ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի ասպիրանտ Սոնա Նիկոլյանը կատարում է «Կենսաէներգետիկ բնութագրերի դերը մանրէների մետաղակայունության մեխանիզմներում» թեմայով գիտական ուսումնասիրություն։ Նա հաղթող է ճանաչվել ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2023» դրամաշնորհային մրցույթի շրջանակում:
Սոնա Նիկոլյանը պատմել է թեմայի կարևորության, գիտական ուսումնասիրության, գիտությամբ զբաղվելու համար ԵՊՀ ընձեռած հնարավորությունների մասին։
Թեման արդիական է և ունի կիրառական նշանակություն
Հայաստանում հանքարդյունաբերական գործունեությունը հիմնականում ուղղված է երկաթի, պղնձի, կապարի, ոսկու, արծաթի և ալյումինի արդյունահանմանը: Պոչամբարներում ծանր մետաղների բարձր քանակը հաճախ հանգեցնում է մանրէներում մետաղների նկատմամբ կայունության առաջացման, և պոչամբարները դառնում են մանրէաբանական համայնքների բնակավայր: Ծանր մետաղների հեռացման տարբեր մոտեցումների շարքում որպես էկոլոգիապես մաքուր տարբերակ առանձնանում է կենսավերականգնումը, որն էլ դիտարկում ենք ուսումնասիրության ժամանակ։
Հիմա հետազոտում եմ
Հետազոտությանս շրջանակում ուսումնասիրում եմ Արծվանիկի պոչամբարից մեկուսացված և նույնականացված ծանր մետաղների նկատմամբ առավել կայուն Arthrobacter sp.Arst.1-2 շտամի դիմադրության, աճի և կենսաէներգետիկ հատկությունների միջև եղած կապը: Ծանր մետաղների նկատմամբ այդ շտամի կայունության արդյունավետությունը գնահատելու համար կկատարեմ համեմատություն լավ բնութագրված, H2 օքսիդացնող, ինչպես նաև ծանր մետաղների նկատմամբ կայուն բակտերիաների (R.metallidurans CH34 և C.necator H16) շտամների հետ:Կուսումնասիրեմ նաև մետաղակայունության կապը H2, ածխածնի տարբեր աղբյուրների նյութափոխանակության դեպքում:
Ուսումնասիրության վերջնանպատակը
Ես փորձում եմ գտնել այն հենքային մեխանիզմը, որը հետագայում կարելի է օգտագործել մետաղների կենսատարրալվացման, կենսակուտակման և վնասազերծման համար։ Նպատակն է հասնել այնպիսի արդյունքի, որ արտադրության մեջ կորուստները հնարավորինս քիչ լինեն, այսինքն՝ պարզենք, թե ինչպես կարելի է արտադրությունից հետո կորստի հետևանքով մնացած ծանր կամ թանկարժեք մետաղները կորզել արտադրական թափոնից:
ԵՊՀ-ն՝ գիտությամբ զբաղվելու նպաստավոր միջավայր
Համալսարանի լաբորատորիաները համալրված են ժամանակակից սարքավորումներով, և նպաստավոր միջավայր է ստեղծված գիտական ուսումնասիրություններ կատարելու համար։ Այժմ նույնիսկ ինձնից տարիքով փոքր ուսանողներն ակտիվորեն ընդգրկված են գիտահետազոտական տարբեր աշխատանքներում: Նման ներգրավվածությունն ու ընդհանուր ոգևորվածությունը խթանում են ամեն օր ավելին անելու: Կարևորում եմ նաև պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ արդյունավետ աշխատանքը: Գիտական ղեկավարս Կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Աննա Փոլադյանն է, որը մշտապես ինձ աջակցում է իր խորհուրդներով: Անգամ փոքրիկ մասնագիտական հուշումներն օգնում են տեսնելու խնդրի լուծման տարբեր ճանապարհներ: Գործընկերների, փորձառություն ունեցող մասնագետների ու գիտաշխատողների հետ շփումը, համաժողովներին մասնակցությունը մեծ նշանակություն ունեն նորը սովորելու և հետագայում կիրառելու համար:
Գիտությունը կոփում է կամքդ, պետք է անընդհատ փորձել, չստացվելու դեպքում չհուսահատվել և շարունակել աշխատել այնքան, մինչև արդյունք գրանցվի: Գիտությամբ զբաղվելը կենսակերպ է:

5. Engaging in science is a way of life, YSU postgraduate student says
Postgraduate student of the Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology at the YSU Faculty of Biology Sona Nikolyan, is conducting a scientific study on the topic "The Role of Bioenergetics in the Mechanisms of Metal Resistance in Bacteria". She is one of the winners of the "Research Assistance Program for Young Applicants and PhD Students - 2023" announced by the Higher Education and Science Committee of RA MoESCS.
Sona Nikolyan talked about the significance of the topic, scientific study, as well as the opportunities for engaging in science provided by YSU.
The topic is relevant and has practical significance.
In Armenia, the mining industry is mainly focused on the extraction of iron, copper, lead, gold, silver and aluminum. The large number of heavy metals in tailings often leads to metal resistance in bacteria, and tailings become microbial habitats. Among the various approaches to the removal of heavy metals, bioremediation stands out as an environmentally friendly option, which is also in the scope of our study.
Currently, I am researching…
As part of my research, I am studying the relation between the resistance, growth and bioenergetic properties of Arthrobacter sp.Arst.1-2, the most resistant strain to heavy metals, isolated and identified from the Artsvanik tailings. To evaluate the effectiveness of heavy metal resistance in this strain, I will perform a comparison with well-characterized H2 oxidizing as well as heavy metal resistant bacterial (R.metallidurans CH34 և C.necator H16) strains. I will also study the relation of metal resistance in case of the metabolism of different carbon and H2 sources.
Aim of the research
I am trying to find the fundamental mechanism that may be used later for bioleaching, bioaccumulation and neutralization of metals.  The aim is to achieve the result that will ensure the least possible losses in production, that is, to find out how to recover the leftover heavy or precious metals from the production waste after production.
YSU has a favorable environment for engaging in science.
The university laboratories are replenished with modern equipment and a favorable environment has been created for conducting scientific studies. Now even students younger than me are actively involved in various research activities. This kind of engagement and general enthusiasm drives us to do more every day. I also attach importance to the effective work with the teaching staff. My scientific supervisor is Associate Professor Anna Poladyan, Head of the Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology, who always supports me with her advice. Even small professional hints help to see different ways of solving a problem. Communication with colleagues, experienced specialists and researchers, participation in conferences are of pivotal importance for learning new things and applying them in practice later.
Science strengthens your will. Keep on trying, don't get discouraged if you don't succeed and keep working until you get the desired results. Engaging in science is a way of life.