- ԵՊՀ-ում մեկնարկեց ՀՀ ուսանողական առաջին հեռուստաընկերության՝ INNOMEDIA-ի գործունեությունը
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում իր գործունեությունն է սկսում ուսանողական առաջին ինովացիոն առցանց հեռուստաալիքը՝ INNOMEDIA-ն՝ նպատակ ունենալով դառնալու հարթակ, որտեղ ուսանողները կստեղծեն մեդիաարտադրանք, կզարգացնեն գործնական հմտությունները, գիտելիքները և ստեղծարարությունը:
Նոր մեդիահարթակը լսարանին կներկայացնի լրատվական թողարկումներ՝ լուսաբանելով ուսանողական կյանքն ու ինովացիոն իրադարձությունները, ինչպես նաև ժամանցային, կրթական և ուսուցողական հաղորդումներ, հարցազրույցներ, ֆոկուս խմբային քննարկումներ, բանավիճային հաղորդաշարեր և այլն:
Ուսանողական հեռուստաընկերության ստեղծման օրը պատահական չէ. 67 տարի առաջ՝ նոյեմբերի 29-ին, Հայաստանում եթեր հեռարձակվեց առաջին հեռուստաեթերը, և արդեն 2-րդ տարին է՝ օրը նշվում է որպես հեռուստատեսության աշխատակցի օր:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, շնորհավորելով ուսանողական հեռուստաընկերության գործունեության մեկնարկի առթիվ, նշեց. «Ուսանողական հարցումներում կարմիր թելի նման անցնում է տեսական գիտելիքների գործնական կիրառությունը կատարելագործելու հարցը, ինչին Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում կնպաստի INNOMEDIA-ն: Այս փորձարարական հեռուստաալիքի օգնությամբ ուսանողները հնարավորություն կունենան կյանքի կոչելու իրենց ինքնուրույն և խմբային աշխատանքները և նախագծերը»:
Հ. Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ սա կարևոր նախաձեռնություն է ոչ միայն Երևանի պետական համալսարանի, այլև հայկական լրատվադաշտի և հեռուստադիտողի համար:
«Հայկական մեդիադաշտի լավագույն մասնագետները հենց ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի շրջանավարտները և ուսանողներն են, որոնց մրցունակությունը բարձրացնելը և գիտելիքներով նրանց զինելը ուղղակիորեն օգտակար կլինեն մեր հեռուստադիտողի համար՝ օբյեկտիվ, ճշմարտացի, փաստերի վրա խարսխված տեղեկություններ ստանալու առումով, իսկ տեղեկատվական հոսքերի ճիշտ կարգավորման շնորհիվ հնարավոր է բարձրացնել նաև մեր երկրի իմիջը»,- ընդգծեց ԵՊՀ ռեկտորը:
Կարևորելով ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի զարգացման ընթացքն ու ուսանողներին ընձեռվող հնարավորությունների մեծացումը՝ ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը վստահեցրեց, որ INNOMEDIA-ն դառնալու է նոր լուծումներով և ասելիքով յուրատեսակ հարթակ:
Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը, հիշելով ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում իր ուսումնառության տարիները, նշեց, որ այն ժամանակ դեռ նոր էին խոսում կայքէջերի ու դրանց ազդեցության մասին, և չէին էլ պատկերացնում, որ մի օր հնարավոր կլինի հարազատ ֆակուլտետում կյանքի կոչել այսօրինակ հրաշալի նախաձեռնություն:
«Ուսանողները պետք է կարողանան ամբողջությամբ օգտագործել այս հնարավորությունը՝ աշխատաշուկային ցույց տալով ֆակուլտետում առկա ներուժը, քանի որ մեդիադաշտին շատ են անհրաժեշտ որակյալ և բանիմաց մասնագետներ: Շատ ուրախ կլինեմ, որ ապագայում ֆակուլտետի ուսանողները դառնան մեր գործընկերները»,- շեշտեց Հովհաննես Մովսիսյանը:
Ողջույնի և շնորհավորական խոսքով հանդես եկան նաև ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը, կինոռեժիսոր, Հանրային հեռարձակողի խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը, հայկական առաջին յութուբյան հեռուստաալիքի` Webtv.am-ի հիմնադիր Արայիկ Մանուկյանը, ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոս, լրագրող, հեռուստամեկնաբան Քրիստինե Ալագուլյանը:
Նշենք, որ միջոցառմանը ներկա էին նաև ԵՊՀ ակադեմիական/ուսումնական հարցերի գծով պրոռեկտոր Էլինա Ասրիյանը, Գիտական հարցերի գծով պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանը, ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ, լրատվադաշտի ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր:
Միջոցառման ավարտին INNOMEDIA-ի յութուբյան ալիքով հեռարձակվեց ուսանողական ինովացիոն հեռուստատեսության առաջին թողարկումը:

3. The activities of INNOMEDIA, the first RA student television company, launched at YSU
The first innovative online student TV channel, INNOMEDIA, is starting its activity at the YSU Faculty of Journalism. It aims to provide students with a platform where they will create media products and develop practical skills, knowledge and creativity.
On the new media platform releases covering student life and innovation events, as well as entertainment, educational and training broadcasts, interviews, focus group discussions, debate programmes, and more will be presented.
The day of the establishment of the student television company is not accidental. 67 years ago, on November 29, the first television program was broadcast in Armenia, and it is already the second year that the day is celebrated as TV Employee Day.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan congratulated on the start of the activity of the student television company and noted. "The problem of improving the practical application of theoretical knowledge runs like a red thread through student surveys, and INNOMEDIA will promote it in the Faculty of Journalism. With the help of this experimental television channel, students will have the opportunity to bring their independent and group works and projects to life."
H. Hovhannisyan emphasized that this is a remarkable initiative not only for Yerevan State University, but also for the Armenian media sector and television viewers.
"The best specialists in the Armenian media sector are the graduates and students of the YSU Faculty of Journalism. Increasing their competitiveness and arming them with knowledge will be directly useful for our viewers in terms of receiving objective, truthful, fact-based information. And thanks to the correct regulation of information flows, it is possible to raise the image of our country as well," YSU rector emphasized.
Emphasizing the development process of the YSU Faculty of Journalism and the increase of opportunities provided to students, Dean of the Faculty Naghash Martirosyan assured that INNOMEDIA will become a unique platform with new saying and solutions.
Hovhannes Movsisyan, Executive Director of Public Television of Armenia, remembering his years of study at YSU Faculty of Journalism, mentioned that at that time they were just talking about websites and their influence, and they did not even imagine that one day it would be possible to implement such a wonderful initiative in his faculty.
"Students should take advantage of this opportunity, displaying the faculty’s potential to the labor market, since the media sector is in great need of qualified and knowledgeable specialists. I will be glad if the students of the faculty become our colleagues in the future," emphasized Hovhannes Movsisyan.
Tigran Hakobyan, Chairman of the Commission on TV and Radio of Armenia, Ara Shirinyan Chairman of the Council of Public Broadcaster of Armenia and film director, Arayik Manukyan, founder of the first Armenian YouTube channel Webtv.am, Kristine Alagulyan, lecturer of YSU Faculty of Journalism, journalist, TV commentator also made a speech of welcome and congratulation.
Elina Asriyan, Vice-Rector for Academic Affairs of YSU, Rafael Barkhudaryan, Vice-Rector for Scientific Affairs of YSU, representatives of YSU teaching staff, students, media sector specialists and many other guests were also present at the event.
At the end of the event, the first edition of the student innovation television was broadcast on INNOMEDIA's YouTube channel.