Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի արաբագիտության ամբիոնը Աբդուլազիզ Սաուդ Ալ-Բաբտեյնի անվան արաբական մշակույթի կենտրոնի հետ համագործակցությամբ սիրով հրավիրում է ներկա գտնվելու օգոստոսի 28-30-ը կայանալիք «Արաբամուսուլմանական պատմության ուսումնասիրությունն ըստ տեքստերի, մեկնաբանությունների և փոխկապակցված հարաբերությունների» միջազգային գիտաժողովին։
Գիտաժողովը արաբագիտության և իսլամագիտության ոլորտում նախարդիական ու վաղարդիական շրջաններին վերաբերող բանավեճերի ու մարտահրավերների քննարկման համար ընդհանրական հարթակ ստեղծելու նպատակ ունի՝ համախմբելով Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների տարբեր ոլորտների փորձագետներին։
Թեմատիկ և մեթոդաբանական հիմնական հասկացությունների վրա հիմնվելով՝ գիտաժողովի գլխավոր խնդիրն է անցյալի դինամիկ հասարակությունները պատշաճ ներկայացնող, միատարր պատկերումներից զուրկ գիտական մոտեցումների քննարկումն ու ուրվագծումը։ Գիտաժողովը կփորձի պատասխանել «Ի՞նչ է իսլամի պատմությունը», «Ինչպե՞ս ուսումնասիրել իսլամը» հարցերին և բացահայտել մուսուլմանների և ոչ մուսուլմանների, ինչպես նաև մուսուլմանների և այլ մուսուլմանների փոխկապակցված պատմությունները։ Խալիֆայական և կայսերական պատմություններն իրենց բազմակենտրոնությամբ, էթնոլեզվական և կրոնական բազմազանությամբ հետազոտական մարտահրավերներ են, որոնք պահանջում են պատմագիտական կուռ մեթոդներ ու միջգիտակարգային սերտ քննարկումներ։ Ավելին, վաղ իսլամական աղբյուրների և դրանց փոխանցման հակասական բնույթը, հակադիր մեկնաբանությունների հավանականությունն ավելի են բարդացնում ոլորտի ուսումնասիրությունը:
Գիտաժողովի նպատակներից է նաև վերաքննել վաղարդիական շրջանում առկա փոխհարաբերությունները՝ գիտելիքի, առևտրային ու մշակութային արտադրանքը, ինչպես նաև տարածաշրջանի սոցիալական և քաղաքային զարգացման գործում հայերի և մուսուլմանների ներդրումը հաշվի առնելով, ինչը հարմար դիտանկյուն է գլոբալացված իսլամական և իսլամական ազդեցություն կրող աշխարհների ձևավորվող օրինաչափությունը հասկանալու համար։
Գիտաժողովը նաև խթան է դառնալու կրոնի և ադաբի փոխհարաբերությունների շուրջ բազմակողմանի քննարկումների համար: «Ուլամայի» և «ուդաբայի» դերերի մանրամասն ուսումնասիրության նպատակն է ավելի սերտորեն առնչվել իսլամական պատմությանը։
Թվային հումանիտար գիտության ու դրա փոխակերպող դերի վերաբերյալ քննարկումները կօգնեն հասկանալու տեխնոլոգիայի և հումանիտար գիտությունների փոխկապակցվածությունը` շեշտադրելով արաբագիտության և իսլամագիտության ոլորտներում դրանց ազդեցությունը, մարտահրավերներն ու ապագա զարգացումը:

5. Texts, Interpretations, and Entanglements in the Study of Islamicate History International Conference
Texts, Interpretations, and Entanglements in the Study of Islamicate History International Conference
Wednesday, august 28, 2024
28-30 August 2024
The Chair of Arabic Studies at the Yerevan State University, in collaboration with the Abdulaziz Saud Al-Babtain Centre for Arabic Culture, cordially invites you to be present at the forthcoming conference titled "Texts, Interpretations, and Entanglements in the Study of Islamicate History." The conference is scheduled to take place between August 28-30 at the Yerevan State University, Armenia.
The conference seeks to create a platform for scholars in Armenia and across the world to discuss some of the key debates and challenges prevalent in Islamic and Arabic Studies in pre-modern and early modern periods. Broadly speaking, we aim to bring together experts working on different disciplines in the fields of Middle Eastern and North African (MENA) Studies.
Drawing upon major thematic and methodological concepts, the key question the conference addresses is how to write accounts that are devoid of homogeneous approaches and more accurately reflect the dynamic societies of the past. A deep insight into questions such as “What is Islamic History?” or “How to Study Islam?” reveals a complex reality of entangled histories of Muslims and non-Muslims, as well as Muslims and other Muslims. Caliphal and imperial histories, with consideration of polycentrism, ethnolinguistic and religious diversity invite researchers for a more rigid scrutiny of history and closer interdisciplinary conversations. Furthermore, the controversial nature of early Islamic sources and their transmission, and the possibility of contradictory interpretations only add more complexity to the study of the field.
The conference will explore the long-standing interactions in light of the production of legal, commercial, and cultural knowledge in the early modern world, and the contributions of Armenians and Muslims to the social and urban development of the region, a convenient angle to understanding the emerging pattern of the globalized Islamic and Islamicate worlds.
In addition, the conference invites for a nuanced examination of the relationship between religion and the broad discipline of adab. A close look at the roles of ‘ulama’ and 'udaba’ will efficiently contribute to our understanding of Islamic history․
Discussions on the transformative role of digital humanities will explore the intersection of technology and humanities in general, with an emphasis on its impact, challenges, and future directions in the field of Arabic and Islamic Studies.