Դեռևս 2024 թ. ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի պատվիրակությունը, դեկան, պ.գ.դ., պրոֆ. Ռուբեն Մելքոնյանի գլխավորությամբ, այցելել է Մոսկվայի պետական համալսարան՝ երկու համալսարանների միջև առկա կապերը վերականգնելու և մի շարք համատեղ ծրագրերի իրագործման շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու համար:
Որպես ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հաստատում՝ ս.թ. մարտի 13-15-ը պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել Մոսկվայի պետական համալսարանի պատվիրակությունը՝ այդ համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.դ., պրոֆ. Ա. Մասլովի, նույն ինստիտուտի միջազգային համագործակցության գծով փոխտնօրեն Ե. Սինցովայի և Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի երկրների ամբիոնի վարիչ Ա. Մուրավյովի գլխավորությամբ:
Ըստ այդմ՝ ԵՊՀ-ի և ՄՊՀ-ի միջև վերաթարմացվել է միջբուհական համագործակցության պայմանագիրը՝ հատուկ շեշտադրելով Արևելագիտության ֆակուլտետի և Ասիայի ու Աֆրիկայի ինստիտուտի համագործակցությունը: Այն ենթադրում է ԵՊՀ-ում և ՄՊՀ-ում դասախոսություններով և սեմինարներով հանդես գալու նպատակով դասախոսների փոխանակում, ուսանողների փոխանակում, համատեղ գիտաժողովների (որոնցից առաջինը նախատեսվում է կազմակերպել ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Հայաստանում), ամառային դպրոցների կազմակերպում, համատեղ հրատարակություններ և գիտական գործակցության այլ շրջանակներ:
Այցի շրջանակում ս.թ. հուլիսին Հայաստանում ամառային դպրոց կազմակերպելու շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որին մասնակցելու են Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանների և ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի ուսանողներ: Ամառային դպրոցում դասավանդելու են ֆակուլտետի մասնագետները, ինչպես նաև երկու դասախոսներ Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի համալսարաններից:
Կողմերի միջև համատեղ հրատարակությունների շուրջ ևս պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Ըստ այդմ՝ որոշվել է հրատարակել Մոսկվայի պետական համալսարանի «Вестник МГУ» ժողովածուի համատեղ համար՝ հայաստանցի և ռուսաստանցի մասնագետների հոդվածներով: Պրոֆ. Ա. Մասլովը ընդգրկվել է «Արևելագիտության հարցեր» ժողովածուի խմբագրական կազմում, իսկ պրոֆ. Ռ. Մելքոնյանին «Вестник МГУ»-ի խմբագրական խորհրդում ընդգրկվելու առաջարկ է ներկայացվել:
Համագործակցության շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում նշանակալի իրադարձություն է Մոսկվայի պետական համալսարանում սեպտեմբերից մեկնարկող հայագիտության ծրագիրը, որի շրջանակում բազմակողմանի գիտական համագործակցություն է հաստատվելու, որին իր օրհնությունն է տվել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։ Նա ընդունել է պրոֆ. Ռ. Մելքոնյանի ուղեկցությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին այցելած Մոսկվայի պետական համալսարանի պատվիրակությանը՝ խոստանալով ամեն կերպ աջակցել վերոնշյալ ծրագրին:
Որպես ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի հերթական գիտական ձեռքբերում՝ պետք է առանձնացնել ֆակուլտետում «Չինագիտություն» ծրագիր մեկնարկելու ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի շրջանակում ռուսաստանցի մասնագետները պատրաստակամություն են հայտնել հանդես գալու դասախոսություններով՝ թե՛ առցանց, թե՛ անցանց ձևաչափերով, հայերեն թարգմանելու Չինաստանի պատմությանը վերաբերող իրենց դասագրքերը, հայ ուսանողներին հնարավորություն տալու մասնակցելու Մոսկվայի պետական համալսարանի և չինական բուհերի համատեղ ամառային դպրոցին Չինաստանում, ինչպես նաև հայ ուսանողներին մեկ կիսամյակ հյուրընկալելու Մոսկվայի պետական համալսարանում՝ չինագիտության մասնագիտության մեջ հմտանալու նպատակով:

5. YSU Faculty of Oriental Studies expands its cooperation with Moscow State University
In 2024, a delegation from YSU Faculty of Oriental Studies, headed by the Dean, Doctor of Historical Sciences, Professor Ruben Melkonyan, visited Moscow State University (MSU) with a view to expanding the bilateral ties and reaching agreements on a number of joint projects.
As a confirmation of the agreements reached, a delegation from Moscow State University, led by Director of the Institute of Asian and African Studies Prof. Dr. Andrey Maslov, Deputy Director of International Relations Ekaterina Sintsova, and Head of the Department of Caucasian Alexey Muravyov, visited Yerevan on an official visit from March 13-15 of this year.
As a result, the inter-university cooperation framework between Yerevan State University and Moscow State University has been renewed, with a special emphasis on the collaboration between the Faculty of Oriental Studies and the Institute of Asian and African Studies. The agreement envisages professor exchange for giving lectures and seminars at both YSU and MSU, student exchange programs, joint conferences (the first of which is planned to be held in Armenia in November of this year), the organization of summer schools, joint publications, and other scientific initiatives.
During the visit, an agreement was reached to organize a summer school in Armenia in July of this year, which will involve students from Moscow, St. Petersburg, and YSU Faculty of Oriental Studies. Faculty members will teach at the summer school, along with two lecturers from Moscow and St. Petersburg universities.
Discussions led to the decision to make joint publications. It was decided to publish a special edition of the MSU journal Herald of Moscow University featuring articles by Armenian and Russian scholars. Professor Andrey Maslov has been included in the editorial board of the Issues of Oriental Studies journal, while Professor Ruben Melkonyan has been invited to join the editorial council of Herald of Moscow University.
A significant event within the framework of these developments is the launch of the Armenian Studies program at MSU in September. This program will establish multifaceted scientific cooperation, which has already been blessed by the Catholicos of All Armenians. His Holiness welcomed the MSU delegation, which visited the Mother See of Holy Etchmiadzin, accompanied by Professor Ruben Melkonyan, and promised to provide full support for the program.
A notable academic achievement for YSU Faculty of Oriental Studies is the agreement to launch a Chinese Studies program. As part of this, Russian specialists have expressed their willingness to deliver lectures, both online and in-person, and to translate their textbooks on the history of China into Armenian. Armenian students will also have the opportunity to participate in a joint summer school in China organized by MSU and Chinese universities, as well as to spend one semester at MSU to deepen their expertise in Chinese studies.