056802.03.7 - Ֆինանսական մաթեմատիկա
ԵՊՀ մագիստրատուրայի (առկա և հեռակա ուսուցման ձևերով) ընդունելության կարգ (ԵՊՀ գիտական խորհրդի 2022թ. մայիսի 26-ի N 9/2 որոշում):
ՀՀ պետական և հավատարմագրված/ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում անցած ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների՝ բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի որակավորում ունեցող շրջանավարտները կարող են դիմել։
պատրաստել ֆինանսական ոլորտում աշխատող մաթեմատիկոսների՝ ֆինանսական վերլուծաբաններ, ակտուարներ, ֆինանսական գործիքների ծրագրավորողներ, ֆինանսական հոսքերի կառավարիչներ, որոնք կարող են աշխատել ներդրումային, հեջինգային, բանկային և այլ ֆինանսական և ոչ ֆինանսական հաստատություններում:
- ներկայացնել ֆինանսական մոդելավորման մեթոդները և ներդրումային գործունեության ասպեկտները,
- ներկայացնել ներդրումային պորտֆելի կառուցման և կառավարման հիմունքները, կիրառել ֆինանսական ածանցյալ գործիքները և սկզբունքները ներդրումային պորտֆելի կառուցման մեջ,
- դասակարգել ֆինանսական տարբեր գործիքներ՝ մատնանշելով դրանց կիրառության ոլորտները և նպատակահարմարությունը,
- ներկայացնել քանակական, վիճակագրական և էկոնոմետրիկական հիմնական մեթոդներն ու մոդելները, որոնք օգտագործվում են ֆինանսական վերլուծությունների, ռիսկերի կառավարման և հեջավորման, որոշումների կայացման նպատակով։
- նախագծել ընդունվելիք որոշումների հնարավոր տարբերակները` ֆինանսական գործիքների և արդի քանակական և վիճակագրական մեթոդների կիրառմամբ,
- օգտագործել ֆինանսական ածանցյալները ակտուարական գործընթացում, մեկնաբանել կորպորատիվ կառավարման առանձնահատկությունները, բացահայտել դրանց կիրառման հնարավորությունները,
- օգտագործել մասնագիտացված ծրագրային փաթեթներ (Matlab, MS Excel, Eviews, Phyton, R) գործնական խնդիրների լուծման նպատակով,
- մշակել ֆինասկան մոդելներ՝ կոնկրետ իրավիճակային խնդիրների լուծման համար,
- կիրառել ֆինանսների, ֆինանսական շուկաների և դրանց գործիքակազմի վերաբերյալ ստացած գիտելիքները գործնական խնդիրների ձևակերպման և լուծման նպատակներով:
- աշխատել տվյալների մեծ բազաների հետ, դրանց օգնությամբ իրականացնել ազդեցությունների գնահատումներ, վերլուծություններ և կանխատեսումներ,
- աշխատել թիմում, կատարել վերլուծական աշխատանք,
- շարունակաբար փոփոխվող ֆինանսական և տնտեսական միջավայրի պայմաններում՝ փնտրել ադեկվատ լուծումներ, ինչը հնարավորություն կտա որոշումներ ընդունել անորոշության պարագայում,
- օգտվել մասնագիտական գրականությունից (այդ թվում՝ օտարալեզու):
Յուրաքանչյուր դասընթացի գնահատման բաղադրիչները կրթական մասնագրում, իսկ բաղադրիչի կշիռը վերջնական գնահատականում որոշում է դասախոսը՝ համաձայնեցնելով ամբիոնի հետ։
Շրջանավարտները կարող են մասնագիտական աշխատանք իրականացնել՝
ֆինանսական կազմակերպություններում՝
առևտրային բանկերում,
վարկային կազմակերպություններում,
ներդրումային ընկերություններում,
FinTech կազմակերպություններում,
ապահովագրական ընկերություններում,
կենսաթոշակային հիմնադրամներում,
ոչ ֆինանսական կազմակերպություններում՝
«Օհանյան բրենդի կոմպանի» ՓԲԸ-ում,
«Սիլ կապիտալ քոնսթրաքշն» ՓԲԸ-ում,
«Բեթ քոնսթրաքթ» բուքմեյքերական ընկերությունում,
պետական համակարգի հաստատություններում՝
ՀՀ կենտրոնական բանկում,
