- ԵՊՀ կենսաբանները Հայաստանում զարգացնում են սննդագիտությունը
Սնունդը, կարևոր դերակատարում ունենալով հիվանդությունների կանխարգելման և բուժման գործում, դարձել է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գիտական ուսումնասիրության առարկա: Գիտական խումբը մշակում է բնական կոնսերվանտներ և կենսաբանորեն ակտիվ հավելումներ, որոնց շնորհիվ կնվազի քիմիական բաղադրիչների կիրառումը սննդի և կերերի արտադրության ոլորտում:
«Բուսական ծագմամբ միացությունների ներուժը սննդի և կերերի արտադրության կոնսերվանտների և նոր կենսաբանորեն ակտիվ հավելումների մշակման ոլորտում» հնգամյա գիտական թեման ֆինանսավորում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեն: Նպատակն է մշակել հակամանրէային և հակաօքսիդանտային ազդեցությամբ բնական կոնսերվանտներ, կենսաբանորեն ակտիվ հավելումներ և այլ պատրաստուկներ (α-թեստավորված, TRL-5), որոնք կկիրառվեն գյուղատնտեսության, սննդի արտադրության, ինչպես նաև կանխարգելիչ բժշկության և անասնաբուժության ոլորտներում:
Գիտական թեմայի շրջանակում ուսումնասիրվում են բույսերից (օրինակ՝ Vitis vinifera, Ocimum basilicum, Origanum vulgare, Artemisia dracunculus, Ribes nigrum և այլն) անջատված լուծամզվածքների հակաօքսիդանտային, հակամանրէային և հակաբիոտիկ-մոդուլացնող ակտիվությունը: Որպես թեստ-համակարգեր կիրառվում են տարբեր միկրոօրգանիզմներ և տարբեր ծագմամբ բջջային գծեր: Նաև ուսումնասիրվում են բույսերի նյութափոխանակությունը և լուծամզվածքների բջջատոքսիկությունը: Հետազոտվում է լուծամզվածքների ազդեցությունը մանրէների թաղանթների, բջջային հակաօքսիդանտային ակտիվության և շաքարային դիաբետի արդյունքում ձևավորված նեֆրոպատիայի մոդելի վրա։
Հետազոտական խմբի ղեկավար, ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի ավագ գիտաշխատող, կ.գ.թ. Նաիրա Սահակյանը մեզ հետ զրույցում շեշտեց, որ զուգահեռաբար փորձում են լուծել մի քանի խնդիրներ. «Բացի բուսական ծագում ունեցող կոնսերվանտների ստեղծումից՝ ցանկանում ենք պարզել հիմնարար խնդիրներ, որոնք առնչվում են ժամանակակից հիվանդությունների զարգացմանը և կանխարգելմանը (օրինակ՝ քաղցկեղ, դիաբետիկ նեֆրոպատիա և դիաբետիկ այլ բարդություններ), ինչպես նաև փորձում ենք լուծել մեր դարաշրջանի խոշորագույն խնդիրներից մեկը՝ հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության խնդիրը»:
2021 թվականից իրականացվող գիտական ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ հրապարակվել է ութ գիտական հոդված միջազգային գրախոսվող ամսագրերում. երեքն այժմ հրապարակման փուլում են:
Գիտական խմբի անդամներն են ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի կ.գ.թ. Մարգարիտ Պետրոսյանը, Գ.Ս. Դավթյանի անվան հիդրոպոնիկայի պրոբլեմների ինստիտուտի գիտաշխատող, կ.գ.թ. Գոհար Սահակյանը, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի դ.գ.թ. Արմենուհի Մողրովյանը, ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի ասպիրանտներ Անուշ Բաբայանը, Անահիտ Շիրվանյանը, Սիլվարդ Թադևոսյանը, մագիստրոս Ալվարդ Մինասյանը և մագիստրանտ Նաիրա Վարդանյանը: Ծրագրի միջազգային գործընկերն է Գդանսկի տեխնոլոգիական համալսարանի (Լեհաստան) պրոֆեսոր Ագնեշկա Բարտոշեկը, որը մասնագիտությամբ սննդաբան և քիմիկոս է:
