Բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ
Ծնվել է 1879 թ. նոյեմբերի 19-ին ներկայիս ՀՀ Շիրակի մարզի Հառիճ գյուղում: Տարրական կրթությունն ստացել է գյուղի ծխական դպրոցում, 1892–1900 թթ. սովորել Գևորգյան ճեմարանում, 1901–1904 թթ.՝ Լայպցիգի և Բեռլինի համալսարաններում: 1904 թ. վերադարձել է հայրենիք և չորս տարի դասավանդել Գևորգյան ճեմարանում: 1910 թ. հրաժարվել է հոգևոր կոչումից և մինչև 1920թ. զբաղվել ուսուցչությամբ Երևանում, Ալեքսանդրապոլում (այժմ՝ Գյումրի), Վաղարշապատում և Թիֆլիսում:
1919 թ. մասնակցել է ԵՊՀ հիմնադրման աշխատանքներին, 1920 թ. փետրվարից նորաստեղծ համալսարանում դասավանդել է հայոց պատմություն:
1921–1922 թթ. աշխատել է Էջմիածնում որպես Հայաստանի գիտական ինստիտուտի գիտական քարտուղար, 1930–1947 թթ.՝ ՀԳԻ-ում որպես լեզուների ամբիոնի վարիչ, 1943–1948 թթ.՝ ԵՊՀ բանասիրության ֆակուլտետում որպես օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ, ինչպես նաև ՀԽՍՀ ԳԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի հին և միջնադարյան գրականության բաժնի վարիչ, լեզվի ինստիտուտում որպես բառարանագրության բաժնի վարիչ, 1947-ից՝ ԵՌՊՄԻ-ում, 1962-ից՝ ԵՌՕԼՄԻ-ում որպես գերմաներենի դասախոս:
1943 թ., առանց ատենախոսության պաշտպանության, նրան շնորհվել է բանասիրական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան, 1945 թ.՝ պրոֆեսորի կոչում:
Հեղինակ է ավելի քան 130 գիտական աշխատությունների, որոնք նվիրված են հին ու միջնադարյան գրականության, հնագիտության, հայ եկեղեցու պատմության, աղանդների ծագման ու զարգացման խնդիրներին, հայ–ասորական գրական առնչություններին և բանասիրական այլևայլ հարցերի:
Մեծ է նրա վաստակը հայ բառարանագրության ասպարեզում. համահեղինակ է «Ռուս- հայերեն» երկհատոր (Եր., 1933–1935) և քառահատոր (Եր., 1954–1958) բառարանների, ինչպես նաև քառահատոր «Ժամանակակից հայոց լեզվի բացատրական բառարան»-ի (Եր.,1969–1980):
1957 թ. նրա աշխատասիրությամբ լույս է տեսել Եղիշեի «Վասն Վարդանայ և հայոց պատերազմին» երկի քննական բնագիրը:

Ph.D., professor, and honored figure of science of the ASSR
Ter-Minasyan was born on November 19, 1879, in the village of Harich, Shirak Province, RA. He received his elementary education in the parish school of the village, from 1892-1900, he studied at the Gevorgian Seminary, from 1901–1904- at the Universities of Leipzig and Berlin. In 1904, Ter-Minasyan returned to his homeland and taught at Gevorgyan Seminary for four years. In 1910, he refused his Ecclesiastical title and until 1920, engaged in teaching in Yerevan, Alexandropol (now Gyumri), Vagharshapat, and Tbilisi.
In 1919, Ter-Minasyan participated in the foundation works of YSU, and since February 1920, he taught Armenian history at the newly established university.
From 1921 to 1922, Ter-Minasyan worked in Etchmiadzin as the scientific secretary of the Scientific Institute of Armenia, from 1943 to 1948 as the head of the chair of foreign languages at the Faculty of Philology of YSU, then the head of ancient and medieval literature department of M. Abeghyan Institute of Literature of ASSR Academy of Sciences.
In 1943, Ter-Minasyan became a Ph.D., and in 1945- a professor.
He authored more than 130 scientific works, which are devoted to the problems of ancient and medieval literature, archeology, the history of the Armenian Church, the origin and development of sects, Armenian-Assyrian literary relations, and other philological issues.
His merit in Armenian lexicography is great. Ter-Minasyan also co-authored the two-volume (Yerevan, 1933-1935) and four-volume (Yerevan, 1954-1958) "Russian-Armenian" dictionaries, as well as the four-volume "Explanatory Dictionary of the Modern Armenian Language" (Yerevan, 1969-1980).
In 1957, due to his hard work, the research manuscript of Yeghishe's book "History of Vardan and the Armenian War" was published.