Պալացկու համալսարանի (Չեխիա, Օլոմոուց) դասախոսները ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողներին և պրոֆեսորադասախոսական կազմին ներկայացրին իրենց համալսարանում գործող միջազգային ծրագրերը, որոնց հնարավորություն ունեն մասնակցելու նաև ԵՊՀ ուսանողները: Արտերկրի համալսարանի ներկայացուցիչներն անդրադարձան նաև այն հնարավորություններին, որոնք միտված են նպաստելու ուսանողների մասնագիտական զարգացմանը և միջազգային գիտակրթական հարաբերությունների բարելավմանը։
Պալացկիի համալսարանի Սլավոնագիտության ամբիոնի դասախոս և միջազգային ծրագրերի համակարգող Մարտինա Պուլաշովան, կարևորելով ԵՊՀ-ի հետ համագործակցությունը, հանգամանալից ներկայացրեց համալսարանի ծրագրերը՝ պատասխանելով նաև ներկաների հարցերին։
Հանդիպմանը ներկա էին հիմնականում ֆակուլտետի այն ուսանողները, որոնք կամընտրական դասընթացների ցանկից ընտրել են «Սլավոնական լեզուներ. չեխերեն լեզու» առարկան։ Հատուկ նրանց համար Սլավոնագիտության ամբիոնի դասախոս, պրոֆեսոր Պատրիկ Վարգան անցկացրեց վիկտորինա չեխերենի, Չեխիայի մշակույթի և պատմության վերաբերյալ, որին ուսանողներն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեցին։
ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի ռուսաց լեզվաբանության, տիպաբանության և հաղորդակցության տեսության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուզան Գրձելյանը նշեց, որ լեզվակիրների հետ նման հանդիպումները արդյունավետ են չեխերենը սովորող ուսանողների համար։ Նա Չեխիայի գործընկերներին պատմեց, թե ինչ մեթոդաբանությամբ է ֆակուլտետում կատարվում չեխերենի ուսուցումը:
Ֆակուլտետի դեկան, բ.գ.թ., դոցենտ Դիանա Գազարովան շնորհակալություն հայտնեց չեխ գործընկերներին հանդիպման համար՝ նշելով, որ հաջող բանակցությունների արդյունքում ֆակուլտետի ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռվել արդեն այս աշնանը մասնակցելու «Էրազմուս+» փոխանակման ծրագրին: ԵՊՀ ուսանողները հնարավորություն կունենան նաև ընտրելու առարկաներ անգլերենով, ռուսերենով և չեխերենով ուսումնասիրելու համար:
«Լեզուներ սովորելու համար շատ կարևոր է իմանալ ուսումնասիրվող լեզվի լեզվակիրների մշակույթը, ապրել լեզվակիր միջավայրում: Ուստի շատ կարևոր եմ համարում այն փաստը, որ չեխերենն ուսումնասիրող մեր ուսանողները հնարավորություն ունենան մեկնելու Չեխիայի համալսարան, խորացնելու ԵՊՀ-ում ստացած գիտելիքները և կիրառելու դրանք արդեն գործնականում՝ լեզվակիր միջավայրում»,- նշեց դեկանը։

Lecturers from Palacký University Olomouc, Czech Republic, introduced the international programs offered at their university to students and professors of YSU Faculty of Russian Studies. They discussed opportunities available to YSU students, emphasizing programs aimed at enhancing students' professional development and improving international academic relations.
Martina Pulášová, a lecturer from the Department of Slavonic Studies and coordinator of international programs at Palacký University, highlighted the importance of cooperation with YSU and thoroughly presented the university's programs, addressing questions from the attendees.
The meeting was attended mainly by students from the faculty who had selected "Slavic Languages: Czech Language" from the list of elective courses. Specially for them, Professor Patrick Varga, a lecturer from the Department of Slavonic Studies, organized a quiz on the Czech language, culture, and history, which students actively participated in.
Professor Ruzan Grdzelyan, Head of the Chair of Russian Linguistics, Typology, and Communication Theory at the Faculty of Russian Philology, emphasized the effectiveness of such meetings for students learning Czech. She also presented to the Czech representatives the methodology used at the faculty for teaching the Czech language.
The Dean of the faculty, Associate Professor Diana Gazarova, thanked the Czech colleagues for the meeting and noted that as a result of successful negotiations, the faculty’s students will have the opportunity to participate in the Erasmus+ exchange program this fall. YSU students will also have the opportunity to choose courses to study in English, Russian, and Czech.
"To learn a language, it is crucial to understand the culture of its speakers and to live in the environment where the language is spoken. Therefore, I consider it very important that our students studying Czech have the opportunity to travel to a Czech university, deepen the knowledge they have gained at YSU, and apply it practically in a native-speaking environment," the dean noted.