Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի («FAST») «ADVANCE» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում տարբեր գիտակարգերի մասնագետներ իրագործում են նորարարական գաղափարներ և հետազոտական նախագծեր: Համալսարանականները ևս ակտիվորեն մասնակցում են այսօրինակ նախագծերի՝ արձանագրելով նշանակալի արդյունքներ։
Վերջերս ամփոփվել է «ADVANCE» դրամաշնորհային ծրագրի նախագծերից մեկը՝ Երևանի պետական համալսարանի համաֆինանսավորմամբ իրականացված «Կենսատեխնոլոգիա» քառամյա հետազոտական նախագիծը, որի գիտական ղեկավարն էր անվանի միկրոկենսաբան, Համբուրգի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսոր Կարապետ Անդրանիկյանը։ Նրա ղեկավարած գիտական խմբում ընդգրկված են եղել ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի ներկայացուցիչները՝ ԵՊՀ կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի դոցենտներ Աննա Փոլադյանը, Հովիկ Փանոսյանը, Արմինե Մարգարյանը, ԵՊՀ կենսաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Կարեն Թռչունյանը, նույն ԳՀ ինստիտուտի ավագ լաբորանտներ Դիանա Ղևոնդյանը և Մանե Թադևոսյանը, Կենդանաբանության լաբորատորիայի առաջատար գիտաշխատող Սարգիս Աղայանը, Դեղերի որակի հսկման և մոնիթորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի փորձագետ Էլա Մինասյանը, Մանրէաբանության, կենսաէներգետիկայի և կենսատեխնոլոգիայի լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող Ռիմա Ավետիսյանը։
Նախագծի ավարտին՝
հայտնաբերվել է միկրոպլաստիկի մանրէաբանական քայքայման և էներգակիրների արտադրության առավել արդյունավետ մոտեցում,
հաստատվել են միջազգային նոր կապեր, այդ թվում՝ համագործակցություն «Եվրասիա» նախագծի շրջանակում (ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի, Գերմանիայի և Ղազախստանի մասնագետների ներգրավմամբ),
տրվել է գերմանական «MicroHarvest»-ի հետ համատեղ R&D համագործակցային ծրագրի մեկնարկը,
տպագրվել են գիտական 6 հոդվածներ, որոնցից 4-ը՝ Q1, 2-ը՝ Q2 վարկանիշ ունեցող ամսագրերում։
Գիտական խմբի ներկայացուցիչները մասնակցել են միջազգային գիտաժողովների և այցելել գիտական ղեկավարի՝ Համբուրգում գտնվող լաբորատորիա։
130-ից ավելի մասնակիցների ներգրավմամբ անցկացվել են նաև վերապատրաստման 4 դասընթացներ և խորհրդատվություն կենսատեխնոլոգիայի ոլորտում։

As part of the ADVANCE Research Grants of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), specialists from various scientific fields bring innovative ideas and research projects to life. University academics also actively participate in such projects, achieving significant results.
Recently, one of the projects under the ADVANCE Research Grants was summarized: the four-year research initiative, "Biotechnology", co-financed by Yerevan State University, under the scientific supervision of the renowned microbiologist, Professor Karapet Andranikyan from Hamburg University of Technology. The research team included representatives from the Faculty of Biology: Associate Professors Anna Poladyan, Hovik Panosyan and Armine Margaryan from the Chair of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology, Director of YSU Research Institute of Biology Karen Trchunyan, Senior Laboratory Assistants Diana Ghazaryan and Mane Tadevosyan from the same institute, Senior Researcher Sargis Aghayan from the Zoology Laboratory, Expert Ela Minasyan from the Scientific and Educational Center for Control and Monitoring of the Quality of Medicines, and Junior Researcher Rima Avetisyan from the Laboratory of Microbiology, Bioenergetics, and Biotechnology.
At the conclusion of the project:
• A more effective approach for the microbial degradation of microplastics and energy carrier production concepts has been identified.
• New international partnerships have been established, including collaboration within the framework of the Eurasia Project (involving experts from the Armbiotechnology Scientific and Production Center of NAS RA, Germany, and Kazakhstan).
• A collaborative R&D project with the German company MicroHarvest has commenced.
• Six scientific articles have been published, four in Q1 journals and two in Q2 journals.
The research team members participated in international conferences and visited the laboratory of the scientific supervisor in Hamburg.
Additionally, four training courses and consultations in the field of biotechnology were held, involving over 130 participants.
We congratulate our scientists and wish them continued success in their fruitful scientific endeavors.