4. Սպորտային խմբակներ
ԵՊՀ հրաձգության թիմի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պատվավոր աշխատող Վլադիմիր Ավագիմյանցը։
Արևելյան բազմաթիվ մարտարվեստներ սովորեցնում են նաև բժշկական գիտություններ։
Խմբակի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, ՀՀ սպորտի վարպետ, մարտարվեստի փիլիսոփայական գիտությունների պրոֆեսոր, կարատե և Ջիու-Ջիցու (սև գոտի 8-րդ դան) Վլադիմիր Ավագիմյանցը:
Ուսանողության շրջանում առողջ կենսակերպ արմատավորելու, ուսանողներին մարզական-մասսայական միջոցառումներին ներգրավելու, ինչպես նաև ֆիզիկական կարողությունների կատարելագործմանը և առողջության ամրապնդմանը նպաստելու նպատակով ԵՊՀ-ում գործում են սպորտային կատարելագործման խմբակներ:
ԵՊՀ աթլետիկական կրոսավազք խմբակի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի պրոֆեսոր, ՀՀ սպորտի վարպետ Հենրիկ Թումանյանը:
ԵՊՀ տղաների թիմը ՀՀ ուսանողական մարզական 23-րդ խաղերում ճանաչվել է բասկետբոլի առաջնության հաղթող։
ԵՊՀ աղջիկների թիմը (3x3) ՀՀ ուսանողական մարզական 24-րդ խաղերում զբաղեցրել է 1-ին հորիզոնականը:
ԵՊՀ բասկետբոլի թիմերի մարզիչներն են Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի պրոֆեսոր, ՀՀ սպորտի վարպետ Վլադիմիր Զաքոյանը, ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Լուսինե Մելքոնյանը, ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Նարեկ Ղուկասյանը:
ԵՊՀ-ում գործում է նաև բռնցքամարտի խմբակ։
Խմբակի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Դավիթ Կարապետյանը:
ՀՀ ուսանողական մարզական 23-րդ խաղերի՝ վոլեյբոլի առաջնությունում ԵՊՀ հավաքական թիմը երկրորդ խաղում գրանցել է հաղթանակ։
ԵՊՀ վոլեյբոլի թիմի մարզիչներն են Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Կարեն Շահբազյանը, ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Երվանդ Զաքարյանը:
Ծանրամարտի խմբակին անդամակցելու համար դիմել ԵՊՀ ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոն։
ԵՊՀ ծանրամարտի խմբակի մարզիչներն են Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դոցենտ, ՀՀ սպորտի վարպետ Աշոտ Սարգսյանը, ամբիոնի ասիստենտ, ՀՀ սպորտի վարպետ Հայկ Բաբուրյանը:
ԵՊՀ ուսանողները մասնակցել են Բադմինթոնի ՀՀ առաջնությանը։
ԵՊՀ բադմինթոնի խմբակի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Արսեն Գալոյանը:
ՀՀ ուսանողական մարզական 23-րդ խաղերի շրջանակում կայացավ սեղանի թենիսի՝ աղջիկների առաջնությունը, որին մասնակցություն ունեցան 8 բուհերի թիմեր:
ՀՀ ուսանողական մարզական 24-րդ խաղերում ԵՊՀ աղջիկների թիմը զբաղեցրել է առաջին հորիզոնականը:
ԵՊՀ սեղանի թենիսի խմբակի մարզիչներն են Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի՝ արտաքին ժամավճարով  մարզիչ,  ՀՀ սպորտի վարպետ Արթուր Պողոսյանը, ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Նարեկ Ղուկասյանը, ամբիոնի դասախոսներ, ՀՀ սպորտի վարպետներ Լուսինե Մելքոնյանը, Դիանա Փարվանյանը, Արսեն Գալոյանը, Կարեն Շահբազյանը, Դավիթ Մինասյանը:
2021 թ․ Երևանի պետական համալսարանի Չարենցի անվան դահլիճում տեղի է ունեցել հանդիպում Եվրոպայի չեմպիոններ, Բուդապեշտում ընթացած ազատ ոճի ըմբշամարտի վարկանիշային մրցաշարի ոսկե մեդալակիրներ և Տոկիոյում կայանալիք 32-րդ ամառային օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր նվաճած ազատ ոճի ըմբիշներ Արսեն Հարությունյանի և Վազգեն Թևանյանի հետ։
ԵՊՀ ըմբշամարտի խմբակի մարզիչներն են Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Արարատ Հարությունյանը, ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Դավիթ Մինասյանը:
ԵՊՀ ֆուտբոլի հավաքական թիմը շարունակում է հաղթանակներ գրանցել։
ԵՊՀ ֆուտբոլի թիմի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, ՀՀ սպորտի վարպետ Սարիբեկ Մուրադյանը:
ԵՊՀ հանդբոլի տղաների թիմը Ուսանողական մարզական խաղերում գրավել է 1-ին տեղը:
ԵՊՀ հանդբոլի թիմի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դասախոս, միջազգային կարգի մրցավար, ՀՀ սպորտի վարպետ Արսեն Մխիթարյանը:
ԵՊՀ «Ապառաժ» լեռնագնացության ակումբը 2018 թ․ Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի աջակցությամբ անցկացրել է ժայռամագլցման համահայկական բաց առաջնություն։
Խմբակի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի ժայռամագլցման մասնագետ Սուրեն Սեփանյանը:
2019 թ․ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսանողական խորհրդի 25-րդ տարեդարձին և Տիգրան Պետրոսյանի 90-ամյակին նվիրված շախմատի մրցաշարում ԵՊՀ շախմատի թիմը գրավել է առաջին հորիզոնականը:
ՀՀ ուսանողական մարզական 24-րդ խաղերի շրջանակում անցկացված մրցույթում ԵՊՀ շախմատի թիմն զբաղեցրել է 2-րդ հորիզոնականը:
ԵՊՀ շախմատի թիմի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դոցենտ, ՀՀ սպորտի վարպետ Սարգիս Սանթրոսյանը:
ԵՊՀ-ում գործում է քիքբոքսինգի խմբակ։
Խմբակի մարզիչն է Ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի ամբիոնի դոցենտ, ՀՀ սպորտի վարպետ Հմայակ Թադևոսյանը:

The coach of the YSU shooting team is Vladimir Avagimyants, Head of the Chair of Physical Education and Sports, Professor, Honorary Worker of Physical Culture and Sports.
