- Տեղի է ունեցել ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը
Օրակարգային 6 հարցերով այսօր տեղի է ունեցել ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որի ժամանակ գնահատվել է ռեկտորի տարեկան գործունեության հաշվետվությունը, հաստատվել են ԵՊՀ կառուցվածքը, հաստիքացուցակը, եկամուտների և ծախսերի տարեկան նախահաշիվն ու 100 միլիոն ՀՀ դրամի սահմանաչափը գերազանցող ներկայացված պայմանագրերը։
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստի սկզբում ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի ասպիրանտ Գոռ Օհանյանն առաջարկեց ներկայացված օրակարգում ներառել նաև Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնի մրցույթի կազմակերպման ու անցկացման հարցը։ Առաջարկը դրվեց քվեարկության և ձայների մեծամասնությամբ չընդունվեց ՀԽ-ի կողմից։ ԵՊՀ ՀԽ նախագահ Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ, այնուամենայնիվ, եկող տարվա ընթացքում կքննարկվի ու կանցկացվի ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնի մրցույթ։
Այնուհետև կողմ քվեարկելով ներկայացված օրակարգին՝ ՀԽ անդամները լսեցին ու գնահատեցին ԵՊՀ ռեկտորի՝ 2022-2023 ուսումնական տարվա գործունեության և ռազմավարական ծրագրի կատարման տարեկան հաշվետվությունը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը փաստեց, որ 2022-2023 ուսումնական տարվա ընթացքում ԵՊՀ-ում մեկնարկել են մի շարք գործընթացներ, որոնց երկարաժամկետ ազդեցությունը էապես բարելավելու է կրթական ու գիտահետազոտական գործընթացների որակը, հնարավորություն է ստեղծելու համակարգված և համապարփակ մոտենալու բարեփոխումների ընթացքին։
Նրա խոսքով, իրականացված գործողությունների հիմքում ընկած են ուսանողակենտրոնությունը, միջգիտակարգային մոտեցումը, կրթական և գիտահետազոտական գործընթացների մոտարկումը, ներքին միջավայրի զարգացումն ու կապն արտաքին աշխարհի հետ։
Հ․ Հովհաննիսյանը նշեց, որ հաշվետու ժամանակահատվածում վերանայվել են կրթական բոլոր ծրագրերը, ներդրվել են նորերը։ Ծրագրերից 4-ը ստացել է միջազգային հավատարմագրում, որն աննախադեպ արդյունք էր ՀՀ բարձրագույն կրթության ոլորտում։ Իր գործունեությունն է սկսել ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցը․ «Ուժի մեջ է մտել Ուսումնական գործընթացի կազմակերպման նոր կարգը, իրականացվել է կրթական ծրագրերի մոնիթորինգ, նվազեցվել է ուսանողի շաբաթական լսարանային բեռնվածությունը։ Կրթական ծրագրերում միջգիտակարգայնությունն ապահովելու համար ներառվել են մոդուլացված դասընթացներ, ընդլայնվել է կամընտրական ընդհանուր և մասնագիտական դասընթացների շրջանակը»։
Նա փաստեց, որ շարունակական բնույթ են կրել օտարերկրյա ուսանողների համար կազմակերպվող դասընթացները, այդ թվում՝ պարսկերենի ու ռուսերենի ուսուցման նպատակով․ «ԵՊՀ-ում դասընթացների մասնակցել են Օքսֆորդի, Քեմբրիջի և Էդինբուրգի համալսարանների ուսանողներ։ Առաջիկայում նախատեսված են ամառային ու ձմեռային դպրոցներ գործընկեր բուհերի ուսանողների և հետաքրքրված այլ անձանց համար։ Բացի դրանից՝ ԵՊՀ-ն առաջին անգամ հյուրընկալել է աշխարհի առաջատար ուսումնական հաստատություններից մեկի՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) մագիստրատուրայի երեք ուսանողների, որոնք մեկ ամսվա ընթացքում ԵՊՀ բակալավրիատի ուսանողների համար վարել են տարբեր թեմաներով աշխատարաններ»:
Հ․ Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ, հաշվետու ժամանակահատվածում տպագրվել է 1494 հոդված, 16 մենագրություն, 36 ուսումնական ձեռնարկ ու 14 դասագիրք։ Ընդ որում՝ հոդվածներից 243-ը տպագրվել է ինդեքսավորվող «Scopus» շտեմարանում ընդգրկված միջազգային հեղինակավոր հանդեսներում։
«ԵՊՀ-ում արդեն երկրորդ տարին սահմանվել են գիտական ներքին դրամաշնորհներ, հաշվետու տարում սահմանվել է գիտական ներքին 10 դրամաշնորհ։ Սահմանվել են նաև գիտական գործուղումների նպատակով տրամադրվող դրամաշնորհներ։ Հաշվետու ժամանակահատվածում ԵՊՀ համայնքին հասանելի են դարձել միջազգային և ներբուհական այնպիսի թվային հարթակներ, ինչպիսիք են «Scopus», «Research4Life», «EBSCO», միջազգային բազաները, ինչպես նաև էլեկտրոնային այլ հեղինակավոր ռեսուրսներ»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։
Նա նշեց, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մեկնարկել է 710 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր ֆոնդով 28 նոր գիտական դրամաշնորհային ծրագիր, ձեռք են բերվել 1,2 մլրդ ՀՀ դրամի համարժեք գիտական սարքավորումներ, վերանորոգվել են 27 լսարաններ, 3 լաբորատորիաներ և 18 աշխատասենյակներ։
