4. Ջրաօդերևութաբանություն
Ընդունելության քննությունն անցկացվում է բանավոր՝ ըստ ընդունելության քննության համար նախատեսված հարցաշարի: Հարցաշարը հնարավոր է գտնել «Ընդունելություն» բաժնում:
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել կիրառական ջրաբանության, օդերևութաբանության և կլիմայագիտության գծով հետազոտող մասնագետներ, որոնք կնպաստեն Երկրում իրականացվող ջրակլիմայական գլոբալ փոփոխությունների և ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարմանը, հիմնարար և կիրառական հետազոտությունների ու մշակումների արդյունավետության բարձրացմանը, Երկրի տեխնիկական և ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացմանը, ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի և կայուն զարգացման վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերում Հայաստանի պարտավորությունների կատարմանը:
Ուսանողներն անցնում են մասնագիտական պրակտիկա, որի նպատակն է գործնական աշխատանքների միջոցով զարգացնել ուսանողների մասնագիտական հմտությունները և փորձառությունը, ինչպես նաև մասնագիտական ոլորտում ինքնուրույն աշխատելու կարողությունները: Մասնագիտական պրակտիկան կազմակերպվում է ուսումնական և գիտական հաստատություններում, պետական կառավարման մարմիններում, համայնքային կազմակերպություններում, մասնավոր ընկերություններում, ինչպես նաև տվյալ մասնագիտության ոլորտային այլ կազմակերպություններում, որոնք ունեն համապատասխան նյութատեխնիկական բազա և մասնագետներ:
Ծրագրի ավարտին ուսանողները հնարավորություն կունենան կրթությունը շարունակելու ինչպես ԵՊՀ, այնպես էլ համապատասխան մասնագիտական ծրագրեր իրականացնող ՀՀ և արտասահմանյան բուհերի ասպիրանտուրայում:

The entrance exam is conducted orally according to the questionnaire for the entrance exam. The questionnaire can be found in the “Admissions” section.
The program aims to train research specialists in applied hydrology, meteorology, and climatology, who will contribute to the sustainable management of global water and climate changes and water resources in the country, increase the efficiency of basic and applied research and development, strengthen the country's technical and institutional capacities, support the UN's "Climate Change" to the fulfillment of Armenia's obligations in the convention and international agreements framework on sustainable development.
Students undergo professional internships aimed at developing students' professional skills and experience, as well as the ability to work independently in the professional field, through practical work. Professional internships are organized in educational and scientific institutions, state administration agencies, community organizations, private companies, and other sectorial organizations of the given profession, which have the appropriate material, technical base, and specialists.
At the end of the program, students will have the opportunity to continue their education at YSU, as well as at Postgraduate programs of RA and foreign universities that implement relevant professional programs.