3. Ամրապնդվում են ԵՊՀ-ի և Կադիսի համալսարանի գործընկերային կապերը. բացվել է Հայ-իսպանական լսարան
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետում անցկացվել է «Իսպաներենի օրեր ԵՊՀ-ում» միջոցառումների շարքը, որի շրջանակում ԵՊՀ էր այցելել Իսպանիայի Կադիսի համալսարանի պատվիրակությունը՝ նպատակ ունենալով զարգացնելու երկու բուհերի միջև ակադեմիական, գիտական և պատմամշակութային կապերը։ Որպես գործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլ՝ ստեղծվել է հայ-իսպանական բազմամասնագիտական կենտրոն՝ երկու նստավայրով՝ Երևանում և Կադիսում։
Երևանի պետական համալսարանի և Իսպանիայի Կադիսի համալսարանի միջև համագործակցությունն իրականացվում է տևական ժամանակ։ Այն առաջին հերթին միտված է հայ-իսպանական հարաբերությունների ամրապնդմանը, միջմշակութային, միջլեզվական հետազոտությունների կատարմանը և երկու ազգերի ներկայացուցիչների շրջանում փոխադարձ հետաքրքրությունների մեծացմանը։
Ստեղծված հայ-իսպանական բազմամասնագիտական կենտրոնն ունենալու է երկու նստավայր։ ԵՊՀ-ում հանդիսավորությամբ բացվեց կենտրոնի առաջին նստավայրը՝ հայ-իսպանական լսարանը, հաջորդիվ Կադիսի համալսարանում կբացվի կենտրոնի երկրորդ նստավայրը։ Ավելին․ նախաձեռնության կողմերը նպատակ ունեն հետագայում ընդլայնելու կենտրոնի աշխարհագրությունը՝ ստեղծելով համալսարանական ցանց։ Ցանցը կտարածվի ողջ Արևելյան Եվրոպայում և կդառնա միջհամալսարանական համագործակցությունների կենտրոն՝ ընդարձակելով հայ-իսպանական մշակույթի տարածվածության սահմանները։
Կենտրոնում ԵՊՀ իսպանագետները, համագործակցելով Կադիսի համալսարանի գործընկերների հետ, համատեղ մշակելու և իրականացնելու են ծրագրեր, կատարելու են գիտահետազոտական աշխատանքներ՝ ներառելով նաև հայ-իսպանական պատմամշակութային կապերի ուսումնասիրությունը, ինչպես նաև օժանդակելու են գիտության այլ բնագավառների ոչ լեզվակիր ներկայացուցիչներին ոլորտային հետազոտություններ կատարելիս։ Փոխգործակցության շրջանակում կկազմակերպվեն նաև դասախոսություններ՝ փորձի փոխանակման և միջգիտակարգային հետազոտություններին օժանդակելու նպատակով։ Գործակցության նախապայմաններից է նաև այն, որ կենտրոնի համար բուհերի կայքէջում կստեղծվեն համապատասխան բաժիններ։
Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետում կայացած հանդիպման սկզբում ԵՊՀ ակադեմիական/ուսումնական գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, կարևորելով Կադիսի համալսարանի հետ համագործակցությունը, փաստեց, որ այն երկուստեք կընձեռի նոր հնարավորություններ և կխթանի բուհերի հետագա զարգացումը՝ նախանշելով գործակցային բազմաթիվ ուղիներ։
Կադիսի պատվիրակության ղեկավար, համալսարանի միջազգայնացման գծով պրոռեկտոր Ռաֆայել Կաստանյեդան, ընդգծելով հայ-իսպանական հարաբերությունների կարևորությունը, պատրաստակամություն հայտնեց հետագայում զարգացնելու առկա կապերը՝ կյանքի կոչելով համատեղ գաղափարներ ու նախագծեր։
Անդրադառնալով կենտրոնի բացման կարևորությանը՝ Ռ․ Կաստանյեդան նշեց․ «Սա իրապես պատմական և հիշարժան պահ է երկու համալսարանների համար, քանի որ այս կենտրոնի ստեղծմամբ ճանապարհ է բացվում դեպի նորարար նախաձեռնություններ։
