Բուսաբան, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԽՍՀՄ ԳԱ և ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1910 թ. հունիսի 10-ին Շուշիում: 1929-1930 թթ. սովորել է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում: 1932 թ. ավարտել է Թիֆլիսի մերձարևադարձային կուլտուրաների համամիութենական ինստիտուտը:
1943 թ. պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն: 1944 թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում: 1945 թ. ընտրվել է ՀԽՍՀ ԳԱ թղթակից անդամ, 1971 թ.` ակադեմիկոս, 1966 թ.՝ ԽՍՀՄ ԳԱ թղթակից անդամ, 1972-ին՝ ԽՍՀՄ ԳԱ ակադեմիկոս:
1932–1935 թթ. եղել է Հայաստանի բնապատմական թանգարանի գիտաշխատող, 1935–1943 թթ.՝ ԽՍՀՄ ԳԱ հայկական մասնաճյուղի կենսաբանության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, 1938–1948 թթ.՝ ԵՊՀ մորֆոլոգիայի և կարգաբանության ամբիոնի վարիչ, 1943 թ.՝ ՀԽՍՀ ԳԱ բուսաբանության ինստիտուտի էվոլյուցիոն մորֆոլոգիայի և հնէաբանության բաժնի վարիչ, 1944–1948 թթ.՝ նաև ՀԽՍՀ ԳԱ բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն, 1949–1961 թթ.՝ Լենինգրադի (այժմ՝ Սանկտ Պետերբուրգ) պետական համալսարանի բարձրակարգ բույսերի ամբիոնի պրոֆեսոր, 1951–1954 թթ.՝ նույն համալսարանի կենսաբանության և հողագիտության ֆակուլտետի դեկան, 1954–1977 թթ.՝ ՀԽՍՀ ԳԱ բուսաբանության ինստիտուտի բարձրակարգ բույսերի բաժնի վարիչ, 1977–1986 թթ.՝ ԽՍՀՄ ԳԱ Լենինգրադի Վ. Կոմարովի անվան բուսաբանության ինստիտուտի բարձրակարգ բույսերի ֆլորայի, կարգաբանության և էվոլյուցիայի բաժնի վարիչ, 1977–1986 թթ.՝ նաև նույն ինստիտուտի տնօրեն, 1986-ից՝ տնօրինության խորհրդական:
Հեղինակ է շուրջ 400 աշխատության, այդ թվում 20 մենագրության, որոնք հրատարակվել են աշխարհի տարբեր լեզուներով: Առավել կարևոր են «Высшие растения» (М., 1956), «Die Evolution der Angiospermen» (Yena, 1959), «Система и филогения цветковых растений» (М., 1966), «Flowering Plants: Origin and Dispersal» (Edinburgh, 1969), «Floristic Regions of the World» (California, 1986) և այլն:
Ա. Թախտաջյանի խմբագրությամբ հրատարակվել են «Красная книга СССР», «Жизнь растений», «Флора Армении» և բազմահատոր այլ աշխատություններ ու բազմաթիվ տեղեկագրեր:
Ա. Թախտաջյանը 20-րդ դ. մեծագույն բուսաբաններից է և նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանում և Ռուսաստանում բուսաբանական գիտության մի շարք ճյուղերի զարգացման ու կայացման ուղղությամբ: Նա իրավամբ համարվում է բարձրակարգ բույսերի ֆիլոգենիայի խոշորագույն մասնագետ:
Ա. Թախտաջյանը մի շարք երկրների (ՌԳ, ԱՄՆ, Գերմանիա, Նորվեգիա և այլն) ակադեմիաների իսկական անդամ է: Նա եղել է «Ботанический журнал» ամսագրի գլխավոր խմբագիր:
Ա. Թախտաջյանն արժանացել է ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործչի (1967), Սոցիալիստական աշխատանքի հերոսի կոչումների, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի (1981), պարգևատրվել է Աշխատանքային կարմիր դրոշի (1975), ժողովուրդների բարեկամության շքանշաններով, բազմաթիվ մեդալներով և ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի պատվոգրով (1947):

Botanist, Ph.D., professor, academician of the Academy of Sciences of the USSR, and honored figure of science of the USSR
Takhtajyan was born on June 10, 1910, in Shushi. From 1929-1930, he studied at YSU Faculty of Biology. In 1932 graduated from Tbilisi All-Union Institute of Subtropical Cultures.
In 1943, Takhtajyan defended a doctoral dissertation. In 1944, he became a professor. In 1945, Takhtajyan was elected a corresponding member of the Academy of Sciences of the USSR, in 1971, as an academician, in 1966 - a corresponding member of the Academy of Sciences of the USSR, and 1972 - an academician of the Academy of Sciences of the USSR.
From 1932-1935, Takhtajyan was a researcher of the Natural History Museum of Armenia, then senior researcher of the Institute of Biology of the Armenian branch of the USSR State Academy of Sciences (1935-1943), head of the Department of Morphology and Taxonomy of YSU (1938-1948), head of the Department of Evolutionary Morphology and Archeology of the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the USSR in (1943, also director of the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the ASSR (1944-1948), professor of the Department of Advanced Plants of Leningrad (now St. Petersburg) State University (1949-1961), dean of the Faculty of Biology and Soil Science of the same university (1951-1954), Head of the Department of Higher Plants of the Institute of Botany of the Academy of Sciences of the USSR (1954-1977 1977-1986), head of the Department of Flora, Taxonomy and Evolution of Higher Plants of the Institute of Botany named after V. Komarov (1977-1986), then the director of the same institute (1977-1986).
He is the author of about 400 works, including 20 monographs, which were published in different languages of the world. The most important ones are "Higher Plants" (1956), "Die Evolution der Angiospermen" (Yena, 1959), "System and Phylogeny of Flower Plants" (М., 1966), "Flowering Plants: Origin and Dispersal" (Edinburgh, 1969), "Floristic Regions of the World" (California, 1986) and others.
Under Takhtajyan's A. editorship, "The Red Book USSR", "Life of Plants", "Flora Armenia" and other multi-volume works and many newsletters were published.
A. Takhtajyan was one of the greatest botanists of the 20th c. and played a significant role in the development and establishment of a number of branches of botanical science in Armenia and Russia. He is rightly considered the greatest expert on the phylogeny of higher plants.
A. Takhtajyan was a true member of the academies of a number of countries (USA, Germany, Norway, etc.). He was the editor-in-chief of the journal "Botanic Journal".
A. Takhtajyan became an Honored Worker of Science of the USSR (1967). He was awarded the Hero of Socialist Labor, USSR State Prize (1981), Red Banner of Labor (1975), Order of Friendship of Peoples, numerous medals, and an honorary degree of the Supreme Council of the USSR (1947).