4. Ակտուարական և ֆինանսական մաթեմատիկա
«Ֆինանսական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի դիմորդը պետք է ունենա միջնակարգ կամ մասնագիտական (նախնական, միջին, բարձրագույն) կրթություն։
Ընդունելությունը կատարվում է՝ ըստ ՀՀ Կառավարության հաստատած «ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգի»: Դիմորդները հանձնում են քննություններ հանրակրթական հետևյալ առարկաներից՝ «Մաթեմատիկա» (գրավոր, պարտադիր), «Ֆիզիկա» կամ «Օտար լեզու» (գրավոր, դիմորդի ընտրությամբ), «Հայոց լեզու» (գրավոր, ոչ մրցութային)։
Ծրագրի նպատակն է ուսանողներին տրամադրել հիմարար գիտելիքներ մաթեմատիկայի տարբեր բնագավառների, մասնավորապես՝ ֆինանսական և ակտուարական մաթեմատիկայի վերաբերյալ՝ կազմակերպությունների ֆինանսական հոսքերի կառավարման համար, ուսանողներին տրամադրել ռիսկերի կառավարմանն առնչվող գիտելիքներ:
Կրթական ծրագրի շրջանակում ուսանողները ստանում են գիտելիքներ, որոնք հնարավորություն են տալիս կանխատեսելի և կառավարելի դարձնելու ռիսկերը, ծանոթանում են ծրագրավորման արդի լեզուներին և դրանց կիրառությանը ֆինանսներում, ուսանողների շրջանում ձևավորվում են ունակություններ ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կազմակերպություններում մասնագիտական գործունեություն ծավալելու համար, կրթությունը մագիստրոսական և ասպիրանտական ծրագրերում շարունակելու և հետագայում գիտական-հետազոտական գործունեությամբ զբաղվելու համար։
«Ֆինանսական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատել պետական համակարգի հաստատություններում՝ ՀՀ կենտրոնական բանկ, ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, էկոնոմիկայի նախարարությունում, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ում, ֆինանսական կազմակերպություններում՝ առևտրային բանկեր, վարկային կազմակերպություններ, ներդրումային ընկերություններ, ապահովագրական ընկերություններ, կենսաթոշակային հիմնադրամներ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական կազմակերպություններ՝ ֆինանսական վերլուծաբանի, վիճակագրական վերլուծաբանի, ռիսկերի կառավարչի, ակտուարի, աուդիտորի, տնտեսագետի և այլ պաշտոններում:

4. Actuarial and financial mathematics
The applicant for the "Financial Mathematics" educational program should have a secondary or vocational (primary, middle, higher) education.
Admission is carried out according to the "Regulation of admission to RA state and non-state higher educational institutions (according to the bachelor's educational program)" approved by the Government of the Republic of Armenia. Applicants take exams in the following general education subjects: "Mathematics" (written) (compulsory), "Physics" or "English" (written) (at the applicant's choice), and "Armenian language" (written, non-competitive).
The program aims to provide students with basic knowledge of various fields of mathematics, in particular, financial and actuarial mathematics for the management of financial flows of organizations, and to impart knowledge related to risk management.
Within the framework of the educational program, students get the knowledge that makes it possible to predict and manage risks, get acquainted with modern programming languages and their application in finance, students develop abilities to carry out professional activities in financial and non-financial organizations, continue their education in Master's and Postgraduate programs as well as abilities to engage in scientific-research activities in the future.
Graduates of the "Financial Mathematics" educational program can work in the Central Bank of the Republic of Armenia, the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, the Ministry of Economy, the SRC of the Republic of Armenia, financial organizations: commercial banks, credit organizations, investment companies, insurance companies, pension funds, etc. also non-financial organizations as a financial analyst, statistical analyst, risk manager, actuary, auditor, economist, etc.