ԵՊՀ ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնը հիմնադրվել է 1924 թ. և գործել Զինվորական ամբիոնի հետ համատեղ, իսկ 1933 թվականից ամբիոնը գործում է որպես համահամալսարանական ուսումնագիտական առանձին միավոր: Լինելով ԵՊՀ կառուցվածքային ամբողջական ստորաբաժանում՝ այսօր այն գործում է «Կրթության մասին», «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» ՀՀ օրենքների, պետական կրթական չափորոշիչների, բուհերի ուսանողների ֆիզիկական դաստիարակության ծրագրի պահանջների և ԵՊՀ ֆիզիկական դաստիարակության ամբիոնի կանոնադրության համաձայն:
Ամբիոնն իր կրթադաստիարակչական, ուսումնամարզական առողջարար, հայրենասիրական և հայրենագիտական գործունեությունը ծավալում է՝ նպատակ ունենալով ֆիզկուլտուրայի և սպորտի բազմաբնույթ ձևերի միջոցով նպաստելու ուսանողների առողջության ամրապնդմանը, ֆիզիկական պատրաստվածությանը և սպորտային վարպետության կատարելագործմանը:
Ամբիոնի կազմավորման առաջին իսկ օրերից համալսարանում որպես մարզիչ-մանկավարժներ աշխատել են հանրահռչակ հեռացատկորդ, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԽՍՀՄ չեմպիոն Արամ Տեր-Հովհաննիսյանը, ԽՍՀՄ վաստակավոր մարզիչ Արտյուշա Նազարյանը (ըմբշամարտ) և այլ երևելի դեմքեր: Տարիների ընթացքում ամբիոնը համալրվել է բարձրագույն մասնագիտական կրթությամբ դասախոսներով, դոցենտներով ու պրոֆեսորներով, որոնք իրենց գործունեությամբ նպատակ ունեն համակողմանի կատարելագործելու ուսանողների ֆիզիկական ու բարոյակամային պատրաստականությունը, նպաստելու նրանց առողջության ամրապնդմանը:
Ամբիոնն իր կրթադաստիարակչական և ուսումնամարզական աշխատանքներում ընդգրկում է բոլոր ֆակուլտետների ուսանողներին՝ խնդիր ունենալով ֆիզկուլտուրայի և սպորտի բազմաբնույթ միջոցներով կատարելագործելու սովորողների սպորտային վարպետությունը: Այդ մասին են վկայում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի համագործակցությամբ անցկացվող Ուսանողական մարզական խաղերի՝ տարբեր մարզաձևերում գրաված բազմաթիվ մրցանակային տեղերը:
Ուսումնական տարվա վերջում բոլոր ուսումնական ստորաբաժանումների ուսանողները հանձնում են ստուգարք: Առարկայի կարևորագույն պահանջներն են ֆիզդաստիարակության պարապմունքներին կանոնավոր հաճախելը և ակտիվ մասնակցելը, ինչպես նաև ֆիզիկական պատրաստվածությունը բարելավելը։
Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի բնագավառին հատուկ է նաև միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան մարզակառույցների ու մարզագույքի առկայությունը: ԵՊՀ ղեկավարության և ամբիոնի առաջարկությամբ 1970-ական թթ. Հայաստանի Կառավարությունը որոշում է ընդունել համալսարանի նոր ուսումնական մասնաշենքերի կառուցմանը զուգընթաց կառուցելու մարզահամալիր՝ 5 մարզադահլիճներով, որտեղ հետագայում ավելացել են հրաձգարանը և բուժական ֆիզկուլտուրայի մարզասրահները:
Մարզահամալիրի կառուցումը (1979-1980 թթ.) յուրովի առաջադիմական իրողություն էր ոչ միայն համալսարանի, այլև առհասարակ հանրապետության կրթամշակութային կյանքում: Համալիրի լրիվ շահագործումից հետո հնարավորություն ընձեռվեց ոչ միայն ուսանողության ֆիզիկական դաստիարակության աշխատանքները ժամանակակից պահանջներին համապատասխան կազմակերպելու, այլև անցկացնելու սպորտային մեծ մասշտաբի մրցումներ, սպարտակիադաներ, միջազգային հանդիպումներ:
Համալիրի նախագծային աշխատանքներից մինչև շահագործումը հսկայական ներդրում են ունեցել ԵՊՀ երբեմնի պրոռեկտոր Վ. Ասլանյանը և ամբիոնի վարիչ Գ. Պետրոսյանը, որոնց հետևողական աշխատանքի շնորհիվ այդ կարևոր կառույցը նշանակալի ձեռբերումներ է ունեցել։
Համալսարանի հավաքական թիմերը ընկերական հանդիպումներ են ունեցել տարբեր քաղաքների համալսարանների ուսանող-մարզիկների հետ (Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Տարտու, Օդեսա, Դոնեցկ, Ռիգա, Ռոստով, Վիլնյուս, Թբիլիսի, Աշխաբադ, Թեհրան, Սպահան): 2002 թ. սեպտեմբերին Սպահանի համալսարանի (Իրանի Իսլամական Հանրապետություն) հրավերով ԵՊՀ վոլեյբոլի և բասկետբոլի՝ տղաների հավաքականներն ընկերական հանդիպումներ են անցկացրել Սպահանի և Շիրազի համալսարանների հավաքականների հետ: Սփյուռքահայության լուսավորչական և ուսումնագիտական կազմակերպություններին օգնելու նպատակով ամբիոնի դասախոսների հեղինակած ուսումնամեթոդական սպորտային գրականություն է ուղարկվել Կիպրոսի, Լիբանանի, Արցախի և հայաբնակ այլ կենտրոններ:
Ամբիոնի աշխատանքները չեն սահմանափակվում ֆիզդաստիարակության դասերի անցկացումով: Դասերից հետո՝ օրվա 2-րդ կեսից, գործում են սպորտային կատարելագործման 25 խմբակներ՝ 15 մարզաձևերից:
Ամբիոնի դասախոսները մասնակցում են Դասախոսական գավաթ ամենամյա մրցաշարին: Նրանք համահեղինակ են 2007 թ. ԿԳ նախարարության հաստատած՝ բուհերի ուսանողների ֆիզիկական դաստիարակության ծրագրի: Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը հանդես է եկել հանրապետական, ԱՊՀ երկրների և միջազգային գիտաժողովներում: Գիտաուսումնական ու մարզական աշխատանքներից բացի՝ ամբիոնի դասախոսները հասարակական զգալի աշխատանք են կատարում Հայաստանի Հանրապետության և միջազգային ֆիզկուլտուրային շարժման գործընթացներում՝ սպորտային ֆեդերացիաներ, մրցավարական հանձնաժողովներ և այլն:
Ամբիոնը գիտական գործակցություն ունի Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի, Մ․ Վ․ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի, Լ. Ա. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի, Շիրակի Մ․ Նալբանդյանի անվան պետական համալսարանի և Արցախի պետական համալսարանի հետ:
Ամբիոնի բազմաբովանդակ աշխատանքները պարբերաբար լուսաբանվել են ԵՊՀ կայքէջում և «Երևանի համալսարան», «Մարզական Հայաստան», «Հորիզոն» թերթերում, ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ:
