Հրատարակվել է «Մարդկային կապիտալի գնահատումների և աշխատուժի վերլուծության դերը և նշանակությունն արդյունավետ կառավարման գործում» զեկույցը, որը կազմվել է ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի և «Պրոսերվիս-Լ» մարդկային ռեսուրսների կառավարման և զարգացման խորհրդատվական ընկերության համագործակցության շրջանակում:
Զեկույցը հեղինակել են ԵՊՀ տնտեսագիտության մեջ մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Ալվարդ Խառատյանը և «Պրոսերվիս-Լ» ընկերության հիմնադիր Լիլիթ Հակոբյանը:
Համագործակցության շրջանակում ուսումնասիրություն է կատարվել Հայաստանի մասնավոր հատվածի հիսունից ավելի ձեռնարկություններում՝ փորձելով պարզել աշխատուժի գնահատման և վերլուծության պրակտիկան, ինչպես նաև դրա ազդեցությունը կառավարչական որոշումների կայացման գործում:
Հետազոտությունը հիմնված է այն ենթադրության վրա, որ Հայաստանում գործող ձեռնարկություններում աշխատանքի արդյունավետության վերլուծությունների ծավալները սահմանափակ են և բավարար չեն մարդկային ռեսուրսների մասին ռազմավարություն մշակելու և բիզնեսի աճին ուղղված որոշումներ կայացնելու համար:
Հետազոտության արդյունքների ամփոփ հաշվետվությունը ներկայացված է «Մարդկային կապիտալի գնահատումների և աշխատուժի վերլուծության դերը և նշանակությունն արդյունավետ կառավարման գործում» զեկույցում, որի շնորհանդեսը կայացավ ս․թ. մայիսի 27-ին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում:
Շնորհանդեսին զեկույցի հեղինակները ներկայացրին կատարված ուսումնասիրության արդյունքում ստացված հիմնական գնահատականները՝ ընդգծելով ուսումնասիրության շարունակականության կարևորությունը և հաշվի առնելով այն փաստը, որ մարդկային կապիտալին առնչվող թեմաներն ու հարցերը դեռևս չեն արժանացել պատշաճ ուշադրության, ինչպես նաև աշխատուժի մասին վերլուծություններ կատարելու պրակտիկան Հայաստանում դեռևս թույլ է զարգացած:
Սույն զեկույցը Հայաստանում գործող ձեռնարկությունների հետազոտության արդյունքների ամփոփ հաշվետվություն է, որտեղ ներկայացված են կառավարման ոլորտում մարդկային կապիտալի գնահատումների հայեցակարգային խնդիրները, մոտեցումներն ու լուծման եղանակները, մարդկային ռեսուրսների հաշվետվություններ կազմելու և աշխատուժի մասին վերլուծություններ կատարելու միջազգային փորձը և արդիական տեղեկությունները, ինչպես նաև Հայաստանի կազմակերպություններում անցկացված հարցման արդյունքները:
Ձեռնարկը կարող է օգտակար աղբյուր լինել բիզնես ոլորտի կառավարիչների, ղեկավարների, ՄՌ մասնագետների, դասավանդողների, ուսանողների և այդ թեմաներով հետաքրքրված այլ անձանց համար:
Շնորհանդեսին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանն իր հարցազրույցում նշեց, որ ձեռնարկը հետազոտական բաղադրիչով համագործակցության արդյունք է, բուհ-մասնավոր հատված համագործակցության ստացված օրինակ:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2022 թ. Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի և «Պրոսերվիս-Լ» մարդկային ռեսուրսների կառավարման և զարգացման խորհրդատվական ընկերության միջև կնքվել էր համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն էր ամրապնդել բուհ-բիզնես կապը, փոխլրացնել գիտությունը, տեսությունը և պրակտիկան:
Շնորհանդեսին ներկա էին ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանը, ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ, դոցենտ Վարդան Ալեքսանյանը, դեկանի տեղակալ, դոցենտ Նարինե Միրզոյանը, պրոֆեսորներ, ամբիոնի վարիչներ, դասախոսներ, հյուրեր և ուսանողներ:

5. Presentation of report "The Role and Importance of Human Capital Assessments and Workforce Analysis for Effective Management" held
Presentation of report "The Role and Importance of Human Capital Assessments and Workforce Analysis for Effective Management" held
May 27, 2024
The report "The Role and Importance of Human Capital Assessments and Workforce Analysis for Effective Management" was published, which was compiled within the framework of collaboration between the YSU Faculty of Economics and Management and the ProService-L HR Management and Development Consulting Company.
The report was authored by Associate Professor Alvard Kharatyan, Head of the Chair of Mathematical Modeling in Economics at YSU, and Lilit Hakobyan, Founder of ProService-L Company.
Within the framework of the collaboration, a research study was conducted across more than fifty private sector enterprises in Armenia, in an attempt to find out the practice of workforce assessment and analysis, as well as its impact on managerial decision-making.
The research is based on the assumption that the scope of labor efficiency analyzes in the Armenian enterprises is limited and not sufficient for developing human resources strategies and making decisions aimed at business growth.
The summary report detailing the research findings is presented in the report "The Role and Importance of Human Capital Assessments and Workforce Analysis for Effective Management", the presentation of which took place on May 27th of this year at the YSU Faculty of Economics and Management.
During the presentation, the authors of the report presented key findings from the study, emphasizing the crucial need for further research continuation. They underscored that topics and issues concerning human capital have yet to receive due attention and that labor force analysis practices remain underdeveloped in Armenia.
This report details the findings of research conducted across enterprises in Armenia, presenting the conceptual challenges, approaches and methods of human capital assessments in the field of management, the international experience and modern information of compiling human resources reports and analyzing the workforce, as well as the results of a survey conducted in Armenian organizations.
The manual can be a useful resource for business managers, executives, HR specialists, teachers, students and others interested in these topics.
At the presentation, Associate Professor Karlen Khachatryan, Dean of the YSU Faculty of Economics and Management, highlighted in his interview that the manual is an outcome of collaboration with a research component, an example of university-private sector collaboration.
Back in 2022, the Faculty of Economics and Management at Yerevan State University and the ProService-L HR Management and Development Consulting Company signed a memorandum of cooperation, the purpose of which was to strengthen the university-business connection, to enrich science, theory and practice.
Associate Professor Karlen Khachatryan, Dean of the YSU Faculty of Economics and Management, Associate Professor Vardan Aleksanyan, Deputy Dean of the faculty, Associate Professor Narine Mirzoyan, Deputy Dean, professors, chair heads, lecturers, guests and students were present at the presentation.