- ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի ուսանողները հաղթող են ճանաչվել միջազգային օլիմպիադայում
ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի ուսանողները Մաղտըմգուլիի անվան թուրքմենական պետական համալսարանի կազմակերպած քիմիայի միջազգային 2-րդ օլիմպիադայում գրավեցին մրցանակային տեղեր, որի համար նրանք արժանացան Թուրքմենստանի կրթության նախարարության հավաստագրերի։
Միջազգային 2-րդ առցանց օլիմպիադային մասնակցել են աշխարհի 23 երկրների 76 առաջատար բուհերի 500-ից ավելի ուսանողներ։ ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետից օլիմպիադային մասնակցել են 6 ուսանողներ։
Մրցույթը նախատեսված էր և՛ քիմիայի բաժնի ուսանողների (Ա մակարդակ), և՛ այլ բաժինների ուսանողների համար (Բ մակարդակ)։ ԵՊՀ ուսանողները մասնակցել են Ա մակարդակի մրցույթին, և հինգ ուսանողներ հաղթող են ճանաչվել առաջին կարգում։
Քիմիայի ֆակուլտետի երրորդ կուրսի ուսանողներ Մարիամ Հարությունյանը և Անահիտ Ջիլիկյանը օլիմպիադայում առաջին տեղը զբաղեցրած մասնակիցներից են։ Նրանք նշեցին, որ առցանց օլիմպիադայի խնդիրները տարատեսակ էին և վերաբերում էին ինչպես ֆիզիկական քիմիային, այնպես էլ օրգանական ու անօրգանական քիմիային․ «Օլիմպիադայի 20 առաջադրանքները կատարելու համար տրամադրվել էր երեք ժամ, չնայած, որ յուրաքանչյուր խնդրի լուծման համար երկար ժամանակ էր պահանջվում: Ֆիզիկական քիմիայի խնդիրներն ավելի շատ տրամաբանական էին, օրգանական և անօրգանական քիմիային առնչվող խնդիրները ևս շատ հետաքրքիր էին։ Առաջադրված խնդիրները պահանջում էին մասնագիտական խոր գիտելիքներ։ Ուրախ ենք և ոգևորված, որ կարողացանք գոհացուցիչ արդյունք գրանցել մրցույթում»:
Մրցույթն անցկացվեց «Zoom» հարթակով՝ մասնակիցների նկատմամբ հեռավար խիստ վերահսկողությամբ և տեսախցիկների միջոցով լսարանի դիտարկմամբ։
Մարիամ Հարությունյանը, որը դպրոցական տարիներին մասնակցել էր քիմիայի օլիմպիադայի, ինչպես նաև «Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարին», նշեց, որ այս օլիմպիադային մասնակցելիս պատասխանատվությունն ավելի մեծ էր, քանի որ ներկայացնում էր ԵՊՀ-ն․ «Վերջին վայրկյանին որոշեցի մասնակցել օլիմպիադային և գիտակցում էի, որ պետք է համալսարանի անունը բարձր պահեմ»։
Անահիտ Ջիլիկյանը, բացի դպրոցական տարիներին մրցույթների մասնակցելուց, առաջին կուրսում ԵՊՀ թիմի կազմում մասնակցել է «Բնագիտության ուսանողական մրցաշարին», որի արդյունքներով թիմն զբաղեցրել է երրորդ տեղը։
Մարիամ Հարությունյանն ու Անահիտ Ջիլիկյանն այժմ աշխատում են Քիմիայի գիտահետազոտական կենտրոնի ասիմետրիկ կատալիզի խմբում, որի ղեկավարն է ք.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գալստյանը։
Անդրադառնալով խմբի գործունեությանը՝ Արմեն Գալստյանը նշեց, որ ներկայում իրենք լաբորատորիայում սինթեզում են «Տրիազոլի ածանցյալներ», որոնք աշխարհում առաջին անգամ սինթեզվող քիմիական նյութեր են։
«Դրանք պոտենցիալ ասիմետրիկ կատալիզատորներ են, որոնք կարող են օգտագործվել ասիմետրիկ նյութերի սինթեզի համար, ինչպես նաև ունենալ կենսաբանական ակտիվություն»,- ասաց գիտահետազոտական խմբի ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ այդ նյութերը կարող են ունենալ նաև դեղաբանական ակտիվություն, այսինքն՝ դառնալ դեղի բաղադրիչ։
Նշենք, որ Մաղտըմգուլիի անվան թուրքմենական պետական համալսարանի կազմակերպած միջազգային 2-րդ օլիմպիադային ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետից մասնակցեցին Մարիամ Հարությունյանը («Քիմիա» մասնագիտություն, բակալավրիատ, 3-րդ կուրս, մրցանակ՝ 1-ին տեղ), Անահիտ Ջիլիկյանը («Քիմիա» մասնագիտություն, բակալավրիատ, 3-րդ կուրս, մրցանակ՝ 1-ին տեղ), Արեն Կիրակոսյանը («Քիմիա» մասնագիտություն, բակալավրիատ, 1-ին կուրս, մրցանակ՝ 1-ին տեղ), Լեոնիդ Ասատրյանը («Քիմիա» մասնագիտություն, բակալավրիատ, 1-ին կուրս, մրցանակ՝ 1-ին տեղ), Տիգրան Մխիթարյանը («Քիմիա» մասնագիտություն, բակալավրիատ, 1-ին կուրս, մրցանակ՝ 1-ին տեղ), Գևորգ Հայրապետյանը («Քիմիա» մասնագիտություն, բակալավրիատ, 1-ին կուրս, մրցանակ՝ 2-րդ տեղ)։
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի ևս Մաղտըմգուլիի անվան թուրքմենական պետական համալսարանի կազմակերպած քիմիայի առցանց օլիմպիադային մասնակցել են ԵՊՀ ուսանողներ, որոնք հաղթող են ճանաչվել մրցանակային տարբեր կարգերում:

