4. Պինդ մարմնի ֆիզիկայի ամբիոն
Երևանի պետական համալսարանի պինդ մարմնի ֆիզիկայի ամբիոնը հիմնադրվել է 1956 թ. Ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետի ընդհանուր ֆիզիկայի ամբիոնի հիմքի վրա:
Ստեղծման օրվանից մինչև 1970 թ. այն կոչվել է Նյութի կառուցվածքի ամբիոն, 1970 թ.՝ վերանվանվել Պինդ մարմնի ֆիզիկայի ամբիոն: Ամբիոնի հիմնադիրը և առաջին վարիչը պրոֆեսոր Նորայր Մարգարի Քոչարյանն է: Հետագայում ամբիոնի վարիչներ են եղել՝ պրոֆեսորներ Պ. Հ. Բեզիրգանյանը (1960-1987 թթ.), Ա. Հ. Դուրգարյանը (1987-1989 թթ.), Կ. Գ. Թրունին (1989-1993 թթ.), Ժ. Մ. Ղազարյանը (1993-2000 թթ.), Ա. Ա. Կիրակոսյանը (2000-2018 թթ.): 2018 թվականից ամբիոնի վարիչը պրոֆեսոր Ա. Լ.Վարդանյանն է:
Պինդ մարմնի ֆիզիկայի ամբիոնի անմիջական աջակցությամբ ռենտգենյան հետազոտությունների լաբորատորիաներ են կազմակերպվել Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում, Շիրակի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական համալսարանը:
80-ական թվականների կեսերին Պինդ մարմնի ֆիզիկայի ամբիոնը դարձել էր հզոր ուսումնագիտական և արտադրական կենտրոն, որտեղ աշխատում էին շուրջ 130 առաջատար մասնագետներ: Այդ տարիներին ամբիոնը եղել է նախկին ԽՍՀՄ-ում ռենտգենյան հետազոտությունները համակարգող գիտական կառույցը:
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ամբիոնում լայնորեն կատարվում են հետազոտություններ նանոֆիզիկայի ոլորտում, որը դարձել է նանոտեխնոլոգիաների կարևորագույն և հիմնարար գիտական ոլորտը և ձևավորում է ժամանակակից քվանտային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև բարձրտեխնոլոգիական արտադրությունների գիտական հենքը:
Իր գոյության ընթացքում Պինդ մարմնի ֆիզիկայի ամբիոնը պատրաստել է շուրջ 120 գիտությունների թեկնածու և 25 գիտությունների դոկտոր: Ամբիոնի պատրաստած կադրերը այսօր էլ հաջողությամբ աշխատում են արտասահմանյան բազմաթիվ երկրների առաջատար գիտական հաստատություններում:
Ամբիոնի գործունեության տարիներին հրապարակվել են ավելի քան 1600 գիտական հոդվածներ, 20 մենագրություն և ուսումնական ձեռնարկ, ստացվել է 50 հեղինակային իրավունք: Մեկ աշխատանք արժանացել է ՀԽՍՀ պետական մրցանակի, մեկ աշխատանք՝ Հայաստանի կոմերիտմիության մրցանակի, և ևս 2 աշխատանք՝ ՀՀ նախագահի մրցանակի:
Պինդ մարմնի ֆիզիկայի ամբիոնն ունի գիտական մեծ կարևորության և կիրառական նշանակության ուսումնական պլաններ, որոնք շարունակաբար կատարելագործվում են և միտված են շարունակելու գիտահետազոտական աշխատանքները հաջողությամբ:

4. Chair of Solid State Physics
The Solid State Physics Chair of Yerevan State University was founded in 1956 based on the Chair of General Physics of the Faculty of Physico-Mathematics.
From the day of its creation to 1970 it was called the Chair of Structure of Matter, in 1970 it was renamed the Chair of Solid State Physics. Professor Norayr Margar Kocharyan is the founder and the first head of the Chair. Later, Professors P. H. Bezirganyan (1960-1987), A. H. Durgaryan (1987-1989), K. G. Truni (1989-1993), J. M. Ghazaryan (1993-2000), A. A. Kirakosyan (2000-2018) led the Chair. Since 2018, the Head of the Chair has been Professor A.L. Vardanyan.
With the direct support of the Solid State Physics Chair, X-ray research laboratories were organized at the State Engineering University of Armenia and Shirak M. Nalbandyan State University.
By the mid-1980s, the Solid State Physics Chair had become a powerful academic and production center, employing about 130 leading specialists. During those years, the Chair was the scientific center coordinating X-ray research in the former USSR.
During the last two decades, the Chair has been conducting extensive research in the field of nanophysics, which has become the most fundamental scientific field of nanotechnology and forms the scientific basis of modern quantum and information technologies, as well as high-tech productions.
During its existence, the Chair of Solid State Physics has trained about 120 Ph.Ds. and 25 Drs. The personnel prepared by the Chair are still working successfully in the leading scientific institutions of many foreign countries.
Over 1600 scientific articles, 20 monographs, and educational manuals were published during the years of the Chair's activity, as well as 50 copyrights were obtained. One work was awarded the State Prize of the Armenian SSR, another one was awarded the Prize of the Comerit’ Union of Armenia, and two others were awarded the Prize of the President of the Republic of Armenia.
The Chair of Solid State Physics has curricula of great scientific importance and applied importance, which are continuously improved and aimed at continuing the research activities successfully.