3. Կոնֆլիկտների վերլուծության կենտրոն
1996 թ. ԵՊՀ կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի պրոֆեսոր Լյուդմիլա Հարությունյանի և ԱՄՆ Կոնեկտիկուտի համալսարանի սոցիալական աշխատանքի դպրոցի (UConn - School of Social Work) դոկտոր Նենսի Համփֆրեյսի համատեղ ջանքերով ԵՊՀ-ում հիմնադրվել է տարածաշրջանային ինտեգրացիայի և կոնֆլիկտների լուծման կենտրոնը՝ որպես ռեսուրս կենտրոն։ Կենտրոնի հիմնադրման գործում մեծ ավանդ է ունեցել նաև ԱՄՆ Ջորջ Մեյսոն համալսարանի կոնֆլիկտի վերլուծության և լուծման ինստիտուտի (ICAR) դոկտոր Մուրադ Մուրադյանը:
Կենտրոնն աջակցում է տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների խնդիրներին ուղղված գիտական գործունեությանը, մասնավորապես Հարավային Կովկասի ինտեգրացիոն գործընթացներին, տարածաշրջանում կոնֆլիկտների կանխարգելմանն ու դեէսկալացիային, «ո՛չ պատերազմ, ո՛չ խաղաղություն հասարակության» հիմնահարցերին և ժողովրդավարական փոխակերպումների հնարավորություններին: Կենտրոնի հիմնական նպատակներից է կոնֆլիկտի և խաղաղության հետազոտման մասնագիտական կարողությունների զարգացումը Հայաստանում: Կենտրոնում տարվում են դասավանդումը բարելավելու աշխատաքներ, կազմակերպվում գիտաժողովներ, ամառային դպրոցներ, ստեղծվում դասագրքեր և ուսուցողական նյութեր: Այս ամենի իրականացումը հնարավորություն է ստեղծել մշակելու և առաջարկելու կոնֆլիկտի և խաղաղության հետազոտությունների մագիսրոսական նոր ծրագիր, որը հաջողությամբ ներդրվել է ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետում:
Տարածաշրջանային ինտեգրացիայի և կոնֆլիկտների լուծման կենտրոնը՝ որպես ռեսուրս կենտրոն, ունի կոնֆլիկտաբանական, սոցիոլոգիական և սոցիալական աշխատանքի վերաբերյալ հայալեզու և օտարալեզու գրականությամբ հարուստ գրադարան, որը պարբերաբար համալրվում է:

3. Center for Conflict Analysis
In 1996, with the joint efforts of Professor Lyudmila Harutyunyan of the Chair of Applied Sociology at YSU and Dr. Nancy Humphreys of the School of Social Work of the University of Connecticut (UConn - School of Social Work), the Center for Regional Integration and Conflict Resolution was established at YSU as a resource center. Dr. Murad Muradyan of the Institute for Conflict Analysis and Resolution (ICAR) of George Mason University, USA, also made a great contribution to the establishment of the center.
The Center supports the scientific activities aimed at the problems of regional studies, in particular the integration processes of the South Caucasus, the prevention and de-escalation of conflicts in the region, the issues of "no war, no peace society" and the possibilities of democratic transformations. One of the main goals of the Center is the development of professional capacity for conflict and peace research in Armenia. The Center conducts work to improve teaching, organizes conferences, and summer schools, and creates textbooks and educational materials. The implementation of all this has created an opportunity to develop and offer a new Master's degree program in conflict and peace studies, which has been successfully implemented in the Faculty of Sociology of YSU.
The Center for Regional Integration and Conflict Resolution, as a resource Center, has a rich library of Armenian and foreign language literature on conflictology, sociology, and social work, which is regularly replenished.