Լեզվաբան, գրականագետ, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1865 թ. մայիսի 17-ին Նախիջևանի Աստապատ գյուղում: Ավարտել է Էջմիածնի Գևորգյան ճեմարանը, 1893-1898 թթ. սովորել է Ենայի, Լայպցիգի, Բեռլինի, Փարիզի համալսարաններում:
1898 թ. Ենայի համալսարանում ստացել է փիլիսոփայական գիտությունների դոկտորի աստիճան:
1898-1914 թթ. Մ. Աբեղյանն աշխատել է Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում որպես ուսուցիչ, 1914-1919 թթ.՝ Թիֆլիսի Ներսիսյան և Հովնանյան դպրոցներում: ԵՊՀ հիմնադրման առաջին իսկ օրերից աշխատանքի է հրավիրվել որպես դասախոս, 1923-1925 թթ.՝ եղել պատմագրական ֆակուլտետի դեկան: 1926 թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում:
1943 թ., երբ հիմնադրվեց ՀԽՍՀ գիտությունների ակադեմիան, Մ. Աբեղյանը հաստատվեց որպես ակադեմիայի հիմնադիր անդամ:
Նրա լեզվաբանական շուրջ 200 աշխատություններում ուսումնասիրված են հայոց լեզվի գրեթե բոլոր բնագավառները: Դրանք վերաբերում են հայոց լեզվի ուղղագրությանը, հնչյունաբանությանը, բառագիտությանը, ձևաբանությանը, տաղաչափությանը: Նա գրել է նաև գրաբարի քերականություն, ուսումնասիրել միջին հայերենով գրված ժողովրդական ստեղծագործությունների լեզուն, կազմել բառարաններ և այլն: Լեզվաբանական կարևոր մենագրություններն են «Աշխարհաբարի քերականություն» (Վաղարշապատ, 1906), «Աշխարհաբարի շարահյուսություն» (Էջմիածին, 1912), «Հայոց լեզվի տեսություն» (Եր., 1931, 1965), «Հայոց լեզվի տաղաչափություն» (Եր., 1933):
Մ. Աբեղյանը զբաղվել է նաև հայ ժողովրդական բանահյուսությամբ: Նա հավաքել, ուսումնասիրել և հրատարակել է ժողովրդական բազմաթիվ ստեղծագործություններ: 1886 թ. գրի է առել «Սասունցի Դավիթ» էպոսի պատումներից մեկը և շարունակել վեպի պատումների հավաքման, ուսումնասիրման ու հրատարակման գործը: Ժողովրդական բանահյուսությանը վերաբերող կարևոր մենագրություններն են «Հայ ժողովրդական առասպելները Մ. Խորենացու «Հայոց պատմության» մեջ» (Վաղարշապատ, 1899), «Ժողովրդական խաղեր» (Վաղարշապատ, 1904), «Հայ ժողովրդական վեպը» (Վաղարշապատ, 1908), «Հին գուսանական-ժողովրդական երգեր» (Եր., 1931):
Մ. Աբեղյանին հետաքրքրել են նաև հայ գրականության պատմության, հատկապես հայ հին և միջնադարյան գրականության խնդիրները: Նա գրել է մի շարք ուսումնասիրություններ հոգևոր երգերի՝ շարականների վերաբերյալ, Գրիգոր Նարեկացու և ուրիշ գրողների մասին: Հայ հին գրականությանը վերաբերող նրա ուսումնասիրություններն ամփոփված են «Հայոց հին գրականության պատմություն» երկհատոր կոթողային աշխատության մեջ (գիրք 1, Եր., 1944, գիրք 2, Եր., 1946): Վերջինս Մոսկվայում մեկ հատորով տպագրվել է նաև ռուսերեն:
Մ. Աբեղյանը զբաղվել է նաև գրական-պատմական և ժողովրդական ստեղծագործությունների բնագրերի հրատարակման գործով: Այդ հրատարակություններից են Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմությունը» (Սեթ Հարությունյանի աշխատակցությամբ, 1913 թ.), «Սասնա ծռեր» (Կարո Մելիք֊-Օհանջանյանի աշխատակցությամբ, 3 գիրք, Եր., 1936, 1944, 1951), «Գուսանական-ժողովրդական տաղեր» (Եր., 1940), Կորյունի «Վարք Մաշտոցի» գրքերը (Եր., 1941): Դրանք առայսօր մնում են որպես քննական լավագույն հրատարակություններ:
Երկար տարիներ զբաղվելով մանկավարժական գործունեությամբ՝ նա կրթել և ձևավորել է բազմաթիվ բարձրորակ մասնագետների սերունդների:
Մ. Աբեղյանը վախճանվել է 1944 թ. սեպտեմբերի 25-ին Երևանում:
Կառավարության որոշմամբ ՀԽՍՀ ԳԱ գրականության ինստիտուտը 1945 թվականից կոչվում է Մ. Աբեղյանի անունով:
Մ. Աբեղյանի բրոնզաձույլ կիսանդրին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում խորհրդանշում է ականավոր գիտնական-մանկավարժի դերը համալսարանական գիտության զարգացման գործում:

3. Manuk Abeghyan (1865-1944)
Linguist, literary critic, Ph.D., professor, academician of the Academy of Sciences of the ASSR, an honored figure of science of the ASSR.
