1946-1949 թթ․ հայրենադարձության պատմության ու ազգագրության վերաբերյալ վերջին տասնամյակներին կատարվել են արժեքավոր ուսումնասիրություններ։ Չնայած դրան՝ ըստ էության գրեթե բաց են մնում սփյուռքահայ համայնքներում ներգաղթի ազդեցության ու դրա նկատմամբ վերաբերմունքի, 1962 թ. վերամեկնարկված ներգաղթի նոր ալիքի, ՀՀ անկախության ժամանակաշրջանի հայրենադարձության խնդիրները։ Անհամեմատ ավելի քիչ են ուշադրության արժանացել Հայկական սփյուռքի ներքին տեղաշարժերը։ Այս ծրագրով խնդիր է դրվում ուսումնասիրելու, թե ինչու և ինչպես էին սփյուռքահայերը տարբեր ժամանակահատվածներում ու երկրներում կայացնում հայրենադարձվելու կամ այլ երկիր արտագաղթելու որոշում։ Փորձ է արվելու պարզելու առնվազն մի քանի երկրներում վերոնշյալ գործընթացի ծավալները (համայնքի ո՞ր մասը հայրենադարձվեց, գաղթեց կամ մնաց տեղում)։ Քննվելու է հայրենադարձության վերաբերյալ խոսույթը 1945 թ․ մինչև մեր օրերը։ Լուսաբանվելու են Սփյուռքի ներքին տեղաշարժերի հետևանքները։ Առանձին ուսումնասիրության նյութ է լինելու վերջին տասնամյակների հայրենադարձությունը (հատկապես 2019 թ․ հետո լիբանանահայերի ներգաղթը)։
Նախագծի իրականացումը կարող է նպաստել հետագայում ՀՀ կողմից Սփյուռքի հանդեպ վարվող քաղաքականության ու հայրենադարձության ուղղությամբ առավել արդյունավետ ծրագրերի մշակմանը։
Սանջյան Արա Կարապետի - պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր,Հայագիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար, Միչիգանի համալսարան, Դիրբոռն

Options to stay, emigrate or repatriate in the modern Armenian diaspora
In recent decades, valuable research has been conducted in the field of history and ethnography on the repatriation from 1946-1949. Despite this, questions essentially remain open regarding the impact of repatriation on Armenian diaspora and attitudes towards it, the new wave of immigration that resumed in 1962, as well as the problems of repatriation during independence period. Much less attention has been paid to internal movements within the diaspora. This program aims to study why and how Armenians in the diaspora made decisions about repatriation or emigration to other countries in different periods and in different countries. An attempt will be made to determine the scale of the aforementioned process in at least several countries (which part of the community repatriated, emigrated to other countries or remained in place). The discourse on from 1945 to the present day will be examined. The consequences of internal movements within the Armenian diaspora will be highlighted. The repatriation of recent decades will be a separate subject of study (especially the immigration of Lebanese Armenians after 2019). The implementation of the project in the future may contribute to the RA's policy towards the Diaspora and the development of more effective repatriation programs.
Sanjyan Ara Karapet - Doctor of Historical Sciences, Professor, Head of the Center for Armenian Studies, University of Michigan, Dearborn