Թերևս ավելի ավանդական կլիներ, եթե Իսպանիայում բացվեր հայերենի և հայ մշակույթի կենտրոն, իսկ Հայաստանում՝ իսպաներենի և իսպանական մշակույթի կենտրոն, սակայն որոշվեց, որ պետք է ստեղծվի մեկ՝ հայ-իսպանական կենտրոն՝ երկու նստավայրով։ Այսինքն՝ միասնական կենտրոնի աշխատանքները համակարգելու են երկու համալսարանները՝ միմյանց տրամադրելով անհրաժեշտ մարդկային և նյութական ռեսուրսներ, ինչպես նաև ազգային և միջազգային գործընկերների իրենց ցանցերը»։
Պատվիրակության ղեկավարն իր խոսքում հիշատակեց նաև տեխնիկայի, գիտության, արվեստի և այլ բնագավառների հայ մեծանուն ներկայացուցիչների անուններ, որոնք մեծ դեր են խաղացել համաշխարհային գիտության և արվեստի առաջընթացում:
«Այդ ամենը նույնպես լինելու է կենտրոնի հետազոտությունների տիրույթում, ուստի Հայ-իսպանական կենտրոնը չի սահմանափակվելու միայն իսպաներենի ու հայերենի և հայկական ու իսպանական մշակույթների տարածմամբ։ Այն նպատակ ունի նաև տարածելու մեր երկրների գիտական և ակադեմիական հաջողությունները՝ միասնական ուժերով կառուցելով այս նոր միասնական՝ հայ-իսպանական աշխարհը»,- ասաց պրոռեկտորը։
Ռ․ Կաստանյեդան իր ելույթում առանձնահատուկ կարևորեց նաև այս նախագծի ստեղծման գործում ռոմանական բանասիրության ամբիոնի դերը՝ այն համարելով հայ իսպանագիտության ձևավորման կենտրոն և շարժիչ ուժ:
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի դեկան Գևորգ Բարսեղյանը, շեշտելով լսարանի դերը, փաստեց, որ վերջինիս բացումը վկայում է Հայաստանում իսպաներենի հանդեպ օրըստօրե մեծացող հետաքրքրության մասին:
«Սա ոչ միայն հիմք է կրթական և մշակութային կապերն ամրապնդելու, այլև դասախոսների և ուսանողների նորանոր շարժունության ծրագրեր կյանքի կոչելու համար»,- ընդգծեց Գ․ Բարսեղյանը։
Մեզ հետ զրույցում ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի ռոմանական բանասիրության ամբիոնի վարիչ Հասմիկ Բաղդասարյանը, որը մեծ ջանքեր է ներդրել այս կենտրոնի բացման համար, նշեց, որ Կադիսի համալսարանը իսպանական միակ համալսարանն է, որն ունի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հետ նախագծերի հատուկ բաժանմունք։ Բացի դրանից՝ համալսարանն ունի միջազգային ծրագրերի իրականացման մեծ փորձ: Նրա խոսքով՝ կրթական նոր մարտահրավերներին դիմակայելու համար միջազգային այսօրինակ համագործակցությունը ժամանակի հրամայականներից է:
«Այս համագործակցությունը միտված է խթանելու Ռոմանական բանասիրության ամբիոնում իրագործվող ծրագրերի կատարելագործումը և ամբիոնում կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքները»,- անդրադառնալով նորաբաց լսարանի առավելություններին՝ փաստեց ամբիոնի վարիչը:
Հայ-իսպանական լսարանի բացման արարողությանը ներկա էր Հայաստանում Իսպանիայի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քրիստինա Կոնեսան, որն իր ելույթում անդրադարձավ հայ-իսպանական կապերին՝ հիշատակելով պատմական նշանակալի դրվագներ և միջմշակութային տարբեր իրողություններ։
Լսարանի բացման արարողությանը գեղեցիկ և հիշարժան ելույթով հանդես եկան Ռոմանական բանասիրության ամբիոնի իսպանական բաժնի չորրորդ կուրսի ուսանողները՝ յուրահատուկ ձևով ներկայացնելով Կադիսի պատմամշակութային հիմնական խորհրդանիշները:
Հատկանշական է, որ այցի շրջանակում դասախոսություններ են կարդացել Կադիսի համալսարանի Լեզվական քաղաքականության վարչության ղեկավար Ֆրանսիսկո Խավիեր դե Կոսը (թեմա՝ «Այն ինչ ասում է Լեզվի ակադեմիան և այն ինչ անում է լեզվի կրողը. նորմայի և կիրարկության միջև անհամաձայնություններ») ու Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հետ համագործակցության համալսարանական կենտրոնի պատասխանատու Անդրես Սանտանան (թեմա՝ «Գրավոր և բանավոր թարգմանչի մասնագիտությունը Իսպանիայում»):