Abeghyan was born on May 17, 1865, in Astapat village of Nakhichevan. He graduated from the Gevorgian Seminary of Etchmiadzin, then from 1893-1898, Abeghyan studied at Jena, Leipzig, Berlin, and Paris universities.
In 1898, he received the Ph.D. degree from the University of Jena.
In 1898-1914 Abeghyan worked as a teacher at the Gevorgian Theological Seminary in Etchmiadzin, and in 1914-1919 at the Nersisian and Hovnanian schools in Tbilisi. From the very first days of the YSU foundation, he was invited to work as a lecturer; and from 1923-1925, he served as the dean of the Faculty of History. In 1926, he became a professor.
In 1943, when the Academy of Sciences of the ASSR was founded, M. Abeghyan was confirmed as a founding member of the Academy.
Almost all the fields of the Armenian language are studied in his 200 linguistic works. They refer to the spelling, phonetics, lexicology, morphology, and grammar of the Armenian language. He also presented the grammar of Grabar, studied the language of folk works written in Middle Armenian, compiled dictionaries, etc. The important linguistic monographs are "Grammar of the Modern Armenian Language" (Vagharshapat, 1906), "Syntax of the Modern Armenian Language" (Ejmiatsin, 1912), "Theory of the Armenian Language" (Yerevan, 1931, 1965), "Armenian Language Grammar" (Yerevan, 1933).
M. Abeghyan also dealt with Armenian folklore. He collected, studied, and published many folk works. In 1886 wrote down one of the parts of the epic "David of Sassoon" and continued the work of collecting, studying, and publishing them. The important monographs related to folklore are "Armenian Folk Myths by M. Khorenatsi's "History of Armenia" (Vagharshapat, 1899), "People's Games" (Vagharshapat, 1904), "Armenian Folk Novel" (Vagharshapat, 1908), "Old Gusan Folk Songs" (Yerevan, 1931).
M. Abeghyan was also interested in the history of Armenian literature, especially the issues of ancient and medieval Armenian literature. He wrote a number of studies on spiritual songs, hymns, Grigor Narekatsi, and other writers. His studies on ancient Armenian literature are summarized in the two-volume monumental work "History of Armenian Ancient Literature" (book 1, Yerevan, 1944, book 2, Yerevan, 1946). The latter was also published in Russian in one volume in Moscow.
M. Abeghyan was also engaged in publishing the originals of literary-historical and folk works. Among those publications are Movses Khorenatsi's "History of Armenia" (with the collaboration of Seth Harutyunyan, 1913), "Daredevils of Sassoun" (with the collaboration of Karo Melik-Ohanjanyan, 3 books, Yerevan, 1936, 1944, 1951), "Gusan-Folk Poems" (Yerevan, 1940), Koryun's "Life of Mashtots" books (Yerevan, 1941). They remain the best publications to this day.
Having been engaged in pedagogical activities for many years, he educated and formed many generations of high-quality professionals.
M. Abeghyan passed away on September 25, 1944, in Yerevan.
By the decision of the Government, since 1945, the Institute of Literature of the Academy of Sciences of the ASSR has been named after M. Abeghyan.
M. Abeghyan’s bronze bust in the lobby of YSU's central building symbolizes the role of an outstanding scientist-pedagogue in the development of university science.