- Բացառիկ համագործակցություն ԵՊՀ-ի և Վերոնայի համալսարանի միջև. անցկացվել է միջազգային գիտաժողով
ԵՊՀ թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնը Վերոնայի համալսարանի օտար լեզուների և գրականության բաժնի հետ համատեղ Հայաստանում կազմակերպել էր «Թարգմանությունը միջնորդ լեզվի միջոցով» խորագրով միջազգային եռօրյա գիտաժողով՝ քննարկելու միջնորդավորված թարգմանության դերը թարգմանաբանության մեջ և հարակից գիտակարգերում։
Հոկտեմբերին Հայաստանում նշվում է Թարգմանչաց տոնը, որին ընդառաջ՝ սեպտեմբերի 27-ից 29-ը ԵՊՀ-ում անցկացվեց գիտաժողով՝ նպատակ ունենալով ստեղծելու հարթակ՝ միջնորդավորված թարգմանությանը վերաբերվող բազմաթիվ արդիական հարցերի քննարկման համար։
Գիտաժողովի շրջանակում մասնակիցներն արծարծեցին գրական-գեղարվեստական, գիտական գրականության, դասագրքերի թարգմանությանը, մեքենայական, տեսալսողական և բանավոր թարգմանությանը, ինչպես նաև ենթարգրերի թարգմանությանը և հնչյունավորմանն առնչվող հարցեր։
Գիտաժողովի մեկնարկն ազդարարվեց Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում, իսկ հաջորդ երկու օրերի նիստերն անցկացվեցին Երևանի պետական համալսարանում։
Մանրամասներ է ներկայացնում ԵՊՀ թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնի վարիչ, գիտաժողովի կազմակերպիչ Ռուզաննա Ղազարյանը
Գիտաժողովը հանդիսավորությամբ բացվեց Երևանի Մատենադարանում, քանի որ այն կրում է Մեսրոպ Մաշտոցի անունը, իսկ Մ. Մաշտոցը հայ առաջին թարգմանիչն է։ Առաջին գիրքը, որը թարգմանվել է հայերեն, եղել է «Աստվածաշունչը», և հետաքրքիր է, որ թարգմանությունը կատարվել է միջնորդ լեզվից:
Միջազգային գիտաժողովի կազմակերպման գաղափարն առաջացել է մեկ տարի առաջ և իրականություն դարձել այս տարի` մեկտեղ հավաքելով ոլորտի 60 անվանի ներկայացուցիչների՝ աշխարհի հեղինակավոր բուհերից։ Նրանք անդրադարձ կատարեցին ոլորտի արդի հիմնախնդիրներին՝ միաժամանակ վերհանելով թարգմանության դերն ու նշանակությունը։
Թարգմանաբանությունը ներթափանցել է գրեթե բոլոր ոլորտներ, այդ թվում՝ մշակույթ, գիտություն, արվեստ, մեդիա։ Շատ կարևոր է, թե ինչ ենք մենք ակնկալում թարգմանչից և ինչ չափորոշիչներ ենք սահմանում։ Թարգմանիչը հեղինակին հավասար կերպար է, հաճախ նույնիսկ՝ ավելի մեծ առաքելության տեր։ Նա պետք է ունենա պատասխանատվության մեծ զգացում, կարողանա մի մշակույթից մյուսը փոխադրել տվյալ կոնտեքստը կամ ուղերձը։
Օտարերկրյա գիտնականները պատմում են իրենց ստացած տպավորությունների մասին
Թարգմանական ուսումնասիրության պրոֆեսոր, գիտաժողովի գլխավոր բանախոս Թեո Հերմանս
Երևանի պետական համալսարանը լայն հնարավորությունների հարթակ է. մեզ համար պատիվ է այստեղ գտնվելը, այս գիտաժողովին մասնակցելը և միջազգային ճանաչում ունեցող այլ գիտնականների հետ շատ հետաքրքիր թեմաներ քննարկելն ու բարձրաձայնելը։
Քենթի պետական համալսարանի դասախոս Բրայան Ջեյմս Բեըր
Գիտաժողովի ժամանակ ես ներկայացրի զեկուցում՝ նվիրված թարգմանություն կատարելու մեթոդներին, առանձնահատկություններին, ինչպես նաև կատարվող թարգմանության վրա արտալեզվական գործոնների ազդեցությանը։
Անչափ տպավորված եմ ԵՊՀ կատարած իմ այցից։ Հուսով եմ՝ մենք կզարգացնենք գործակցային կապերը ԵՊՀ գիտնականների և գիտաժողովի մյուս մասնակիցների հետ՝ հետագայում կյանքի կոչելով համատեղ նախագծեր։
Նշենք, որ Երևանի պետական համալսարանի թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնը 2022 թ. գարնանը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Վերոնայի համալսարանի օտար լեզուների և գրականության բաժնի հետ, որի շրջանակում անցկացվում են համատեղ սեմինարներ, վեբինարներ, դասախոսություններ և մի շարք այլ կրթական ծրագրեր ու գիտական միջոցառումներ:
Հիմնադրումից ի վեր ամբիոնն ուսումնական և գիտական բեղուն գործունեություն է ծավալում Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետում` ոչ միայն պատրաստելով հմուտ թարգմանիչներ, այլ նաև տպագրելով դասագրքեր, ուսումնական ձեռնարկներ, գեղարվեստական թարգմանություններ, մենագրություններ և հոդվածների ժողովածուներ: 2019 թ. Թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնը հիմնել է «Translation Studies: Theory and Practice» միջազգային գիտական պարբերականը, որը թարգմանաբանական հարցերին նվիրված միակ գիտական հանդեսն է Հայաստանում:

