ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում ս.թ. փետրվարի 19-ին տեղի ունեցավ «Տրամաբանության վարժությունների և գործնական առաջադրանքների շտեմարան» բուհական ձեռնարկի շնորհանդեսը։
ԵՊՀ ակադեմիական/ուսումնական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանի, Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի դեկան Ալեքսան Բաղդասարյանի ողջույնի խոսքով մեկնարկեց միջոցառումը։
Դոցենտ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, որը «Տրամաբանության, փաստարկման և ճարտասանության բաղադրիչների ներդրում և զարգացում բուհական կրթական ծրագրերում» ԵՊՀ նեքին դրամաշնորհային ծրագիրն իրականացրած խմբի ղեկավարն էր, ներկայացրեց երեք տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքերը․ հրատարակված 30-ից ավելի գիտական հոդվածներ, զեկուցումներ ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային գիտաժողովներում, վարպետաց դասեր և բանախոսություններ ԵՊՀ-ում, պարապմունքներ և՛ տեղական, և՛ միջազգային կազմակերպությունների հրավերով ու նրանց հետ գործակցությամբ, աշխատանք ուսանողական խորհուրդների, գիտական ընկերությունների հետ, բուհական դասընթացների ուսումնամեթոդական փաթեթների բարելավում, «Մտածողության տեխնոլոգիաներ և ԱԲ» նոր դասընթացի ներառում փիլիսոփայության բաժնի կրթական ծրագրերում։
Հ․ Հովհաննիսյանը ներկայացրեց գիտահետազոտական ծրագրի շրջանակում պատրաստված ձեռնարկի կառուցվածքն ու բովանդակային բաղադրիչները։ Այն նախատեսված է բուհերի և հետբուհական կրթական հաստատությունների ուսանողների և դասախոսների, դասական և ոչ դասական տրամաբանության, փաստարկման խնդիրներով հետաքրքրված մասնագետների համար։ Պարունակում է ավելի քան հազար վարժություն և գործնական առաջադրանք՝ ավանդական-ձևական, մաթեմատիկական, ինչպես նաև ոչ դասական տրամաբանության համակարգերից՝ մոդալային, ինտերռոգատիվ և փոխակերպական տրամաբանության հայեցակարգերի վերաբերյալ։
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետների դասախոսներ և ուսանողներ, հյուրեր գործընկեր բուհերից՝ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանից, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանից, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանից, Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայից և հետբուհական կրթական հասատություններից։
Քանի որ ձեռնարկի շնորհանդեսը համընկել էր Հ․ Թումանյանի ծննդյան տարեդարձի և ավանդական դարձած Գրքի տոնի հետ, միջոցառման ամփոփիչ հատվածում, ձեռնարկում տեղ գտած առաջադրանքների հիման վրա կազմակերպվեց ուսանողական վիկտորինա, որի հաղթողները նվեր ստացան ձեռնարկի օրինակներից։ Միջոցառումն ավարտվեց երաժշտական գեղեցիկ կատարումներով։

5. Presentation of manual "A Repository of Exercises and Practical Tasks in Logic" at Philosophy and Psychology Faculty
Presentation of manual "A Repository of Exercises and Practical Tasks in Logic" at Philosophy and Psychology Faculty
February 21, 2025
On February 19, 2025, the presentation of the university manual titled "A Repository of Exercises and Practical Tasks in Logic" took place at YSU Faculty of Philosophy and Psychology.
The event commenced with welcoming remarks by Elina Asriyan, Vice-Rector for Academic Affairs at YSU, and Aleksan Baghdasaryan, Dean of the Faculty of Philosophy and Psychology.
Associate Professor Hovhannes Hovhannisyan, who led the group for YSU internal grant program titled "Incorporation and Development of the Components of Logic, Argumentation, and Eloquence in University Educational Programs", presented the results of the three-year project. These included the publication of over 30 scientific articles, reports at both local and international conferences, master classes and lectures at YSU, as well as sessions with local and international organizations, and collaboration with student councils and scientific societies. The project also contributed to the improvement of educational methodological packages for university courses and the introduction of a new course "Thinking Technologies and AI" into the faculty’s educational program.
H. Hovhannisyan further outlined the structure and content of the manual developed as part of the research program. The manual is designed for both undergraduate and postgraduate students, as well as lecturers and researchers interested in logic, argumentation, and related topics. It contains over a thousand exercises and practical tasks, ranging from formal to mathematical logic, as well as non-standard forms of logic such as modal, interrogative, and counterfactual logic.
The event was attended by YSU faculty members and students, as well as guests from partner universities, including the Armenian State Pedagogical University, the French University in Armenia, the Armenian State University of Economics, the Komitas State Conservatory, and postgraduate educational institutions.
Since the presentation coincided with the birthday of Hovhannes Tumanyan and Book Day, the concluding part of the event featured a student quiz based on the tasks included in the manual. The winners were awarded copies of the manual as prizes. The event concluded with beautiful musical performances.