ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ., իրանագիտության ամբիոնում պարսկերենի դասավանդման միջազգային կրթական ծրագրի համակարգող Նունիկ Դարբինյանը Քեմբրիջի համալսարան կատարած գործնական այցի շրջանակում մասնակցել է գիտաժողովի և ձեռք բերել մի շարք պայմանավորվածություններ՝ բրիտանական և արտասահմանյան այլ բուհերի հետ գիտակրթական նոր համագործակցություններ հաստատելու ուղղությամբ:
ԵՊՀ-ի և բրիտանական բուհերի համագործակցության պատմություն
Երևանի պետական համալսարանի և բրիտանական բուհերի համագործակցությունը մեկնարկեց երկու տարի առաջ, երբ Նունիկ Դարբինյանը մասնակցեց Քեմբրիջի համալսարանի կազմակերպած «Պարսկերենի և պարսից գրականության ուսուցում» միջազգային 3-րդ գիտաժողովին: COVID-19 համավարակը, որի պատճառով գիտաժողովն անցկացվեց առցանց տարբերակով, չխոչընդոտեց նոր ծանոթությունների ու գործակցային կապերի հաստատմանը:
Քեմբրիջի համալսարանի պարսից լեզվի և գրականության բաժնի վարիչ Մահբոդ Ղաֆֆարին առաջարկեց ԵՊՀ-ի հետ համագործակցել «Պարսից լեզվի և մշակույթի ուսուցում» ծրագրի շրջանակում, որը նախատեսված է արտասահմանցի ուսանողների՝ իրանագիտության և պարսկերենի գիտելիքները խորացնելու համար: Ակտիվ համագործակցության շնորհիվ Քեմբրիջի, Օքսֆորդի և Էդինբուրգի համալսարանների ուսանողներն արդեն իսկ 2022 թ. եռամսյա, 2023 թ. յոթշաբաթյա և եռամսյա ժամկետներով ուսումնառել են ԵՊՀ-ում, հայ և բրիտանացի ուսանողների համար ԵՊՀ-ում դասախոսություններ է կարդացել Մահբոդ Ղաֆֆարին:
Մասնակցություն գիտաժողովին
Երկու տարին մեկ անցկացվող միջազգային գիտաժողովին Նունիկ Դարբինյանն այս տարի ևս մասնակցեց՝ ներկայացնելով ԵՊՀ-ում հայերի և բրիտանացիների՝ պարսից լեզվի ուսուցման մեթոդական առանձնահատկությունները, մարտահրավերներն ու դժվարությունները:
Անդրադառնալով գիտաժողովի ընթացքում ներկայացրած զեկուցմանը՝ Նունիկ Դարբինյանը շեշտեց, որ թե՛ հայ, թե՛ բրիտանացի ուսանողների դեպքում կիրառվում են նորարարական մեթոդներ, խելացի գրատախտակներ և ժամանակակից այլ միջոցներ՝ ուսուցումն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով:
«ԵՊՀ-ում պարսկերենն ուսուցանվում է շաբաթական 7.5 ժամ, իսկ բրիտանական համալսարաններում՝ 4-5 ժամ, այդ պատճառով մեր ուսանողների՝ լեզվի իմացության մակարդակն ավելի բարձր է: Բացի դրանից՝ մեր ուսանողներն ավելի շատ են տեղեկացված Իրանի մասին, քանի որ Հայաստանի և Իրանի միջև կան մշակութային, ինչպես նաև մտածողության ընդհանրություններ, մինչդեռ բրիտանացի ուսանողներն ավելի լավ են հասկանում միջավայրային խնդիրները, ազատորեն արտահայտում են իրենց կարծիքը գենդերային հարցերի և այլ թեմաների մասին, ինչպես նաև ունեն բանավիճելու ուժեղ հմտություններ»,- ընդգծեց Ն. Դարբինյանը:
Գիտաժողովի կազմակերպիչները ցանկություն հայտնեցին երկու տարի հետո գիտաժողովը կազմակերպելու այլ բուհում. այժմ քննարկման փուլում է Նունիկ Դարբինյանի՝ գիտաժողովը ԵՊՀ-ում անցկացնելու առաջարկը:
«Պարսից լեզվի և մշակույթի ուսուցում» ծրագրի կատարելագործում
Գործուղման շրջանակում ԵՊՀ դասախոսը հանդիպեց Մահբոդ Ղաֆֆարիի և Քեմբրիջի համալսարանի Ասիայի և Միջին Արևելքի ֆակուլտետի դեկան Քրիստիան վան Ռույեմբեքի հետ՝ քննարկելով «Պարսից լեզվի և մշակույթի ուսուցում» ծրագրի փոփոխությունները և համագործակցության հետագա հնարավորությունները:
