ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի թիմը հաղթող է ճանաչվել «Վերջ. hայերի ներդրումը Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի մեջ» խորագրով միջհամալսարանական մրցույթում, որը հնարավորություն է ընձեռել ուսանողներին դրսևորելու իրենց գիտելիքները՝ ներկայացնելով հայ ժողովրդի անփոխարինելի դերը Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակում։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի թիմի կազմում էին «Պատմություն» բակալավրի ծրագրի ուսանողներ Տաթև Գրիգորյանը, Մերի Բարսեղյանը, Արսեն Բաղիյանը և «Կովկասագիտություն» բակալավրի ծրագրի ուսանողներ Լիլյա Ասոյանը, Էլիզաբեթ Գաբրիելյանը։ Համալսարանում ձեռք բերած գիտելիքների և թիմային աշխատանքի շնորհիվ նրանց հաջողվել է առաջատար դիրք զբաղեցնել։
«Ռուսական տուն» Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնում կայացած մրցույթին մասնակցել են նաև Հայ-ռուսական համալսարանի, Գ.Վ. Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի և Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի թիմերը։
«Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի գլխավոր մասնագետ Յուլի Տարականովն ընդգծեց, որ մրցույթի նպատակներից է վերհիշել համատեղ պատմության հերոսական և միաժամանակ ողբերգական այն ժամանակաշրջանը՝ Հայրենական մեծ պատերազմը, որն անդրադարձել է ԽՍՀՄ-ում ապրած յուրաքանչյուր ընտանիքի վրա։
ԵՊՀ թիմի անդամ Տաթև Գրիգորյանը, խոսելով իր տպավորություններից, ասաց. «Նմանօրինակ մրցույթները կարևոր են, քանի որ ամրապնդվում են միջհամալսարանական կապերը, ուսանողները շփվում են այլ համալսարանների ուսանողների հետ, կարևորվում է թիմային համագործակցությունը։ Տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ, հանդես գալով մեկ թիմում, կարողանում են ճիշտ կազմակերպել խաղի ընթացքը։ Այսօրինակ միջոցառումներին մասնակցությունը նաև նպաստում է ուսանողական կյանքի ակտիվությանը»։
«Անհրաժեշտ է լավ պատրաստվել մրցույթի առաջադրանքներին, չընկճվել ու հնարավորինս ուշադիր լինել նմանօրինակ մրցույթների ընթացքում։ Շատ կարևոր են ոչ միայն սեփական ունակությունները, գիտելիքները, այլև թիմի կարծիքներն ու առաջարկները լսելը, հաշվի առնելը»,- նշեց թիմի անդամներից Լիլյա Ասոյանը։

The team from YSU Faculty of History has been declared the winner of the inter-university competition titled "The End: The Contribution of Armenians to the Victory in the Great Patriotic War". This competition provided students with an opportunity to showcase their knowledge by presenting the indispensable role of the Armenian people in the victory of the Great Patriotic War.
The YSU team consisted of students from the "History" bachelor’s program—Tatev Grigoryan, Meri Barseghyan, and Arsen Baghiyan—and the "Caucasus Studies" bachelor’s program—Lilya Asoyan and Elizabeth Gabrielyan. Thanks to the knowledge gained at the university and their teamwork, they successfully secured the top position.
The competition, held at the Russian Center of Science and Culture, was also attended by teams from the Russian-Armenian University, the Plekhanov Russian University of Economics, and the Lomonosov Moscow State University.
Yuli Tarakanov, a chief specialist at Rossotrudnichestvo, emphasized that one of the goals of the competition was to commemorate the heroic yet tragic period of history—the Great Patriotic War—which had a profound impact on every family in the Soviet Union.
Tatev Grigoryan, a member of YSU team, shared her impressions: "Such competitions are important because they strengthen inter-university ties, allow students to interact with their peers from other universities, and highlight the value of teamwork. Students from various fields, working together in one team, manage to properly organize the course of the competition. Participation in such events also contributes to the vibrancy of student life."
Lilya Asoyan, one of the team members, added: "It is necessary to thoroughly prepare for the competition tasks, remain focused, and be as attentive as possible during such competitions. It’s not only your own abilities and knowledge that matter, but also listening to and considering the opinions and suggestions of the team."
At the end of the competition, the winners were awarded gifts by the Russian Center of Science and Culture.