Քիմիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ ԳԱ թղթակից անդամ, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1879 թ. հունիսի 23-ին Թիֆլիսի Կոջոր ավանում: 1884 թ. ընտանիքը տեղափոխվել է Կիև, երկու տարի անց՝ Վարշավա, ապա՝ Ռիգա, որտեղ էլ նա ստացել է նախնական կրթություն: 1898 թ. ավարտել է Ռիգայի արական գիմնազիան:
1899–1906 թթ. սովորել է Լայպցիգի, Հայդելբերգի և Մյունխենի համալսարաններում՝ մասնագիտանալով օրգանական քիմիայի բնագավառում: Աշխատել է Ստրասբուրգի համալսարանում որպես ասիստենտ, ապա փոխադրվել Բեռլինի բարձրագույն գյուղատնտեսական դպրոց որպես օրգանական քիմիայի ասիստենտ:
1905-ից (շուրջ 40 տարի) ուսումնասիրել է օքսիդացման գործընթացում պերօքսիդների ներգործության մեխանիզմները: Առաջարկել է զբաղվել ամինների ներկայությամբ օրգանական պերօքսիդների ճեղքման հարցով, որը հետագայում դարձավ օրգանական քիմիայի կարևորագույն ուղղություններից մեկը:
1911 թ. վերադարձել է Անդրկովկաս և նշանակվել Ռուսական տեխնիկական ընկերության Բաքվի քիմիական լաբորատորիայի վարիչ: 1914–1920 թթ. դասախոսություններ է կարդացել Թիֆլիսի կանանց բարձրագույն դասընթացներում՝ միաժամանակ աշխատելով հողագործության դեպարտամենտի քիմիամանրէաբանական լաբորատորիայում:
1920 թ. հրավիրվելով ԵՊՀ՝ կազմակերպել և ղեկավարել է ԵՊՀ օրգանական քիմիայի ամբիոնը և օրգանական քիմիայի լաբորատորիան, ինչպես նաև բժշկական, գյուղատնտեսական, պոլիտեխնիկական և անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտների օրգանական քիմիայի ամբիոնները:
Նա իրավամբ համարվում է քիմիական գիտահետազոտական գործի սկզբնավորողը Հայաստանում:
Եղել է ԽՍՀՄ ԳԱ հայկական մասնաճյուղի քիմիական ինստիտուտի կազմակերպիչներից և օրգանական քիմիայի բաժնի առաջին ղեկավարը, գործուն մասնակցություն է ունեցել Հայաստանում քիմիական գիտության և արդյունաբերության զարգացման խնդիրների մշակմանը: Մեծ է նրա ավանդը Երևանի Կիրովի անվան քիմիական գործարանի և Վանաձորի քիմիական կոմբինատի հիմնադրման գործում:
1926 թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում:
1935 թ. արժանացել է ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործչի կոչմանը:
1937 թ., առանց ատենախոսության պաշտպանության, նրան շնորհվել է քիմիական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան:
1938 թ. հուլիսի 17-ին ձերբակալվել և 1939 թ. սեպտեմբերի 6-ին դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման ուղղիչ աշխատանքային գաղութում:
1944 թ. վերադարձել է Երևան, անցել գիտահետազոտական աշխատանքի: 1945 թ. ընտրվել է ՀԽՍՀ ԳԱ թղթակից անդամ:

3. Stepan Ghambaryan (1879-1948)
Ph.D., professor, correspondent member of the Academy of Sciences of the ASSR, and honored figure of science of the ASSR
He was born on June 23, 1879, in Kojori town of Tbilisi. In 1884 the family moved to Kiev, two years later to Warsaw, and then to Riga, where he received his primary education. In 1898, Ghambaryan graduated from the Riga Male Gymnasium.
1899-1906, he studied at the universities of Leipzig, Heidelberg, and Munich, specializing in organic chemistry. He worked as an assistant professor at the University of Strasbourg and then transferred to the Higher Agricultural School in Berlin as an assistant professor of organic chemistry.
From 1905 (about 40 years), he studied the mechanisms of peroxides in the oxidation process. He proposed to deal with the issue of cleavage of organic peroxides in the presence of amines, which later became one of the most important directions of organic chemistry.
In 1911, Ghambaryan returned to Transcaucasia and was appointed as the head of the Baku Chemical Laboratory of the Russian Technical Society. In 1914-1920, he lectured at women's higher courses in Tbilisi, while working in the chemical microbiological laboratory of the Department of Agriculture.
In 1920 being invited to YSU, Ghambaryan organized and managed the YSU organic chemistry Chair and organic chemistry laboratory, as well as organic chemistry chairs of medical, agricultural, polytechnic, and animal husbandry-veterinary institutes.
He is rightfully considered the initiator of chemical research activities in Armenia.
He was one of the organizers of the Chemical Institute of the Armenian branch of the Academy of Sciences of the USSR and the first head of the Chair of Organic Chemistry. He took an active part in the development of chemical science and industry in Armenia. His contribution to the founding of the Yerevan Kirov Chemical Plant and the Vanadzor Chemical Combine is great.
In 1926, Ghambaryan became a professor.
In 1935, he received the title of Honored Worker of Science of the ASSR.
In 1937, without a dissertation defense, he received his Ph.D.
Ghambaryan was arrested on July 17, 1938, and on September 6, 1939, was sentenced to 10 years in a correctional labor colony.
In 1944, Ghambaryan returned to Yerevan and started research activities. In 1945, he was elected a correspondent member of the Academy of Sciences of the ASSR.