Օրինակ՝ հաշվի առնելով հայ և բրիտանացի ուսանողների՝ վերը նշված տարբերությունները՝ որոշվեց շաբաթական 5 օրվա փոխարեն բրիտանացիներին ԵՊՀ-ում առանձին դասավանդել 4 օր, իսկ մեկ օրը բրիտանացի և հայ ուսանողները դասապրոցեսին կմասնակցեն միասին, ինչը հնարավորություն կտա ընդլայնելու ուսանողների մտահորիզոնը, սովորելու միմյանցից և ամրապնդելու միջուսանողական կապերը: Հաջորդ կիսամյակից բրիտանացի երկու ուսանողներ, բացի պարսկերենի ուսուցման հիմնական դասընթացից, ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի մագիստրատուրայի ուսանողների հետ կմասնակցեն նաև պարսկերենով դասավանդվող «Իրանական մշակույթ և էթիկա», «Խոսակցական պարսկերեն» և այլ դասընթացների:
«Բրիտանական բուհերը հետաքրքրված են ոչ միայն ԵՊՀ արևելագիտության, այլև ռուս բանասիրության, միջազգային հարաբերությունների և այլ ֆակուլտետների որոշ դասընթացներով, ուստի զարկ ենք տալու բրիտանական բուհերի և ԵՊՀ այլ ֆակուլտետների համագործակցություններին ևս»,- ընդգծեց Ն. Դարբինյանը:
Գործընկերային կապերի ընդլայնում Քեմբրիջի համալսարանի հետ
«Հաշվի առնելով որոշ չափանիշներ՝ ԵՊՀ ուսանողները, ասպիրանտները, երիտասարդ հետազոտողները հետագայում հնարավորություն կստանան կարճաժամկետ (2 շաբաթ) կամ երկարաժամկետ (առավելագույնը՝ 2 ամիս) այցելություններ կատարելու Քեմբրիջի համալսարան՝ մասնակցելով դասընթացների: Նրանց համար հասանելի կլինեն Քեմբրիջի համալսարանի բոլոր գրադարանները»,- նշեց Ն. Դարբինյանը: Նա հավելեց, որ ԵՊՀ դասախոսները ևս հնարավորություն կստանան կարճաժամկետ դասավանդելու Քեմբրիջի համալսարանում:
Մեզ հետ զրույցում ԵՊՀ դասախոսն ընդգծեց, որ համագործակցության եզրեր են տեսնում նաև համաղեկավարությամբ ասպիրանտական աշխատանքներ ունենալու, ինչպես նաև պարսից գրականության և լեզվաբանության ոլորտում եվրոպական երրորդ երկրի մասնակցությամբ եռակողմ դրամաշնորհային ծրագրի դիմելու ուղղությամբ:
Համագործակցության հնարավորություններ այլ բուհերի հետ
Գիտաժողովի մասնակից այլ երկրների (ԱՄՆ, Նիդեռլանդներ, Սերբիա, Իրան և այլն) բուհերի ներկայացուցիչների հետ ևս անցկացվեցին քննարկումներ՝ միտված գործակցային կապերի ընդլայնմանը և նոր համագործակցությունների հաստատմանը:
ԵՊՀ դասախոսը մասնավորապես շեշտեց. «ԱՄՆ-ի համալսարանների դասախոսները ևս հետաքրքրված են «Պարսից լեզվի և մշակույթի ուսուցում» ծրագրով և ցանկություն ունեն իրենց ուսանողներին մեզ մոտ ուղարկելու: Իրանի համալսարաններից առաջարկ եղավ պարսկերենի ստանդարտացված քննությունները անցկացնելու ԵՊՀ-ում, որտեղ տարբեր երկրներից ուսանողներ կգան և կհանձնեն լեզվի իմացության մակարդակի ստուգման քննություն և այլն»:
Նունիկ Դարբինյանն ընդգծեց, որ Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնը բաց է նոր համագործակցությունների համար և պատրաստ է գործակցային ամուր կապեր ստեղծելու աշխարհի տարբեր երկրների բուհերի հետ՝ առանցքային դեր խաղալով ԵՊՀ միջազգայնացման գործում:

5. YSU expands partnership ties with other British and foreign universities
Noonik Darbinian, Assistant of YSU Faculty of Oriental Studies, Candidate of Philological Sciences, coordinator of the international educational program of Persian language teaching in the Chair of Iranian studies, during her business visit to Cambridge University, participated in a conference and made a number of agreements to establish new scientific and educational partnerships with other British and foreign universities.