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում,
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում,
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ում:
Տպագիր, էլեկտրոնային, համացանցային գրականություն, համակարգչային սենյակներ։
1.ՀՀ որակավորումների ազգային շրջանակ, հաստատված ՀՀ կառավարության 2016թ., հուլիսի 7-ի N 714-Ն որոշմամբ:
2.«Մաթեմատիկա» որակավորումների ոլորտային շրջանակ, 2022թ.:
Օգտագործվել են Մոսկվայի և Լոնդոնի պետական համալսարանների, Քեմբրիջի, Մանչեսթերի, Ցյուրիխի, Քոլամբիայի համալսարանների մագիստրատուրայի ֆինանսական մաթեմատիկայի կրթական ծրագրերը։
· մաթեմատիկական գործիքակազմի, տնտեսաչափական մոդելների և համակարգչային ծրագրավորման փաթեթների կիրառմամբ՝ ֆինանսական, վիճակագրական, տնտեսագիտական հետազոտությունների իրականացման հմտություն,
· օտար լեզվի իմացություն (առնվազն անգլերենի B1 մակարդակին համապատասխան)։
· բազային համակարգչային (MS Office փաթեթի ազատ տիրապետում՝ Word, Excel, Power-Point) հմտություններ,
· մասնագիտական էթիկայի և իրավական նորմերի իմացություն (մասնավորապես` ֆինանսական ոլորտում),
·մաթեմատիկական գործիքակազմի, տնտեսաչափական մոդելների և համակարգչային ծրագրավորման փաթեթների կիրառմամբ՝ ֆինանսական, վիճակագրական, տնտեսագիտական հետազոտությունների իրականացման կարողություն,
· ֆինանսական մոդելավորման մեթոդները ներկայացնելու կարողություն,
·ակտուարական մոդելավորման մեթոդները ներկայացնելու կարողություն,
·մաթեմատիկական և վիճակագրական մեթոդների և մոդելների միջոցով տնտեսագիտական վերլուծություններ և գնահատումներ իրականացնելու և ներկայացնելու կարողություն,
·ներդրումային պորտֆելի կառուցումը և կառավարումը մշակելու և ներկայացնելու կարողություն,
·ֆինանսական վերլուծությունների, ռիսկերի կառավարման և որոշումների կայացման նպատակով օգտագործվող քանակական, վիճակագրական և տնտեսաչափական հիմնական մեթոդներն ու մոդելները ներկայացնելու կարողություն,
գիտական աստիճան և/կամ կոչում ֆիզիկամաթեմատիկական, տեխնիկական կամ տնտեսագիտական ոլորտում, կամ որոշ դեպքերում՝ տվյալ կամ հարակից մասնագիտությամբ ստացած մագիստրոսի կոչում,
· գիտական և/կամ մեթոդական հրատարակությունների առկայություն,
·մասնակցություն գիտաժողովների և/կամ աշխատաժողովների։
· մասնագիտական դասընթացների դասավանդման և/կամ վերապատրաստումներ (թրեյնինգներ) իրականացնելու փորձ,
·մասնակցությ ուն տեղական կամ միջազգային վերապատրաստումների և/կամ մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացների,
· առնվազն 2 տարվա աշխատանքային փորձ ֆինանսների կամ հարակից ոլորտում:

056802.03.7 - Financial Mathematics
Admission procedure for YSU master's degree (on-site and distance learning) (Decision No. 9/2 of May 26, 2022 of the Scientific Council of YSU).
Graduates of RA state and accredited/institutional accredited non-state higher educational institutions with bachelor's or diploma specialist qualifications can apply.
The goal of the program is to train mathematicians working in the financial sector: financial analysts, actuaries, financial tools programmers, financial flow managers who can work in investment, hedging, banking and other financial and non-financial institutions.