Նաիրա Սահակյանի և Ագնեշկա Բարտոշեկի գիտական հետաքրքրությունները խաչվել են դեռևս 2016 թ.՝ Եվրոպական միության «Հորիզոն-2020» ծրագրի շրջանակում, երբ 40 երկրի ավելի քան 100 մասնակիցներից վստահեցին հենց միմյանց և որոշեցին կյանքի կոչել գիտական համատեղ նախագծեր: Մինչև այս գիտական թեմայի նախաձեռնումը՝ բուհերի համագործակցության շրջանակում ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի երիտասարդ գիտաշխատողներ լաբորատոր պրակտիկա են անցել Գդանսկի տեխնոլոգիական համալսարանում՝ զարգացնելով մասնագիտական հմտությունները և գիտելիքները:
Այս գիտական թեմայի շրջանակում ևս երիտասարդ հայ մասնագետները հնարավորություն ունեն մեկնելու Լեհաստան և տեղում ծանոթանալու այն միջավայրին, որտեղ աշխատում են միջազգային գործընկերները: Գիտական խմբի անդամ Անահիտ Շիրվանյանն արդեն իսկ կատարել է հետազոտություններ Գդանսկի տեխնոլոգիական համալսարանում, որոնց արդյունքներն այժմ ամփոփվում են գիտական հոդվածում: Առաջիկայում պլանավորվում է երկու երիտասարդ մասնագետի այցելություն ևս:
Դրամաշնորհային ծրագրի պահանջների համաձայն՝ Ագնեշկա Բարտոշեկն արդեն 2-րդ անգամ այցելել է ԵՊՀ՝ կատարվող գիտական գործընթացներին անձամբ ծանոթանալու նպատակով: Պրոֆեսորին հիացնում են ԵՊՀ կենսաբանների՝ արտասահմանցի գործընկերների և գիտնականների հետ հաղորդակցվելու, համագործակցելու և հավասար գործընկեր դառնալու ջանքերը, որոնց դրսևորումներից են Հայաստանում սննդագիտության զարգացմանն ուղղված քայլերը, ինչը միջազգային գիտական հանրույթում մեծ ուշադրության է արժանացել հատկապես վերջին 5 տարիների ընթացքում:
Անդրադառնալով Հայաստանում սննդագիտության զարգացման հնարավորություններին՝ պրոֆեսորը շեշտեց. «Հայաստանում կան բազմատեսակ բույսեր, որոնց կեսաբանական ակտիվությունը հայտնի չէ, հետևաբար երկիրը հրաշալի աղբյուր է ուսումնասիրությունների համար, որոնցում անգամ հին և փորձված մեթոդների կիրառումն արդարացված է»:
Տասնօրյա այցի ընթացքում Ագնեշկա Բարտոշեկը մասնակցել է «Ֆունկցիոնալ սննդամթերք և կենսաբանական ակտիվ միացություններ. ժամանակակից և միջնադարյան մոտեցումներ» խորագրով միջազգային 31-րդ գիտաժողովին, ունեցել մասնագիտական հանդիպումներ և քննարկումներ սննդագիտությանն առնչվող տարատեսակ թեմաներով, ինչպես նաև անցկացրել դասախոսություն սնուցման նոր զարգացումների ընդհանուր դրույթների վերաբերյալ:
Մեզ հետ զրույցում Ա. Բարտոշեկը նշեց, որ հայ գործընկերների հետ համագործակցությունն իր համար ունի յուրահատուկ կարևորություն ոչ միայն գիտական, այլև անձնական դրդապատճառներով:
«Լեհաստանում հայերն ունեն ուրույն լեհական անվանում՝ Ormianie, ինչը խոսում է հայ համայնքի ներկայացվածության և դարավոր բարեկամական կապի մասին: Հայաստանում ես ինձ զգում եմ ինչպես տանը. մարդկանց ժեստերը, հաղորդակցության ձևը շատ ծանոթ և հարազատ են ինձ, որոնք ոգեշնչում են ամրապնդելու գործընկերային կապերը»,- ընդգծեց Գդանսկի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսորը:
Նաիրա Սահակյանը և Ագնեշկա Բարտոշեկը նշեցին, որ ցանկանում են ապագայում կյանքի կոչել գիտական նոր նախագծեր, կազմակերպել ուսանողների, դասախոսների փոխանակման և կրթագիտական այլ ծրագրեր՝ նպաստելով բուհերի գիտական երկխոսության ամրապնդմանը:

3. YSU biologists are developing food science in Armenia
Having an important role in the prevention and treatment of diseases, food has become the subject of the scientific study of the YSU Faculty of Biology. The scientific group develops natural preservatives and biologically active additives, thanks to which the use of chemical components in the field of food and feed production will be reduced.
