Ջրային կուլտուրաների արտադրության արագ աճն աշխարհում պարենային ապահովության և սնուցման գրավականներից է։ Հայաստանում այս ոլորտը վերջին երկու տասնամյակներին ևս աննախադեպ աճ է ունեցել։ Նշվածը պահանջում է արագացնել տրանսֆորմացիոն փոփոխությունները ոլորտում վարվող քաղաքականության, կառավարման, նորարարության և ներդրումների առումով՝ ոլորտի կայուն զարգացման, բնապահպանական խնդիրների լուծման, ինչպես նաև էկոհամակարգի և կլիմայի վրա բացասական ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու համար: Հայաստանում պարենային ապահովության և սնուցման, բնապահպանական խնդիրների կայուն լուծումների վրա հիմնված ձկնաբուծության/ջրային կուլտուրաների արտադրության արդյունավետ իրականացման համար անհրաժեշտ է մշակել և զարգացնել մոդելավորման նորարարական տեխնոլոգիաներ՝ ոլորտի արդյունավետ զարգացմանը նպաստելու համար:
Ներկայացված նախագծի նպատակն է՝
1. ուսումնասիրել և վերլուծել Հայաստանի ձկնաբուծության/ջրային կուլտուրաների արտադրության վիճակը և առկա միտումները,
2. մշակել մոդելավորման նորարարական տեխնոլոգիաներ՝ բարձրացնելու ոլորտի արդյունավետությունը,
3․ առաջարկել մոդելավորման նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման վրա հիմնված լուծումներ՝ կայուն զարգացման երեք հենասյուների ինտեգրման համատեքստում ոլորտի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված որոշումների ընդունման և քաղաքականության մշակման համար։
Իոանիս Լ․ Լիակոս - PhD, «Դեմոկրիտոս» գիտական հետազոտությունների ազգային կենտրոն (Աթենք, Հունաստան), Հարավարևելյան գիտահետազոտական նորարարության և կրթական հասարակություն, Այա Պարասկեուի

3. Elaboration of innovative technology for modeling the effective development of aquaculture production in the Republic of Armenia
Elaboration of innovative technology for modeling the effective development of aquaculture production in the Republic of Armenia
Nairuhi Mkhitar Jrbashyan
25RG-5B178
22115000
The rapid growth of aquaculture production is one of the keys to food security and nutrition in the world. In Armenia, this sector has registered an unprecedented growth in the last two decades. This requires accelerating transformational changes in terms of policies, management, innovation, and investments aimed at sustainable development of the sector, addressing environmental problems, as well as minimizing the negative impact on the ecosystem and climate. For the effective implementation of aquaculture production based on sustainable solutions to food security and nutrition as well as environmental issues in Armenia, it is necessary to develop innovative modeling technologies to contribute to the effective development of the sector. The aim of the presented project is: 1. to study and analyze the state and current trends of aquaculture production in Armenia, 2. to develop innovative modeling technologies to increase the sector's efficiency, 3. based on the application of innovative modeling technologies to propose recommendations for decision-making and policy development aimed at increasing the efficiency of the sector in the context of integration of the three pillars of sustainable development.