History of partnerships between YSU and British universities: The cooperation between Yerevan State University and British universities started two years ago, when Noonik Darbinian participated in the 3rd International Conference on "Teaching Persian Language and Literature" organized by Cambridge University. The COVID-19 epidemic, due to which the conference was held online, did not prevent the establishment of new connections and partnership ties.
Mahbod Ghaffari, Head of the Department of Persian Language and Literature at Cambridge University, offered to cooperate with YSU within the framework of the "Teaching Persian Language and Culture" program, which is designed to strengthen the knowledge of Iranian studies and Persian language for foreign students. Due to active cooperation, students of Cambridge, Oxford and Edinburgh universities have already studied at YSU for three months in 2022, seven weeks and three months in 2023, and Mahbod Ghaffari gave lectures at YSU for Armenian and British students.
Participation in the conference: This year, Noonik Darbinian participated in the international conference held every two years, presenting the methodologies, challenges and difficulties of teaching Persian language to Armenian and British students at YSU.
Referring to the report presented during the conference, Noonik Darbinian emphasized that innovative methods, smart blackboards and other modern means are used to organize more effective lessons for both Armenian and British students.
"Persian is taught 7.5 hours a week at YSU, and 4-5 hours at British universities, therefore the language proficiency level of our students is higher. Besides, our students are more informed about Iran, since there are commonalities between Armenia and Iran in terms of culture as well as thinking, while British students have a better understanding of environmental issues, they freely express their opinions on gender issues and other topics, and also have good debating skills," emphasized N. Darbinian.
The organizers of the conference expressed their desire to organize the next conference in another university. Noonik Darbinian's proposal to hold the conference at YSU is currently under consideration.
Improvement of the "Learning Persian Language and Culture" program: During the business trip, the YSU lecturer met with Mahbod Ghaffari and Christine van Ruymbeke, Dean of the Faculty of Asian and Middle Eastern Studies, University of Cambridge, and discussed the changes in the "Learning Persian Language and Culture" program and further opportunities for cooperation.
For example, taking into account the above-mentioned differences between Armenian and British students, it was decided to organize classes for British students separately at YSU for 4 days instead of 5 days a week, and on one day, British and Armenian students will participate in the class process together, which will provide the students with the opportunity to expand their horizons, learn from each other and strengthen inter-student ties.
From the next semester, two British students, in addition to the basic Persian language course, will participate in "Iranian Culture and Ethics", "Conversational Persian" and other courses taught in Persian with the master's program students of YSU Chair of Iranian Studies.
"British universities are interested in many courses organized not only by the Faculty of Oriental Studies, but also the Faculties of Russian Philology, International Relations and others, hence we will promote making partnerships between British universities and other YSU faculties as well," emphasized N. Darbinian.
Expansion of partnership ties with the University of Cambridge: "Taking into account certain criteria, YSU students, post-graduate students and young researchers will have the opportunity to make short-term (2 weeks) or long-term (maximum 2 months) visits to the University of Cambridge and participate in courses. All the libraries of Cambridge University will be available for them," said N. Darbinian. She added that YSU professors will also have the opportunity to teach at Cambridge University for a short period of time.
In the interview with us, the YSU lecturer emphasized that they found ways of cooperation in the direction of having co-supervised post-graduate works, as well as applying for a tripartite grant program with the participation of a third European country in the field of Persian Language and Literature.
Opportunities for partnerships with other universities: Discussions were also held with representatives of universities from other countries participating in the conference (USA, Netherlands, Serbia, Iran, etc.) aimed at expanding partnership ties and establishing new collaborations.
YSU lecturer particularly emphasized. "Teachers from American universities are also interested in the program "Teaching Persian Language and Culture" and are willing to send their students to our university. There was a proposal from Iranian universities to hold standardized Persian language exams at YSU, where students from different countries will come and take an exam to check their language proficiency level, etc."
Noonik Darbinian emphasized that the Chair of Iranian Studies of the YSU Faculty of Oriental Studies is open to new collaborations and is ready to establish strong partnership ties with universities of different countries, playing a key role in the internationalization process of YSU.