Դասախոսությունների թեմաներն ընտրվել են՝ հաշվի առնելով երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառները։
Հիշեցնենք, որ դեռևս անցյալ տարի իսպանացի հանրաճանաչ գրող, ճարտարապետ և քաղաքաշինարար Գոնսալո Հ. Գուարչը Երևանի պետական համալսարանին էր նվիրել ֆրանսիացի նշանավոր արվեստագետ Լյուսիեն Շառլ Էդուարդ Ալիոյի (1877-1956 թթ.) հեղինակած՝ Դոն Կիխոտի բրոնզե քանդակը։ Քանդակին կից Գ․ Գուարչը ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանին էր հղել շնորհակալական մի նամակ, որտեղ ընդգծված էին ԵՊՀ-ում իսպաներենի դասավանդման գերազանցությունը և հայ-իսպանական մշակութային ու ազգային մտածողության փոխառնչությունները։ Նամակը իսպաներենից հայերեն թարգմանել էր Կադիսի համալսարանի դոկտորանտ, ԵՊՀ շրջանավարտ Անահիտ Մարգարյանը։ Վերջինս, ուսումնառությունը շարունակելով Իսպանիայի Կադիսի համալսարանում, այսօր, կարելի է ասել, դարձել է յուրահատուկ կապող օղակ երկու համալսարանների միջև

September 18, 2023 | 18:52
The partnership between YSU and Cadiz University is being strengthened. An Armenian-Spanish auditorium was opened
The "Days of Spanish at YSU" event series was held at YSU Faculty of European Languages and Communication, within the framework of which YSU was visited by a delegation from Spain's Cádiz University to develop academic, scientific, and historical-cultural ties between the two universities. As a step towards strengthening the cooperation, an Armenian-Spanish multidisciplinary center was created with two residences in Yerevan and Cadiz.
The cooperation between Yerevan State University and the University of Cadiz in Spain has been ongoing for a long time. First of all, it is aimed at strengthening Armenian-Spanish relations, conducting cross-cultural, cross-linguistic research, and increasing mutual interests among the representatives of the two nations.
The established Armenian-Spanish multidisciplinary center will have two residences. The first residence of the center, the Armenian-Spanish auditorium, was solemnly opened at YSU, and the second residence of the center will be opened at Cadiz University. Moreover, the parties of the initiative aim to further expand the center's geography by creating a university network. The network will spread throughout Eastern Europe and become a center of inter-university cooperation, expanding the boundaries of the spread of Armenian-Spanish culture.
In the center, YSU Hispanologists, in cooperation with colleagues of the University of Cadiz, will jointly develop and implement programs, perform scientific research works, including the study of Armenian-Spanish historical and cultural ties, as well as assist non-linguistic representatives of other fields of science in conducting field research. In the framework of cooperation, lectures will also be organized to exchange experience and support interdisciplinary research. One of the preconditions for cooperation is that appropriate sections will be created for the center on the websites of universities.