The five-year research "Potential of compounds of plant origin in the development of food and feed preservatives and new biologically active additives" is financed by the Science Committee of the RA ESCS Ministry. The goal is to develop natural preservatives, biologically active additives, and other preparations (α-tested, TRL-5) with antimicrobial and antioxidant effects, which will be used in the fields of agriculture, food production, as well as preventive medicine, and veterinary medicine.
The antioxidant, antimicrobial, and antibiotic-modulating activity of extracts isolated from plants (for example, Vitis vinifera, Ocimum basilicum, Origanum vulgare, Artemisia dracunculus, Ribes nigrum, etc.) are studied within the scope of the research. Different microorganisms and cell lines from different origins are used as test systems. Plant metabolism and cytotoxicity of extracts are also studied. The effect of solutions on microbial membranes, cellular antioxidant activity, and a diabetic nephropathy model is investigated.
During the conversation with us the head of the research group, senior researcher of the Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology of YSU Faculty of Biology, Ph.D. Naira Sahakyan stressed that they are trying to solve several problems in parallel. "In addition to developing plant-based preservatives, we want to address fundamental issues related to the development and prevention of modern diseases (such as cancer, diabetic nephropathy, and other diabetic complications), as well as address one of the greatest challenges of our time: antibiotic resistance."
As part of the scientific program implemented in 2021, eight scientific articles have already been published in peer-reviewed international journals, while three are currently under publication.
The members of the scientific group are Ph.D. Margarit Petrosyan from the YSU Chair of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology of the Faculty of Biology, Ph.D. Gohar Sahakyan from the Institute of Hydroponics Problems named after G.S. Davtyan, MD of Yerevan State Medical University Armenuhi Moghrovyan, graduate students of YSU Faculty of Biology Anush Babayan, Anahit Shirvanyan, Sylvard Tadevosyan, MA Alvard Minasyan, and MA Naira Vardanyan. The international partner of the project is Professor, nutritionist, and chemist Agnieszka Bartoszek from Gdansk University of Technology (Poland).
The scientific interests of Naira Sahakyan and Agnieszka Bartoszek crossed as early as 2016, within the framework of the European Union's "Horizon-2020" program, when more than 100 participants from 40 countries trusted each other and decided to implement joint scientific projects. Before the initiation of the research, with the cooperation of universities, young researchers of the Department of Biochemistry, Microbiology, and Biotechnology of YSU Faculty of Biology underwent laboratory practice at the Gdansk University of Technology, developing their professional skills and knowledge.
Within the research framework, young Armenian specialists also have the opportunity to travel to Poland and get to know the environment where international partners work. Anahit Shirvanyan, a member of the scientific group, has already conducted research at Gdansk University of Technology, the results of which are now summarized in a scientific article. A visit of two young specialists is planned shortly.
According to the requirements of the grant program, Agneska Bartoshek visited YSU for the 2nd time to get acquainted with the ongoing scientific processes. The professor admires the efforts of YSU biologists to communicate, cooperate, and become equal partners with foreign colleagues and scientists, one of the manifestations of which are the steps towards the development of food science in Armenia, which has received a lot of attention in the international scientific community, especially during the last 5 years.
Referring to the development opportunities of food science in Armenia, the professor emphasized, "There are many types of plants in Armenia, the semiological activity of which is not known, therefore the country is a wonderful source for studies, in which the use of even old and already used methods is justified."
During the ten-day visit, Agnieszka Bartoszek participated in the 31st international conference entitled "Functional food and biologically active compounds: Modern and medieval approaches", had professional meetings and discussions on various topics related to nutrition, and also held a lecture on the general principles of new developments in nutrition.
In the conversation with us, Bartoshek noted that cooperation with Armenian colleagues is of special importance for her for scientific and personal reasons.
"Armenians in Poland have a unique Polish name, Ormianie, which speaks of the representation of the Armenian community and centuries-old friendship. I feel at home in Armenia, as people's manners and the way of communication are very familiar to me, which inspires me to strengthen partnership ties," emphasized the professor of Gdansk University of Technology.
Naira Sahakyan and Agnieszka Bartoszek mentioned that they want to implement new scientific projects in the future and organize the exchange of students, professors, and other educational programs, strengthening the scientific dialogue of universities.