4. Տպագիր և հեռարձակվող լրատվամիջոցների ամբիոն
Երևանի պետական համալսարանում ժուռնալիստիկայի ամբիոնը հիմնադրել է գրող, հրապարակախոս, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Գևորգ Հայրյանը 1960-ականների սկզբին: Տարբեր տարիների ամբիոնը ղեկավարել են նաև Հ. Ֆելեքյանը, Գ. Անանյանը:
1999 թ. մայիսին՝ հիմնադրումից շուրջ երեք ու կես տասնամյակ անց, ամբիոնի հիմքի վրա ձևավորվել են ռադիոհեռուստատեսային ժուռնալիստիկայի ու մամուլի պատմության և տեսության ամբիոնները։ 2017 թ․ ռադիոհեռուստատեսային ժուռնալիստիկայի ամբիոնը վերանվանվել է տպագիր և հեռարձակվող լրատվամիջոցների ամբիոն։
Ռադիոհեռուստատեսային ժուռնալիստիկայի (հետագայում՝ տպագիր և հեռարձակվող լրատվամիջոցների) ամբիոնի առաջին վարիչը բ.գ.դ., պրոֆեսոր Մ. Հովսեփյանն էր: Շուրջ 25-ամյա գործունեության ընթացքում տպագիր և հեռարձակվող լրատվամիջոցների ամբիոնը մշակել և կյանքի է կոչել արդիական մի շարք մոդուլ-դասընթացներ, նախաձեռնել գիտաժողովներ և վերապատրաստման դասընթացներ, ձևավորել գործընկերային հարաբերություններ ԶԼՄ առաջատար ներկայացուցիչների և միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Տպագիր և հեռարձակվող լրատվամիջոցների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատարն է բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Նաղաշ Մարտիրոսյանը։
Ամբիոնում աշխատում են հանրապետության ճանաչված և առաջատար մասնագետներ, որոնք պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ, ներգրավված են միջազգային ու տեղական դրամաշնորհային ծրագրերում: Ամբիոնի գիտնական-մանկավարժները հեղինակ են ուսումնամեթոդական ձեռնարկների, մենագրությունների, գիտական հոդվածների, որոնք տպագրվում են հեղինակավոր գիտական պարբերականներում։
Ամբիոնին կից գործում են արդիական պահանջներին համապատասխան կահավորված ռադիո- և հեռուստաստուդիաները, համակարգչային սրահը:

4. Chair of Print and Broadcast Media
The Chair of Journalism at Yerevan State University was founded by writer, publicist, and Ph.D., Professor Gevorg Hayryan in the early 1960s. In different years, the Chair was also headed by H. Felekyan and G. Ananyan.
In May 1999, three and a half decades after its foundation, the Chairs of Radio and Television Journalism and Press History and Theory were formed based on the Chair. In 2017, the Chair of Radio and Television Journalism was renamed the Chair of Print and Broadcast Media.
The first head of the Chair of Radio and Television Journalism (later: Print and Broadcast Media) was Ph.D., Professor M. Hovsepyan. During its 25-year activity, the Chair of Print and Broadcast Media has developed and implemented many modern module courses, initiated conferences and training courses, and formed partnerships with leading mass media representatives and international organizations.
Ph.D., Associate Professor Naghash Martirosyan is the acting head of the Chair.
Recognized and leading specialists of the republic work in the Chair, who undergo regular training, and are involved in international and local grant programs. The scientists of the Chair are the authors of educational manuals, monographs, and scientific articles, which are published in prestigious scientific periodicals.
Adjacent to the Chair there are radio and TV studios and a computer hall equipped according to modern requirements.