3. Exclusive cooperation between YSU and the University of Verona. An international conference held
The Chair of Translation Theory and Practice of YSU, together with the Department of Foreign Languages and Literature of the University of Verona, organized an international three-day conference entitled "Translation through Mediated Language" in Armenia to discuss the role of mediated translation in translation and related disciplines.
In October, Armenia celebrates the Day of Translators, before which, from September 27 to 29, a scientific conference was held at YSU, to create a platform for the discussion of many topical issues related to mediated translation.
Within the framework of the conference, the participants discussed issues related to the translation of literary-artistic, scientific literature, textbooks, machine, audio-visual, and oral translation, as well as the translation and dubbing of subtitles.
The launch of the conference was announced in Yerevan's Mesrop Mashtots Matenadaran, and the sessions of the next two days were held at Yerevan State University.
Ruzanna Ghazaryan, head of the YSU Translation Theory and Practice Chair, and the organizer of the conference, presented some details, “The conference was solemnly launched in the Yerevan Matenadaran because it bears the name of Mesrop Mashtots, and M. Mashtots was the first Armenian translator. The first book that was translated into Armenian was the Bible, and, interestingly, the translation was done through a mediated language. The idea of organizing an international conference arose a year ago and became a reality this year, bringing together 60 famous representatives of the field from prestigious universities of the world. They referred to the current issues of the field, at the same time highlighting the role and importance of translation”.
Translation studies have penetrated almost all fields, including culture, science, art, and media. It is very important what we expect from the translator and what standards we set. The translator is an equal character to the author, often even the owner of a greater mission. He must have a great sense of responsibility, and be able to transfer the given context or message from one culture to another.
Foreign scientists also spoke about their impressions.
Professor of Translation Studies, and the conference keynote speaker Theo Hermans noted, “Yerevan State University is a platform of wide opportunities. It is an honor to be here, participate in this conference, discuss and raise many interesting issues with other internationally renowned scientists”.
Lecturer at Kent State University Brian James Baer said, “During the conference, I presented a report dedicated to the methods and features of translation, as well as the influence of extralinguistic factors on the translation. I am extremely impressed by my visit to YSU. I hope that we will establish cooperative relations with YSU scientists and other participants of the conference, implementing joint projects in the future”.
It should be noted that in the spring of 2022 the Chair of Translation Theory and Practice of Yerevan State University, signed a memorandum of understanding with the Department of Foreign Languages and Literature of the University of Verona, within the framework of which joint seminars, webinars, lectures and a number of other educational programs and scientific events are held.
Since its establishment, the chair has been carrying out a rich educational and scientific activity in the Faculty of European Languages and Communication, not only training skilled translators but also publishing textbooks, study manuals, artistic translations, monographs, and articles. In 2019 The Chair of Translation Theory and Practice founded "Translation Studies: Theory and Practice", an international scientific periodical, which is the only scientific journal dedicated to translation issues in Armenia.