2024-2025 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ուսանողական կառույցները սկսել են իրենց գործունեությունը նոր ծրագրերով և նախաձեռնություններով. ֆակուլտետի Ուսանողական խորհուրդը (ՈՒԽ) և Ուսանողական գիտական ընկերությունը (ՈՒԳԸ) նոր նախագահներ ունեն:
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի Ուսանողական խորհրդի նախագահ է ընտրվել ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Բենիկ Բալայանը: Ավելի վաղ՝ հոկտեմբերին, Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահի լիազորությունները ստանձնել էր «Շուկայագիտություն» («Մարքեթինգ») մագիստրոսական ծրագրի 1-ին կուրսի ուսանողուհի Անահիտ Սվազյանը:
Բենիկ Բալայանը համալսարան ընդունվելու առաջին կիսամյակից ներգրավվել է ՈՒԽ-ի աշխատանքներում որպես անդամ և ծրագրերի համակարգող: Հետևողական աշխատանքի շնորհիվ 2024 թվականի մայիսից Բենիկը ընդգրկվել է նաև ՈՒԽ նախագահության կազմում, օգոստոսից զբաղեցրել է ֆակուլտետի ՈՒԽ արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը։ 2024 թվականի սեպտեմբերից ֆակուլտետային գիտական խորհրդի անդամ է, իսկ դեկտեմբերից ստանձնել է Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ՈՒԽ նախագահի լիազորությունները:
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ՈՒԽ-ն կարևոր դերակատարում ունի ֆակուլտետի ուսանողական կյանքի կազմակերպման և զարգացման գործում։ Բազմամյա փորձառությամբ կառույցը ներկայացնում է ֆակուլտետի ուսանողների շահերը տարբեր հարթակներում՝ զուգահեռ իրականացնելով նաև ուսանողների կրթական և հասարակական ակտիվությունը խթանող մի շարք ծրագրեր, միջոցառումներ և նախաձեռնություններ:
2024-2025 ուստարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում ևս ֆակուլտետի ուսանողական խորհուրդը շարունակել է ակտիվ գործունեությունը՝ ապահովելով ուսանողների մասնակցությունը համալսարանական կյանքին ու զարգացմանը։
Նախորդ երեք տարիների ընթացքում ԵՊՀ ուսանողական խորհուրդը նախագահ Վերգինե Դանիելյանի և անդամների ջանքերով, ինչպես նաև ֆակուլտետի աջակցությամբ հաջողություններ է գրանցել ուսանողական կառույցի զարգացման ու արդյունավետության բարձրացման գործում։ Վերգինե Դանիելյանի առաջնորդությամբ ՈՒԽ-ն դարձել է ավելի կազմակերպված, արդյունավետ և ուսանողական կյանքում մեծ դերակատարում ունեցող մարմին։
2024 թվականից ֆակուլտետի ՈՒԳԸ աշխատանքները համակարգում է կառույցի նախագահ Անահիտ Սվազյանը: Մեծ պատրաստակամությամբ և եռանդով ստանձնելով ֆակուլտետի ՈՒԳԸ նախագահությունը՝ Անահիտը շարունակել է նախորդ նախագահների սկսած աշխատանքը և հանդես եկել համալսարանական երիտասարդական գիտական ներուժի զարգացմանը նպաստող նոր նախաձեռնություններով:
Անահիտը ֆակուլտետում ուսումնառության սկզբից և ընթացքում ծավալել է ակտիվ գործունեություն՝ ներգրավվելով տարբեր ուսանողական կառույցներում։ Նա՝ որպես պատվիրակ, եղել է ֆակուլտետի ՈՒԽ անդամ, 2022-2023 թվականներին որպես Տեղեկատվական հանձնաժողովի պատասխանատու ընդգրկվել է նաև ֆակուլտետի ՈՒԳԸ կազմում և պարգևատրվել գերազանց գործունեություն ծավալելու համար։
ՈՒԳԸ-ն ԵՊՀ ուսանողական ամենահին կառույցն է, որի գործունեության հիմնական նպատակն է նպաստել ուսանողության գիտական, ստեղծագործական և հոգևոր զարգացմանը` սատարելով գիտական և կրթական ոլորտներում ուսանողության նախաձեռնությունների՝ ուսանողական գիտաժողովների, սեմինար-քննարկումների, գիտակրթական բնույթ ունեցող ինչպես համալսարանական, այնպես էլ արտահամալսարանական այլ միջոցառումների կազմակերպմանը և անցկացմանը: ՈՒԳԸ-ն ոչ միայն ուսանողների կազմակերպված ու արդյունավետ ներգրավվածության կարևորագույն միջոց է, այլև գործիք, որն օգնում է ուսանողների մասնագիտական և անձնական աճին, ինչպես նաև ֆակուլտետի զարգացմանը։
Տարիներ շարունակ ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ՈՒԳԸ աշխատանքները հաջողությամբ համակարգվել են կառույցը նախագահող ֆակուլտետի լավագույն ուսանողների շնորհիվ, որոնց թվում են Միհրան Սիսակյանը, Արտաշես Հարությունյանը, Անահիտ Գասպարյանը, ով «ԵՊՀ լավագույն ուսանող-2023» մրցույթի հաղթողներից է: Ի թիվս բազմաթիվ սեմինար-քննարկումների, մրցույթների և գիտակրթական բնույթի մի շարք այլ միջոցառումների՝ ՈՒԳԸ թիմի կարևոր նախաձեռնություններից է ֆակուլտետի աջակցությամբ կազմակերպած աշխատանքի տոնավաճառը: 2 տարի անընդմեջ իրականացված տոնավաճառի շնորհիվ ֆակուլտետի բազմաթիվ ուսանողներ կարողացել են աշխատանք գտնել, որն էլ կառույցի կարևոր դերակատարման և կայացվածության մասին վկայող հանգամանք է:
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ուսանողական կառույցները շարունակում են զարգանալ: Ֆակուլտետի ջանքերն ուղղված են ուսանողների ակտիվ մասնակցության խրախուսմանը և կառույցների ուժեղացմանը: Նորընտիր նախագահները վստահ են՝ թիմային աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր է ապահովել այնպիսի արդյունքներ, որոնք կբարելավեն ինչպես ուսանողների համալսարանական միջավայրն ու կրթությունը, այնպես էլ նրանց սոցիալական ակտիվությունը։