November 20, 2023 | 15:00
Students of the YSU Faculty of Chemistry won prizes in the 2nd International Chemistry Olympiad organized by Magtymguly Turkmen State University, for which they received certificates from the Ministry of Education of Turkmenistan.
More than 500 students from 76 leading universities of 23 countries participated in the 2nd International Online Olympiad. 6 students from the YSU Faculty of Chemistry participated in the Olympiad.
The competition was intended both for students (A level) of the chemistry department and for students of other departments (B level). YSU students participated in the A-level competition, and five students won the first category.
Mariam Harutyunyan and Anahit Jilikyan, third-year students of the Faculty of Chemistry, are among the participants winning the first place in the Olympiad. They noted that the tasks of the online Olympiad were diverse and related to both physical chemistry and organic and inorganic chemistry. "Three hours were given to complete the 20 tasks of the Olympiad, although it took a long time to solve each task. Physical chemistry tasks were more logical, organic and inorganic chemistry tasks were also very interesting. All the tasks required deep professional knowledge. We are happy and excited that we were able to have a satisfactory result in the competition."
The competition was held on the "Zoom" platform, with strict remote control over the participants and observation of the audience through cameras.
Mariam Harutyunyan, who during her school years participated in the Republican Chemistry Olympiad, as well as in the Pan-Armenian Tournament of Young Chemists, noted that the responsibility was greater when participating in this Olympiad, because she was representing YSU." At the last second, I decided to participate in the Olympiad and I realized that I had to keep the name of the university high."
Anahit Jilikyan, in addition to participating in competitions during her school years, participated in the "Student Natural Science Tournament" in her first year as a member of the YSU team, and the team took the third place.
Mariam Harutyunyan and Anahit Jilikyan are currently working in the asymmetric catalysis group of the Chemistry Research Center, the head of which is Armen Galstyan, Candidate of Chemical Sciences and Associate Professor.
Referring to the group's activities, Armen Galstyan mentioned that they are currently synthesizing "Triazole derivatives" in the laboratory, which are chemical substances synthesized for the first time in the world.
"They are potential asymmetric catalysts that may be used for the synthesis of asymmetric substances and also have biological activity," said the head of the research group, emphasizing that these substances may also have pharmacological activity, that is, become a drug component.
It should be noted that among the participants from the YSU Faculty of Chemistry of the 2nd International Olympiad organized by Magtymguly Turkmen State University were Mariam Harutyunyan ("Chemistry" speciality, bachelor's degree, 3rd year, prize: 1st place), Anahit Jilikyan ("Chemistry" speciality, bachelor's degree, 3rd year, prize: 1st place), Aren Kirakosyan ("Chemistry" speciality, bachelor's degree, 1st year, prize: 1st place), Leonid Asatryan ("Chemistry" speciality, bachelor's degree, 1st year, prize: 1st place), Tigran Mkhitaryan ("Chemistry" speciality, bachelor's degree, 1st year, prize: 1st place), Gevorg Hayrapetyan ("Chemistry" speciality, bachelor's degree, 1st year, prize: 2nd place).
YSU students also participated in the Online Chemistry Olympiad organized by Magtymguly Turkmen State University last year and were recognized as winners in various prize categories.