Many Eastern martial arts also teach medical sciences.
The coach of the group is Professor Vladimir Avagimyants, Head of Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports, Professor of Philosophical Sciences of Martial Arts, 8th Dan Black Belt in Karate and Jiu-Jitsu․
To inculcate a healthy lifestyle in students, to involve students in mass-participation sports events, as well as to contribute to the improvement of physical abilities and health, groups improving physical condition operate in YSU.
The coach of the athletic cross country group is Henrik Tumanyan, Professor at the Chair of Physical Education and Sports and RA master of sports.
The YSU boys’ team was recognized as the winner of the basketball championship in the 23rd Armenian Student Sports Games.
The YSU girls' team (3x3) won the 1st place in the 24th Armenian Student Sports Games.
The coach of the basketball teams is Vladimir Zakoyan, Professor at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports, Lusine Melkonyan, lecturer at the chair, RA master of sports and Narek Ghukasyan, lecturer at the chair, RA master of sports.
There is also a boxing group at YSU.
The coach of the group is Davit Karapetyan, lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports.
The YSU team won the second game of the volleyball championship in the 23rd Armenian Student Sports Games.
The coaches of the YSU volleyball team are Karen Shahbazyan, lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports, and Yervand Zakaryan, lecturer at the chair, RA master of sports.
To join the weightlifting group, apply to the YSU Chair of Physical Education and Sports.
The coaches of the YSU weightlifting group are Ashot Sargsyan, Associate Professor at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports, and Hayk Baburyan, Assistant at the chair, RA master of sports.
The YSU students participated in the Armenian Badminton Championship.
The coach of the badminton group is Arsen Galoyan, lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports.
As part of the 23rd Armenian Student Sports Games, the girls' table tennis championship was held, in which 8 university teams participated.
The YSU girls' team won first place in the 24th Armenian Student Sports Games.
The coaches of the YSU table tennis group are the hourly paid external coach at the Chair of Physical Education and Sport, RA master of sports Artur Poghosyan, lecturer at the chair, RA master of sports Narek Ghukasyan, lecturers at the chair, RA masters of sports Lusine Melkonyan, Diana Parvanyan, Arsen Galoyan, Karen Shahbazyan, Davit Minasyan.
In 2021, a meeting was held in the Charents Hall of Yerevan State University with European champions, gold medalists of the freestyle wrestling ranking tournament held in Budapest and freestyle wrestlers Arsen Harutyunyan and Vazgen Tevanyan who qualified for the 32nd Summer Olympic Games in Tokyo.
The coaches of the YSU wrestling group are Ararat Harutyunyan, lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports, Davit Minasyan, lecturer at the chair, RA master of sports.
The YSU football team continues to record victories.
The coach of the YSU football team is Saribek Muradyan, lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports.
The YSU boys' handball team won the 1st place in the Student Sports Games.
The coach of the YSU handball team is Arsen Mkhitaryan, lecturer at the Chair of Physical Education and Sports, international-level referee, RA master of sports.
In 2018, YSU "Aparazh" Mountaineering Club held the All-Armenian Open Rock Climbing Championship with the support of the Armenian Mountaineering and Mountain Tourism Federation․
The coach of the group is Suren Sepanyan, rock climbing specialist at the Chair of Physical Education and Sports.
In 2019, the YSU chess team won first place in the chess tournament dedicated to the 25th anniversary of the Student Council of the National Polytechnic University of Armenia and the 90th anniversary of Tigran Petrosyan.
The YSU chess team won the 2nd place in the competition held as part of the 24th Armenian Student Sports Games.
The coach of the YSU chess team is Sargis Santrosyan, Associate Professor at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports.
A kickboxing group operates at YSU.
The coach of the group is Hmayak Tadevosyan, Associate Professor at the Chair of Physical Education and Sports, RA master of sports.