ԵՊՀ ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի աշխատանքը միշտ ուղղված է համալսարանի ուսանողության համակողմանի և ներդաշնակ զարգացման կարևորագույն գործին ու հանրապետությունում ֆիզկուլտուրայի և սպորտի առաջընթացին։

The Chair of Physical Education and Sports of YSU was founded in 1924 and operated jointly with the Chair of Military Studies, and in 1933 the Chair continued its activity as a separate university academic unit. As a complete structural department of YSU, today it operates in accordance with RA laws "On Education", "On Physical Culture and Sports", state educational standards, the requirements of the physical education program of university students and the charter of the YSU Chair of Physical Education.
The Chair carries out its educational, training, healthy, patriotic activities and local history studies to contribute to the improvement of students' health, physical training and development of sportsmanship through various forms of physical education and sports.
From the very first days of the Chair's establishment, the famous long jumper, Doctor of Pedagogical Sciences, Professor, USSR champion Aram Ter-Hovhannisyan, USSR honored coach Artyusha Nazaryan (wrestling) and other prominent figures have worked as coaching pedagogues at the university. Over the years, the Chair has increased the number of lecturers, associate professors and professors with higher professional education, whose activities are aiming at comprehensively improving the physical and moral preparation of students and contributing to health promotion.
The Chair includes students from all faculties in its educational and training activities aimed at improving students' sportsmanship through various means of physical education and sports. This is proved by the many prize places won in various sports at the Student Sports Games held as part of the cooperation between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Armenian Student Sports Federation.
At the end of the academic year, students of all educational units pass a physical ability test. The most important requirements of the subject are regular attendance and active participation in physical education classes, as well as improving physical fitness.
In the field of physical education and sports, the presence of sports equipment corresponding to international standards is of vital importance. Approving the proposal of the YSU leadership and Chair, in the 1970s, the Government of Armenia decided to build a sports complex with 5 gymnasiums, where the shooting range and therapeutic physical culture gymnasiums were later constructed.
The construction of the sports complex (1979-1980) was a vast progress in the educational and cultural life of the university and Armenia in general.  After the full operation of the complex, it became possible not only to organize the physical education of students in accordance with modern requirements but also to hold large-scale sports competitions, Spartakiads and international meetings.
Former Vice-Rector of YSU V. Aslanyan and Head of the Chair G. Petrosyan made a huge contribution ranging from the project work of the complex to its operation, and thanks to their consistent work, this important structure had significant achievements.
The teams of the university had friendly matches with student-athletes from universities in different cities (Moscow, St. Petersburg, Tartu, Odesa, Donetsk, Riga, Rostov, Vilnius, Tbilisi, Ashgabat, Tehran, Spahan). In September 2002, at the invitation of Isfahan University (Islamic Republic of Iran), YSU volleyball and basketball teams played friendly matches with the teams of Isfahan and Shiraz universities. To support the enlightening and educational organizations of the Diaspora Armenians, educational and methodical sports literature written by the professors of the Chair was sent to Cyprus, Lebanon, Artsakh and other centers of Armenian specialists.
Chair work is not limited to conducting physical education classes. After classes, from the second half of the day, there are 25 sports improvement groups for 15 sports.
Lecturers of the Chair participate in the annual Lecture Cup tournament. They are co-authors of the program of physical education for university students approved by the Ministry of Education and Science in 2007. The teaching staff of the Chair participated in republican, international and CIS countries’ conferences. In addition to academic work and training, the lecturers of the Chair perform significant social work in the movement processes of the Republic of Armenia and the international physical culture by forming sports federations, refereeing commissions, etc.
The Chair has scientific cooperation with the Armenian State Institute of Physical Culture and Sport, Lomonosov Moscow State University, L.A.Orbeli Institute of Physiology, N. Nalbandyan State University of Shirak and Artsakh State University.
The multi-content works of the Chair were regularly covered on the YSU website and in "Yerevan University", "Sports Armenia" and "Horizon" newspapers, radio and television.
The work of the YSU Physical Education and Sports Chair pursues a significant aim - the comprehensive and harmonious development of university students and the progress of physical culture and sports in the republic.