3. ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի սաները միջազգային մրցույթից վերադարձել են հաղթանակով
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի՝ աղջիկների պարային համույթի ներկայացուցիչները Վիտեբսկում մասնակցել են «Սլավյանսկի բազար» արվեստի միջազգային փառատոնին և դարձել 3-րդ կարգի մրցանակի դափնեկիր:
Փառատոնի ընտրական փուլերը տեղի են ունեցել Հայաստանում, Ղազախստանում, Ուզբեկստանում, Ռուսաստանում և Բելառուսում: Եզրափակիչ փուլ են անցել տասնյակ խմբերի՝ 6-ից 25 տարեկան ավելի քան հարյուր մասնակիցներ: Պարախմբերի կատարումները գնահատել է պրոֆեսիոնալ ժյուրիի կազմը՝ հիմնվելով տեխնիկա-կոմպոզիցիա-կերպար-ժամանց չափանիշների վրա:
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանը մեզ հետ զրույցում փաստեց, որ նմանօրինակ լայնամասշտաբ մրցույթին մասնակցությունն արդեն իսկ կարևորագույն ձեռքբերում է կենտրոնի և մասնավորապես պարային համույթի անդամների համար:
«Այս մրցույթին մեր կենտրոնն առաջին անգամ է մասնակցում, և հատկանշական է, որ գրանցել է փայլուն արդյունք: Սա վկայում է, որ համույթի սաներն ունեն մեծ ներուժ հաջորդ տարիներին առաջին հորիզոնականը զբաղեցնելու»,- փաստեց Կ. Դավթյանը:
Աղջիկների պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Անի Հարոյանը, խոսելով մրցույթին համույթի մասնակցությունից, նշեց, որ 18 երկրներ ներկայացնող պարային խմբերից Հայաստանը ներկայացնող ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի աղջիկների ելույթը եղել է ամենատպավորիչներից մեկը:
«Թեպետ մեր խմբի անդամները չորսն էին, այնուամենայնիվ բեմադրությամբ հնարավոր եղավ կերտել այնպիսի պար, որով փորձում էինք ներկայացնել Հայաստանի մշակույթը: Աշխարհում ճանաչված և ականավոր պարուսույցներից կազմված ժյուրիի արձագանքը փաստեց, որ մենք կարողացել էինք փոխանցել հայկական շունչը»,- ժպիտով նշեց Անի Հարոյանը:
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի պարային համույթի աղջիկների համար սա առաջին մեծ մրցույթն էր, որտեղ գրանցած հաղթանակը ոգևորել է՝ մասնակցելու նորանոր մրցույթների: Նրանց հավաստմամբ՝ կենտրոնն այն լավագույն հարթակներից է, որտեղ հնարավորություն են ստանում ակադեմիական կրթությանը զուգահեռ ձեռք բերելու նաև մշակութային կրթություն:
Նշենք, որ ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնը մշտապես մասնակցում է միջազգային հեղինակավոր մրցույթների և նպաստում համալսարանի հեղինակության բարձրացմանը:

3. The students of YSU Charles Aznavour Cultural Center returned from the international competition with a victory
September 13, 2023 | 16:59
The students of YSU Charles Aznavour Cultural Center returned from the international competition with a victory
The representatives of the girls' dance ensemble of YSU Charles Aznavour Cultural Center took part in the "Slavyansky Bazaar" international art festival in Vitebsk and became the laureates of the 3rd class award.
The selection stages of the festival took place in Armenia, Kazakhstan, Uzbekistan, Russia, and Belarus. More than a hundred participants aged 6 to 25 entered the finale in dozens of groups. The performance of the dance groups was evaluated by a professional jury based on the criteria of technique-composition-character-entertainment.
Karine Davtyan, director of YSU Charles Aznavour Cultural Center, stated that participation in such a large-scale competition is already an important achievement for the center and particularly for the members of the dance ensemble.
"This is the first time our center has participated in this competition, and, notably, it recorded a brilliant result. This proves that the students of the ensemble have a great potential to occupy the first position in the following years," stated K. Davtyan.
The artistic director of the girls' dance ensemble, Ani Haroyan, speaking about the ensemble's participation in the competition, noted that among the dance groups representing 18 countries, the performance of the YSU Culture Center girls representing Armenia was one of the most impressive.
"Although there were four members of our group, it was still possible to create such a dance with which we tried to represent the culture of Armenia. The reaction of the jury, made up of world-renowned and outstanding choreographers, confirmed that we were able to convey the Armenian spirit," said Ani Haroyan.
This was the first big competition for the girls of the dance ensemble of YSU Charles Aznavour Cultural Center, where the victory they recorded excited them to participate in new competitions. According to them, the center is one of the best platforms where they get the opportunity to acquire cultural education along with academic education.
It should be noted that the Charles Aznavour Cultural Center of YSU constantly participates in prestigious international competitions and contributes to raising the reputation of the university.