- ԵՊՀ ռեկտորի շնորհավորական ուղերձը Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ
Սիրելի՛ համալսարանականներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Գիտելիքի և դպրության օրվա, ինչպես նաև նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ, որը ոչ միայն նոր բացահայտումների, աճի ու ձեռքբերումների սկիզբ է, այլև անցած ճանապարհի վերանայման, վերարժևորման ու վերաիմաստավորման հնարավորություն:
Տոնական այս օրը ևս մեկ անգամ նշանավորում է գիտելիքի ուժն ու զորությունը: Գիտելիքի միջոցով ենք մենք ճանաչում ինքներս մեզ, շրջապատող աշխարհը, ձևավորում մեր ապագան՝ նպաստելով մեր հասարակության բարելավմանը: Երևանի պետական համալսարանը նոր ծրագրերով ու նախաձեռնություններով պատրաստ է շարունակելու կրթական ու հետազոտական գործընթացների բարելավմանն ուղղված իր աշխատանքը։
Սիրելի՛ ուսանողներ, հիշե՛ք, որ կրթությունը միայն գիտելիքի ձեռքբերում չէ. այն նաև ստեղծագործաբար մտածելու և դրական փոփոխություններ արձանագրելու համար անհրաժեշտ հմտությունների զարգացումն է:
Նոր ուսումնական տարում շարունակե՛ք բացահայտումների ձեր ճանապարհը, հետազոտե՛ք, ուսումնասիրե՛ք, վայելե՛ք ու ձեր փորձառությամբ հարստացրե՛ք մեր համալսարանական համայնքի գործունեությունը:
Առանձնահատուկ շնորհավորում եմ մեր առաջինկուրսեցիներին։ Համալսարանական մեծ ընտանիքին միացած սիրելի՛ ուսանողներ, ընդունե՛ք յուրաքանչյուր պահը խանդավառությամբ, հետաքրքրասիրությամբ և նվիրվածությամբ: Ու թե ձեր ճանապարհին դժվարություններ ի հայտ գան, միշտ հիշե՛ք, որ դուք միայնակ չեք․ մեր ողջ անձնակազմն ու ձեր ավագ ընկերներն այստեղ են՝ իրենց փորձով ու գիտելիքով ձեզ հետ կիսվելու և ձեր ուսումնական փորձառությունը հետաքրքիր ու արդյունավետ դարձնելու համար:
Շնորհավորում և իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում մեր հարգարժան դասախոսներին, հետազոտողներին ու կազմակերպիչներին։ Մենք մեծ ծավալի աշխատանք ունենք անելու, և ձեր նվիրումը, փորձն ու գիտելիքը անկյունաքարային են մեր հաջողության համար:
Սիրելի՛ համալսարանականներ, նոր ուսումնական տարում եկեք ձգտենք գերազանցության մեր բոլոր գործողություններում՝ քաջ գիտակցելով, որ յուրաքանչյուր քայլ մեզ ավելի է մոտեցնելու մեր երազած ապագային:

3. YSU Rector's Congratulatory Message on the Day of Knowledge and Education
Dear professors and students, Please accept my sincere congratulations on the Day of Knowledge and Education, as well as the beginning of the new academic year, which is not only the beginning of new discoveries, growth, and achievements but also an opportunity to review, reevaluate, and reconsider the past path.
On September 1, we once again celebrate the strength and the power of knowledge. Through knowledge, we recognize ourselves, and the world around us, shaping our future while contributing to the improvement of our society. Yerevan State University is ready to continue its mission aimed at improving educational and research processes with new programs and initiatives.
Dear students, remember that education is not only the acquisition of knowledge but it is also about developing the skills needed to think creatively and make positive changes around.
Throughout the new academic year, continue your journey of discovery, research, and studies, while enjoying and enriching the activities of the university community with your experience.
Let me congratulate our freshmen as well.
Dear students, who have recently joined the big university family, embrace every moment with enthusiasm, curiosity, and commitment. Always remember that you are not alone when facing obstacles, as all our staff and your senior friends are there to share their experiences and knowledge with you and make your studies even more fulfilling and productive.
I also congratulate and express my deep gratitude to our esteemed professors, researchers, and organizers. We have a lot of work to do, and your commitment, experience, and knowledge are the cornerstones of our success.
During the new academic year, I suggest striving for excellence in all our endeavors, realizing that each step will bring us closer to the future we dream of.