At the beginning of the meeting held at the Faculty of European Languages and Communication, Vice-rector for academic affairs of YSU Elina Asriyan, highlighting the cooperation with the University of Cadiz, stated that it will provide new opportunities for both sides and promote the further development of the universities, outlining many cooperative ways.
The head of the Cadiz delegation, Vice-rector for internationalization of the university, Rafael Castañeda, emphasizing the importance of Armenian-Spanish relations, expressed readiness to further develop the existing ties by implementing joint ideas and projects.
Referring to the importance of opening the center, R. Castañeda mentioned, "This is a truly historic and memorable moment for both universities, as the creation of this center opens the way to innovative initiatives. Perhaps it would be more traditional if the Armenian language and Armenian culture center was opened in Spain, and the Spanish language and Spanish culture center in Armenia, but it was decided that one Armenian-Spanish center with two residences should be created. In other words, the work of the joint center will coordinate the two universities, providing each other with the necessary human and material resources, as well as their networks of national and international partners”.
In his speech, the head of the delegation also mentioned the names of famous Armenian representatives of technology, science, art, and other fields, who played a great role in the progress of world science and art.
"All that will also be within the scope of the center's research, so the Armenian-Spanish center will not be limited only to the spread of the Spanish and Armenian languages and Armenian and Spanish cultures. It also aims to spread the scientific and academic success of our countries, building this new united Armenian-Spanish world with united forces," said the vice-rector of the university.
In his speech, R. Castañeda also highlighted the role of the Chair of Romance Philology in the creation of this project, considering it the center and driving force of the formation of Armenian-Spanish studies.
Gevorg Barseghyan, dean of the Faculty of European Languages and Communication of YSU, emphasizing the role of the audience, stated that the opening of the latter testifies to the growing interest in the Spanish language in Armenia.
"This is not only a basis for strengthening educational and cultural ties, but also for implementing new mobility programs for professors and students," emphasized G. Barseghyan.
In a conversation with us, Hasmik Baghdasaryan, the head of the Chair of Romance Philology of the Faculty of European Languages and Communication of YSU, who invested a lot of effort in opening this center, mentioned that the University of Cadiz is the only Spanish university that has a special department for projects with Eastern Europe and Central Asia. In addition, the university has extensive experience in implementing international programs. According to her, this type of international cooperation is one of the imperatives of the time to face new educational challenges.
"This cooperation is aimed at promoting the improvement of the programs implemented in the Chair of Romanic Philology and the scientific research works carried out in the chair," said the head of the chair, referring to the advantages of the newly opened auditorium.
Christina Konesa, charge d'affaires of the Spanish Embassy in Armenia, was present at the opening ceremony of the Armenian-Spanish audience, her speech touched on the Armenian-Spanish relations, mentioning significant historical episodes and various intercultural realities.
At the opening ceremony of the auditorium, the fourth-year students of the Spanish department of the Chair of Romance Philology gave a beautiful and memorable speech, presenting the main historical and cultural symbols of Cadiz uniquely.
It is noteworthy that lectures were given by the head of the Language Policy Department of the University of Cádiz, Francisco Javier de Cos (topic: "What the Language Academy says and what the speaker of the language does: discrepancies between norms and implementation") and the representative of the University Center for Cooperation with Eastern Europe and Central Asia Andres Santana (topic: "The profession of translator and interpreter in Spain").
The topics of the lectures were chosen taking into account the areas of mutual interest.
Let us remind you that last year the famous Spanish writer, architect, and urban planner Gonzalo H. Guarch donated the bronze sculpture of Don Quixote by the famous French artist Lucien Charles Edouard Alio to Yerevan State University (1877-1956). Next to the sculpture G. Guarch sent YSU rector Hovhannes Hovhannisyan a letter of appreciation, in which the excellence of Spanish language teaching at YSU and the interrelations of Armenian-Spanish cultural and national thinking were emphasized. The letter was translated from Spanish to Armenian by a doctoral student of Cadiz University and a YSU graduate Anahit Margaryan. The latter, continuing her studies at the University of Cadiz in Spain, has become a unique link between the two universities.