Քիմիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1875 թ. դեկտեմբերի 7-ին Շուշիում: Տեղի թեմական դպրոցն ավարտելուց հետո ուսումը շարունակել է Բեռլինի համալսարանում:
1903 թ. Հայդելբերդի համալսարանում պաշտպանել է ատենախոսություն և ստացել քիմիական գիտությունների դոկտորի աստիճան: Վերադառնալով Շուշի՝ 1904-1907 թթ. քիմիա է դասավանդել տեղի դպրոցներում: Այնուհետև Ստրասբուրգի ու Բեռլինի համալսարաններում զբաղվել է ֆիզիկական քիմիայի ու մանրէաբանության ուսումնասիրությամբ:
1907-1920 թթ. Հ. Հովհաննիսյանը Բաքվում ղեկավարել է քիմիա-մանրէաբանական լաբորատորիան: 1917 թ. նա ընդունվել է կոմկուսի շարքերը, դարձել եռանդուն քաղաքական գործիչ: 1918 թ. եղել է Բաքվի կոմունայում փախստականների գործերի կոմիսար: 1920-1921 թթ. աշխատել է Շուշիում և Դիլիջանում, 1921 թ. փոխադրվել է Երևան և աշխատել ժողկոմխորհում:
1922-1930 թթ. Հ. Հովհաննիսյանը եղել Է ԵՊՀ ռեկտոր: 1924 թ. նա համալսարանում ստեղծել է կենսաքիմիայի ամբիոն, որը հետագայում նրա ղեկավարությամբ մինչև 1937 թ. գործել է բժշկական ինստիտուտում: 1925 թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում: 1930-1936 թթ. աշխատել է որպես բժշկական ինստիտուտի տնօրեն: 1936 թ. սեպտեմբերին նշանակվել է ԽՍՀՄ ԳԱ հայկական մասնաճյուղի կենդանաբանական ինստիտուտի տնօրեն:
Հ. Հովհաննիսյանի գիտական աշխատանքներից հատկապես արժեքավոր են С վիտամինի կառուցվածքի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները: Հեղինակ է նաև հրապարակախոսական բազմաթիվ հոդվածների: Բժշկական ինստիտուտի, նրա ամբիոնների և կլինիկաների կազմակերպման, դրանց ամրապնդման և նույնիսկ ինստիտուտի ժամանակակից շենքի կառուցման աշխատանքները սերտորեն կապված են Հ. Հովհաննիսյանի անվան հետ:
Հ. Հովհաննիսյանը գործուն մասնակցություն է ունեցել Հայաստանում քիմիական արդյունաբերության և գիտության զարգացման խնդիրների մշակմանը, աճեցրել բազմաթիվ կադրեր:
Նա բազմիցս եղել է Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության Կենտկոմի վերստուգիչ հանձնաժողովի, ինչպես և Հայաստանի Կենտգործկոմի անդամ:
Հ. Հովհաննիսյանը ստալինյան բռնարարքների զոհերից է: Նրա գիտական և հասարակական գործունեությունն ընդհատվել է 1937 թ.:

3. Hakob Hovhannisyan (1875-1941)
He was on December 7, 1875, in Shushi. After graduating from the local diocesan school, he continued his studies at the University of Berlin.
In 1903, he defended his dissertation and received a Ph.D. degree at the University of Heidelberg. Returning to Shushi, in 1904-1907, Hovhannisyan taught chemistry in local schools. Then he studied physical chemistry and microbiology at the universities of Strasbourg and Berlin.
In 1907-1920, H. Hovhannisyan headed the chemical-microbiological laboratory in Baku. In 1917, he joined the Communist Party and became an active politician. In 1918, he became a commissar of refugee affairs in the Baku Commune. In 1920-1921, Hovhannisyan worked in Shushi and Dilijan, and in 1921, he transferred to Yerevan.
In 1922-1930 H. Hovhannisyan was YSU rector. In 1924, he created a chair of biochemistry at the university, which later operated at the medical institute under his leadership until 1937. In 1925, Hovhannisyan became professor. From 1930-1936, he worked as the director of the medical institute. In September 1936, he was appointed as the director of the zoological institute of the Armenian branch of the USSR Academy of Sciences.
Of Hovhannisyan's scientific works, the studies on the structure of vitamin C are particularly valuable. He is also the author of many public speaking articles. The organization of the Medical Institute, its chairs and clinics, their strengthening, and even the construction of the modern building of the Institute are closely related to Hovhannisyan’s name.
H. Hovhannisyan took an active part in developing problems of the chemical industry and science development in Armenia and prepared personnel in this direction.
During his life, Hovhannisyan occupied many positions in the Communist Party of Armenia.
In 1935, he became an honored figure of science of the ASSR.
H. Hovhannisyan is one of the victims of Stalinist violence. His scientific and public activity was interrupted in 1937.