ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում ս.թ. դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ հանդիպում ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի, ԵՊՀ գիտքարտուղար Մերի Հովհաննիսյանի, Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի և ուսանողների հետ:
ԵՊՀ ռեկտոր Հ. Հովհաննիսյանը ներկայացրեց բուհում կատարվող ուսումնական և գիտական բարեփոխումների ընթացքը, պատասխանեց պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին և ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին։
Ռեկտորը խոսեց ոչ միայն վերջին տարիներին միջազգային հարթակներում Երևանի պետական համալսարանի գրանցած հաջողությունների, նոր համագործակցությունների, այլև ներբուհական կրթական ու հետազոտական ծրագրերի զարգացման ու նորարարական նախաձեռնությունների մասին, ինչը խիստ կարևորվում է ԵՊՀ–ի՝ որպես գիտակրթական կառույցի առաջատար լինելու հարցում։
Ելույթ ունեցողները նշեցին, որ նմանատիպ հանդիպումների ժամանակ բարձրացրած հարցերի լուծումը կնպաստի բարձրորակ կրթական և հետազոտական աշխատանքների, նորարարությունների իրականացմանը, որակյալ կադրային ներուժի ստեղծմանը և ընդլայնմանը:
Հանդիպման ավարտին ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը գիտնական, հ.գ.թ., պրոֆեսոր Ռուբեն Աղուզումցյանին հանձնեց շնորհակալագիր՝ կիրառական և փորձարարական հոգեբանության ոլորտում էական ներդրումի համար։ Շնորհակալագրի հանձնման ընթացքում Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի դեկան, փ.գ.թ., դոցենտ Ալեքսան Բաղդասարյանն ընդգծեց նաև պրոֆեսորի կարևորագույն ներդրումը ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում։ Ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հ.գ.դ., պրոֆեսոր Հրանտ Ավանեսյանը նշեց, որ Ռ. Աղուզումցյանի աշխատանքը ոչ միայն նպաստել է հոգեբանության ոլորտի զարգացմանը, այլև կարևոր դեր է խաղացել ՀՀ-ում հոգեբանության գիտության կայացման և առաջխաղացման գործընթացում։
Անդրադարձ կատարվեց նաև համաշխարհային գիտական համայնքում մեծ ճանաչում վայելող պրոֆեսորի երկարամյա և բազմաբնույթ միջազգային գործունեությանը:

5. Meeting with YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan
On December 2, 2024, YSU Faculty of Philosophy and Psychology hosted a meeting with YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, YSU Academic Secretary Meri Hovhannisyan, along with the teaching staff and students of the Philosophy and Psychology Faculty.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan outlined the ongoing academic and scientific reforms at YSU and answered the questions posed by the teaching staff and students.
The rector spoke about YSU’s latest achievements on international platforms, new collaborations, and innovative initiatives aimed at developing educational and research programs within the university. He emphasized how these initiatives are crucial in positioning YSU as a leading academic and scientific institution.
The speakers noted that the resolutions proposed during similar meetings would facilitate the implementation of high-quality academic and research work, as well as the training and development of highly skilled personnel.
At the end of the meeting, the Rector of Yerevan State University, Hovhannes Hovhannisyan, presented a letter of appreciation to scientist, Candidate of Psychological Sciences, and Professor Ruben Aghuzumtsyan for his significant contribution to the field of applied and experimental psychology. During the presentation of the certificate, the Dean of the Faculty of Philosophy and Psychology, PhD, Associate Professor Aleksan Baghdasaryan, emphasized the professor's essential contribution both at the national and international levels. The Head of the Department of General Psychology, Doctor of Psychological Sciences, Professor Hrant Avanesyan, noted that Ruben Aghuzumtsyan's work not only contributed to the development of psychology but also played a key role in the establishment and advancement of the science of psychology in Armenia.
The attendees highlighted the long-standing and multifaceted international activities of the professor, who enjoys great recognition in the global scientific community.