- Երևանի պետական համալսարանի և «Էփրիքոթ Կապիտալ» ընկերության միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր
Դեկտեմբեր 15, 2023 | 16:51
Երևանի պետական համալսարանի և «Էփրիքոթ Կապիտալ» ընկերության միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և հայաստանյան «Էփրիքոթ Կապիտալ» (Apricot Capital) ներդրումային լիցենզավորված ընկերության գործադիր տնօրեն Վաչիկ Գևորգյանն այսօր ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր՝ միավորելու իրենց ջանքերը որակյալ մասնագետների պատրաստման, կրթական ու գիտահետազոտական աշխատանքներ կատարելու, ինչպես նաև համատեղ այլ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Համագործակցության նպատակն է համատեղ ջանքերով, փորձով և ռեսուրսներով նպաստել կրթական ու գիտահետազոտական ծրագրերի իրագործմանը, իրականացնել ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստման դասընթացներ, ուսումնաարտադրական պրակտիկաներ և դասընթացներ ԵՊՀ ուսանողների համար, տրամադրել դրամաշնորհներ (հատկապես Արցախից բռնի տեղահանված ուսանողներին), մշակել ու իրագործել կրթական և հետազոտական ծրագրեր, կազմակերպել գիտաժողովներ, գիտական սեմինարներ, կլոր սեղան-քննարկումներ, իրագործել սոցիալական տարբեր ծրագրեր և այլն։
Բացի դրանից՝ ԵՊՀ մարքեթինգի բաժնի ու «SPRING PR» ընկերության նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի աջակցությամբ այսօր ստորագրված հուշագրի շրջանակում կողմերը համագործակցելու են նաև ենթակառուցվածքների վերանորոգման և անվանակոչման հետ կապված հարցերի ու ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի դիմացի այգու բարեկարգման աշխատանքների ուղղությամբ։
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը ներկա էին ԵՊՀ ընդհանուր հարցերի գծով պրոռեկտոր Արման Մալխասյանը, Շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի փոխտնօրեն Կարինե Նազարյանը, Մարքեթինգի բաժնի պետ, ծառայությունների առևտրայնացման պատասխանատու Ազնիվ Գրիգորյանը, «Էփրիքոթ Կապիտալ» ընկերության հիմնադիր Վարդան Ամարյանը, «SPRING PR» ընկերության համահիմնադիր, միջազգային ծրագրերի նախագծերի ղեկավար Տաթևիկ Սիմոնյանը և նախագծի ղեկավար Մարինե Գրիգորյանը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով ժամանակակից դինամիկ զարգացող աշխարհում բուհ-մասնավոր ընկերություն համագործակցությունը, նշեց, որ այն պարզապես գործընկերություն չէ, այլ գերազանցությանը, նորարարությանը և որակյալ կադրերի պատրաստմանը նպաստելու համատեղ հանձնառություն․ «Այսպիսի համագործակցություններն օգնում են համադրելու ակադեմիական տեսությունները, գործնական հմտություններն ու աշխատաշուկայի պահանջները, հնարավորություն տալիս համատեղ հետազոտությունների միջոցով ապահովելու զարգացում և առաջընթաց, ինչպես նաև ստեղծելու, սովորելու և աշխատելու համար ոգեշնչող միջավայր»։
«Էփրիքոթ Կապիտալ»-ի հիմնադիր Վարդան Ամարյանը մեծապես կարևորեց կրթության ոլորտում նման համագործակցությունների դերը. «Մեր անցած ճանապարհն ու կուտակած փորձը փաստում են, որ կրթությունն է ամենակարևորն ու առանցքայինը՝ պահանջված մասնագետ դառնալու և անընդհատ հաջողություններ գրանցելու գործում։ Երբ Հայաստանում հիմնում էինք «Էփրիքոթ Կապիտալ» ներդրումային ընկերությունը, զգում էինք ոլորտում մասնագիտացած և փորձառու կադրերի բացը։ Այդ պատճառով էլ նմանօրինակ համագործակցությունները մեզ համար շատ կարևոր են. մենք կարողանում ենք հայ ուսանողներին և երիտասարդներին հասանելի դարձնել միջազգային ֆինանսական ոլորտի փորձը, որը կուտակել ենք երկար տարիների աշխատանքի շնորհիվ և մեր ընկերության թիմը համալրել նոր, գիտակ կադրերով»,- նշեց Վարդան Ամարյանը և հավելեց, որ հուշագիրը հնարավոր երկարատև համագործակցության սկիզբն է միայն, բուհ-մասնավոր հատված փոխգործակցությամբ տարաբնույթ նախագծեր կիրականացվեն։
Կողմերը փաստեցին, որ համագործակցության արդյունքները կլինեն առարկայական և տեսանելի կարճ ժամկետներում։

3. Yerevan State University and Apricot Capital signed memorandum of cooperation
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Vachik Gevorgyan, Executive Director of Armenian "Apricot Capital" (Apricot Capital) licensed investment company, signed a memorandum of cooperation today on uniting efforts to establish high-quality specialists, conduct educational and scientific, research works, as well as to implement other projects together.
The purpose of the cooperation is to contribute to the implementation of educational and scientific, research projects with joint efforts, experience and resources, to carry out training courses for YSU teaching staff, educational practices and courses for YSU students, to provide grants (especially to students forcibly displaced from Artsakh), develop and implement educational and research projects, organize conferences, scientific seminars, roundtable discussions, implement various social programs, etc.
In addition, within the framework of the memorandum signed today at the initiative of the YSU Marketing Department and "SPRING PR" company, as well as with the support of the YSU Alumni and Career Center, the parties will also cooperate on issues related to the repair and naming of infrastructures and the improvement of the park in front of the YSU central building.
YSU Vice-Rector for General Affairs Arman Malkhasyan, Deputy Director of Alumni and Career Center Karine Nazaryan, Head of Marketing Department, Responsible for Commercialization of Services Azniv Grigoryan, Founder of Apricot Capital Company Vardan Amaryan, Co-Founder of "SPRING PR" company, Project Manager of International Programs Tatevik Simonyan, and project manager Marine Grigoryan were present at the memorandum signing ceremony.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, emphasizing the importance of university-private company cooperation in the modern dynamically developing world, noted that it is not just a partnership, but a joint commitment to promote excellence, innovation and the establishment of qualified personnel. "Such cooperations help to combine academic theories, practical skills and labor market requirements, enable development and progress through joint research, and create an inspiring environment for learning and working."
Vardan Amaryan, Founder of Apricot Capital Company, emphasized the significant role of cooperation in the field of education. “The path we passed and the experience we accumulated prove that education has the most important and central role in becoming a sought-after specialist and continuously succeeding. When we were founding the "Apricot Capital" investment company in Armenia, we felt the gap of specialized and experienced personnel in the field. For that reason, such cooperations are significant for us. We are able to provide Armenian students and young people with the experience of the international financial sector, which we have accumulated thanks to many years of work, and to replenish our company's team with new, knowledgeable personnel," noted Vardan Amaryan and added that the memorandum is only the start of possible long-term cooperation. Various projects within the scope of university-private sector cooperation are planned to implement.
The parties stated that the results of cooperation will be tangible and visible in a short period of time.