- present financial modeling methods and aspects of investment activity,
- present the basics of investment portfolio construction and management, apply financial derivatives and principles in investment portfolio construction,
- classify various financial tools indicating their areas of application and expediency,
- present the main quantitative, statistical and econometric methods and models used for financial analysis, risk management and hedging for decision-making purposes
- design possible options for decisions to be made using financial tools and modern quantitative and statistical methods,
- use financial derivatives in the actuarial process, interpret the features of corporate management, identify the possibilities of their application,
- use specialized software packages (MATLAB, MS Excel, EViews, Phyton, R) to solve practical problems,
- develop financial models for solving specific situational problems,
- apply the knowledge gained about finance, financial markets and their tools for the purposes of formulating and solving practical problems.
- work with large databases and with their help to carry out impact assessments, analyzes and forecasts,
- work in a team, perform analytical work,
- look for adequate solutions in the conditions of continuously changing financial and economic environment, which will make it possible to make decisions in case of uncertainty,
- use professional literature (including foreign language).
YSU operates a multi-factor system of periodic testing and evaluation of students' knowledge, which includes the following components:
1. evaluation of mastering the subsections of the course (educational module) during the semester (2 current exams),
2. current audits of individual topics of the course (study module) during the semester,
3. verification and evaluation of independent tasks provided by the program during the semester (independent/individual work),
4. evaluation of the performance of independent and/or group research work provided by the program during the semester (research work that replaces any of the current exams),
5. assessment of participation in the course (participation),
6. final assessment of the entire course (educational module) in the examination period, which implies an assessment of the level of achievement of learning outcomes defined for the course.
Based on the workload of lessons (educational modules) provided by the curriculum of the educational program, the form of education, teaching methods and taking into account the importance of the course in the formation of the student's academic knowledge and abilities, the lessons, according to the evaluation form, are divided into 4 types of groups:
3. without evaluation of current exams,
4. inspection (pass check).
The evaluation components of each course are determined by the lecturer in agreement with the chair.
Graduates can carry out professional work at:
. Financial instituations:
1. Banks,
2. Credit organizations,
3. Investment companies,
4. FinTech companies,
.Insurance companies,
5. Pension funds, etc.
6. Non-financial institutions:
7. «Ohanyan brandy company» CJSC,
8. «Sil capital construction» CJSC,
9.«Bet construct» CJSC, etc.,
. State institutions:
10. Ministry of Finance of the RA,
11. Ministry of Economy of the RA,
12. Central bank of the RA,
13. State Revenue Committee of the RA, etc.
Printed, electronic, internet literature, computer rooms.
1.RA national framework of qualifications, approved by the RA Government's decision N 714 of July 7, 2016.
2. Sectoral framework of "Mathematics" qualifications, 2022.
The financial mathematics educational programs of the Moscow State University, Cambridge, Manchester, Zurich, and Columbia universities’ similar master’s degree programs were used.
1. General abilities
· the ability to make a course work program (calendar plan),
· knowledge of interactive teaching methods, ability to use active learning techniques.
· ability to perform financial, statistical, economic research using mathematical tools, econometric models and computer programming packages,
· basic computer skills (free command of MS Office package: Word, Excel, Power-Point),
· ability to use modern social platforms,
· knowledge of professional ethics and legal norms (especially in the financial sector),
· the ability to estimate the necessary resources and implement projects effectively,
2. Professional abilities
· ability to perform financial, statistical, economic research using mathematical tools, econometric models and computer software packages,
· ability to present financial modeling methods,
· ability to present actuarial modeling methods,
· ability to perform and present economic analyzes and assessments using mathematical and statistical methods and models,
· ability to develop and present investment portfolio construction and management,
· ability to present the main quantitative, statistical and econometric methods and models used for financial analysis, risk management and decision making,
· a scientific degree and/or degree in a physical, mathematical, technical or economic field, or in some cases, a master's degree in a given or related specialty,
· availability of scientific and/or methodical publications,
· participation in conferences and/or workshops.
Teaching experience
· experience in teaching professional courses and/or retraining (trainings),
· participation in local or international trainings and/or professional qualification improvement courses.
· at least 2 years of work experience in finance or related field.
the average grades obtained by the results of the student survey: at least 4.0 (for active professors).