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում ուսանողական կառույցների զարգացման նոր փուլ է սկսվել. ակնկալվում է ավելի արդյունավետ համագործակցություն, ուսանողական նախաձեռնությունների իրականացման նոր հնարավորություններ և զարգացում։

5. New presidents appointed to Student Council and Student Scientific Society of YSU Economics and Management Faculty
New presidents appointed to Student Council and Student Scientific Society of YSU Economics and Management Faculty
February 10, 2025
In the second semester of the 2024-2025 academic year, the student organizations at YSU Faculty of Economics and Management have begun their activities with new programs and initiatives. The Faculty Student Council (SC) and Student Scientific Society (SSS) have new presidents.
The president of the Faculty Student Council has been elected second-year student Benik Balayan. Earlier, in October, Anahit Svazyan, a first-year student in the "Marketing" master's program assumed the duties of the president of the Student Scientific Society.
Benik Balayan joined the activities of the Student Council (SC) as a member and program coordinator during his first semester at the university. Due to his consistent efforts, in May 2024, Benik was also included in the SC presidency, and in August, he assumed the role of Chair of the Foreign Relations Committee of the Faculty SC. Since September 2024, he has been a member of the Faculty SC, and in December, he took on the responsibilities of the SC president of the Economics and Management Faculty.Top of FormBottom of Form
The Faculty SC plays a key role in organizing and developing student life at the faculty. With years of experience, the organization represents the interests of the faculty's students at various platforms while also implementing programs, events, and initiatives that promote students' academic and social activity.
In the first semester of the 2024-2025 academic year, the Faculty SC has continued its active work, ensuring the participation of students in university life and development.
Over the past three years, YSU Student Council, under the leadership of President Vergine Danielyan and with the efforts of its members, as well as the support of the faculty, has achieved significant progress in the development and enhancement of the student organization’s effectiveness. Under Vergine Danielyan’s leadership, the SC has become a more organized, efficient body with a major role in student life.
Since 2024, the work of the Faculty SSS has been coordinated by the President of the organization, Anahit Svazyan. With great enthusiasm and dedication, Anahit has continued the work started by previous presidents, introducing new initiatives aimed at fostering the development of the university’s young scientific potential.
From the beginning of her studies at the faculty, Anahit has been actively engaged in various student organizations. As a delegate, she was a member of the Faculty SC, and from 2022 to 2023, she served as the head of the Media Committee, becoming part of the Faculty SSS and receiving recognition for her outstanding contributions.
For years, the work of the Faculty SSS has been successfully coordinated by top-performing students from the faculty, including Mihran Sisakyan, Artashes Harutyunyan, and Anahit Gasparyan, one of the winners of the "YSU Best Student-2023" competition. Among many seminars, competitions, and other events, one of the significant initiatives of the SSS team, supported by the faculty, was the organization of a job fair. For two consecutive years, many students were able to find employment through the fair, which highlights the important role and effectiveness of the organization.
The student organizations at YSU Faculty of Economics and Management continue to develop. The faculty’s efforts are focused on encouraging active student participation and strengthening the organizations. The newly elected presidents are confident that through teamwork, they will be able to achieve results that will improve both the students' university environment and education, as well as their social activity.
A new development phase for student organizations at YSU Faculty of Economics and Management has begun. More fruitful collaboration, new opportunities for the implementation of student initiatives, and further development are expected.