Երևանի պետական համալսարանի առաջնահերթություններից է երիտասարդ հետազոտողների ներգրավվածության ապահովումը գիտահետազոտական աշխատանքներում: Այդ նպատակով համալսարանականների համար ստեղծվում է ակադեմիական անհրաժեշտ միջավայր (նորագույն սարքավորումներով համալրված լաբորատորիաներ, գիտահետազոտական կենտրոններ և տեխնոլոգիական ռեսուրսներ)՝ արդիական հետազոտություններ կատարելու, նոր գաղափարներ ուսումնասիրելու և ստեղծելու համար:
ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի ասպիրանտ Թամարա Աբաղյանը «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2023»-ի հաղթողներից է: Մեզ հետ զրույցում նա անդրադարձել է ծրագրի շրջանակում կատարվող ուսումնասիրության թեմային, սահմանած նպատակներին, ինչպես նաև հետազոտության արդյունքում ստացած տվյալները գործնականում կիրառելու հնարավորություններին։
Պատմում է ինքը՝ Թամարան:
Երբ ընդունվեցի ԵՊՀ .․․․
Սկզբում գիտության հանդեպ հետաքրքրությունս այդքան էլ մեծ չէր, սակայն համալսարան ընդունվելուց հետո իմ առջև նպատակ դրեցի սեփական ներդրումն ունենալու գիտության մեջ: Ծանոթանալով համալսարանականների հետազոտական աշխատանքներին, տեսնելով նրանց գրանցած հաջողությունները, ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիաները և, ընդհանուր առմամբ, հետազոտություններ կատարելու համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանների առկայությունը՝ ոգեշնչվեցի և որոշեցի առաջ քաշել նորարարական գաղափարներ՝ հետամուտ լինելով դրանց իրագործմանը: Ոգևորիչ է նաև այն փաստը, որ գիտահետազոտական աշխատանքներ կատարողների մեծ մասը երիտասարդներ են, ինչը վկայում է, որ յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է, կարող է դառնալ գիտական միջավայրի մի մասնիկը: Այժմ և՛ պետությունը, և՛ համալսարանը մեծ աջակցություն են ցուցաբերում գիտությամբ զբաղվող երիտասարդներին՝ դրամաշնորհային տարբեր ծրագրերի շրջանակում հետազոտական աշխատանքներ կատարելու, գիտաժողովների մասնակցելու բազում հնարավորություններ ընձեռելով: Ներկայում կ.գ.դ., պրոֆեսոր Կարեն Թռչունյանի ղեկավարությամբ ուսումնասիրություններ եմ կատարում ԵՊՀ մանրէաբանական կենսատեխնոլոգիաների և կենսավառելիքի նորարարական կենտրոնում:
Ես ուսումնասիրում եմ .․․․
«Օրգանական թթուների ազդեցությունը մանրէների ֆիզիոլոգիական և կենսաքիմիական հիմնական բնութագրիչների վրա»․ ուսումնասիրությանս թեման է։ Հիմա դիտարկում ենք կարճ շղթայով ճարպաթթուների` պրոպիոնաթթվի, քացախաթթվի և կարագաթթվի ազդեցությունը գրամ դրական և գրամ բացասական բակտերիաների կենսաէներգետիկական, կենսաքիմիական և ֆիզիոլոգիական պարամետրերի վրա։ Թթուներն ունեն մանրէասպան հատկություն և օգտագործվում են սննդանյութերի, դեղորայքի մեջ։ Դրանք նաև արտադրում են հենց մանրէները։ Այսինքն, մեր օրգանիզմում, մասնավորապես՝ աղիներում, շատ առատ է միկրոբիոտան։ Վերջերս պարզվել է, որ օրգանիզմում այդ թթուների հավասարակշռության խախտումը կարող է առաջացնել տարբեր, օրինակ, նյարդային զարգացման հետ կապված հիվանդություններ։ Եվ մեզ հետաքրքրեց, թե այս թթուները, եթե ինչ-որ ձևով ազդում են հիվանդությունների առաջացման վրա, կարո՞ղ են ազդել նաև մարդու օրգանիզմի միկրոբիոտայի բակտերիաների պարամետրերի վրա, քանի որ հիվանդության առաջացումը ինչ-որ պարամետրերի խախտում է։ Այժմ մեր փորձարկումները դեռևս կատարում ենք առանձին բակտերիաների վրա, բայց քանի որ մարդու օրգանիզմում բակտերիաների համակեցություն է, նախատեսում ենք հետագայում նաև դիտարկել թթուների ազդեցությունը համակեցությունների վրա։
Հետազոտության արդյունքում .․․․
Հետագայում, երբ հասկանանք, թե թթուների հավասարակշռության խախտումն ինչպես է ազդում բակտերիաների վրա, կարող ենք ստացված արդյունքն օգտագործել որպես կանխարգելման միջոց նեյրոդեգեներատիվ հիվանդությունների առաջացման դեմ։ Ներկայում շատ տարածված են աուտիզմի, ալցհայմերի, պարկինսոնի հիվանդությունները, որոնց կանխարգելման միջոցները դեռ պարզ չեն, չկա նաև վերջնական բուժում։ Մեր հետազոտության արդյունքների հիման վրա հնարավոր կլինի այդ հիվանդությունների բուժման կամ կանխարգելման մեթոդներ գտնել։
Երբ հասկանանք, թե ինչպես կարելի է օրգանիզմում պահպանել թթուների ու բակտերիաների հավասարակշռությունը, կկարողանանք օրգանիզմը բերել մի կետի, որով հնարավոր կլինի կանխարգելել կամ նվազեցնել այդ հիվանդությունների առաջացման ռիկսը, նվազեցնել նախանշանները։

One of the priorities of Yerevan State University is to ensure the involvement of young researchers in scientific research activities. For this purpose, the necessary academic environment (laboratories enriched with the latest equipment, research centers and technological resources) is created for university students to carry out relevant research studies, explore and create new ideas.
Tamara Abaghyan, PhD student of the Chair of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology, Faculty of Biology, YSU, is one of the winners of the "Research Assistance Program for Young Applicants and PhD Students - 2023". During the interview with us, she referred to the topic and aims of the study carried out within the framework of the program, as well as the possibilities of applying the research results in practice.
Tamara is telling her story.
In the beginning, I was not very interested in science, but after being admitted to the university, I set myself the goal of making my own contribution to science. Getting acquainted with the research works of university students, seeing their successes, laboratories with modern equipment and, in general, the availability of all the necessary conditions for conducting research, I was inspired and decided to put forward innovative ideas and pursue their implementation. It is also encouraging that most of the people conducting scientific research are young people, which proves that anyone who wants to can become a part of the scientific environment. Now, both the state and the university provide great support to young people engaged in science, providing many opportunities to conduct research and participate in conferences within the framework of various grant programs. Currently, I am conducting research at YSU Microbial Biotechnologies and Biofuel Innovation Center under the supervision of Karen Trchunyan, Doctor of Biological Sciences and Professor.
I am studying…
"The Effect of Organic Acids on the Main Physiological and Biochemical Properties of Microbes" is the topic of my study. Now we consider the effect of short-chain fatty acids - propionic acid, acetic acid and butyric acid - on the bioenergetic, biochemical and physiological parameters of gram-positive and gram-negative bacteria. Acids have bactericidal properties and are used in nutrients and medicine. They are also produced by the bacteria. It means that the microbiota is very abundant in our body, particularly in the intestines. Recently, it has been found that the violation of the balance of these acids in the body can cause various diseases, for instance, related to nervous development. We were interested in whether these acids, if they somehow affect the occurrence of diseases, can also affect the bacterial parameters of the microbiota of the human body because the occurrence of the disease is a violation of some parameters. Currently, we are still conducting our experiments on individual bacteria, but since there is a coexistence of bacteria in the human body, we have made a further plan to research the effect of acids on the coexistence.
As a result of the research...
In the future, when we understand how the violation of acid balance affects bacteria, we can use the obtained result as a preventive measure against the occurrence of neurodegenerative diseases. At present, autism, Alzheimer's, and Parkinson's diseases are very common, the means of prevention of which are still discovered, and there is no definitive treatment. Based on the results of our research, it will be possible to find methods of treatment or prevention of these diseases.
When we understand how to maintain the balance of acids and bacteria in the body, we will be able to provide the body with a condition where it will be possible to prevent or reduce the risk of these diseases and their symptoms.