«ԵՊՀ բարեփոխումների շրջանակում իրականացրել ենք ֆակուլտետային գրասենյակների ստեղծման աշխատանքներ։ Իրականացրել ենք գործընթացի կարևոր բաղադրիչ փուլը՝ ուսումնաօժանդակ համակազմի վերապատրաստումը, ինչից հետո անցկացրել ենք ատեստավորում․ արդյունքում աշխատակիցների գործառույթների շրջանակը հստակեցվել ու ընդլայնվել է, իսկ աշխատավարձը՝ բարձրացվել 45 տոկոսով»,-նշեց ռեկտորը։
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը միաձայն բավարար գնահատեց ռեկտորի տարեկան գործունեության հաշվետվությունը, ապա միաձայն հաստատեց նաև ԵՊՀ կառուցվածքը, հաստիքացուցակը, ինչպես նաև 2024 թվականի եկամուտների և ծախսերի տարեկան նախահաշիվը։ Ի դեպ, վերջինս ներկայացնելիս ԵՊՀ ռեկտորը նշեց, որ 2024 թվականին նախահաշվով ևս նախատեսված է աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացում 10 %-ով, որն ուժի մեջ է մտնելու սեպտեմբերից, ինչպես նաև տարեվերջյան 13-րդ աշխատավարձ ու ամռանը վճարվող 50 %-ի չափով պարգևատրում։
Բացի դրանից՝ նա փաստեց, որ նախահաշվով նախատեսված է ֆինանսավորում ներքին դրամաշնորհային ծրագրերի, լսարանների և լաբորատորիաների վերազինման, խելացի գրատախտակների ձեռքբերման և հիմնանորոգման և այլ գործընթացների համար։
Հ․ Հովհաննիսյանը որպես էական ձեռքբերում նշեց ձեռներեցների կողմից պահանջվող լրացուցիչ գիտակրթական ծառայությունների ավելացումը։ Նրա խոսքով, դրանց ծավալը նախորդ տարվա համեմատ, ըստ նախահաշվի, ավելանում է գրեթե 100 տոկոսով։
Օրակարգային վերջին հարցով ՀԽ-ն հաստատեց «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի կողմից 100 միլիոն ՀՀ դրամի սահմանաչափը գերազանցող պայմանագրերը։

3. The meeting of YSU Board of Trustees took place
Today the meeting of the YSU Board of Trustees took place with 6 issues on the agenda, during which the rector's annual activity report was evaluated, the YSU structure, the staff list, the annual estimate of income and expenses and the presented contracts exceeding the limit of 100 million AMD of YSU are approved.
At the beginning of the meeting of the YSU Board of Trustees, Gor Ohanyan, postgraduate student of the YSU Institute of Physics, proposed to include in the presented agenda the issue of organizing and conducting a competition for the position of the director of the Ijevan branch. The proposal was put to the vote and was not accepted by the Board of Trustees with the majority of votes. Suren Papikyan, the President of YSU Board of Trustees, noted that during the next year, the competition for the position of YSU Ijevan Branch Director will be discussed and held.
After voting in favor of the presented agenda, the members of Board of Trustees listened and evaluated YSU Rector's annual report on the implementation of the 2022-2023 academic year activity and strategic plan.
Hovhannes Hovhannisyan, the YSU Rector, stated that during the 2022-2023 academic year, a number of processes have been launched in YSU, the long-term impact of which will significantly improve the quality of educational and research processes, create an opportunity to take systematic and comprehensive approach of reforms.
According to YSU Rector, the implemented actions are based on student-centered education, interdisciplinary approach, approximation of educational and research processes, development of internal environment and connection with the outside world.
H. Hovhannisyan noted that during the reporting period, all educational programs were revised and new programs were included. Four programs received international accreditation, which was an unprecedented result in the field of RA higher education. YSU STEM High School has started its activity. "The new procedure for organizing the educational process has entered into force, monitoring of educational programs has been carried out, and the student's weekly auditorium load has been reduced. In order to ensure interdisciplinarity in the educational programs, modulated courses were included, the range of optional general and professional courses was expanded."
He stated that the courses organized for foreign students, including for the purpose of learning Persian and Russian, were of a continuous nature. "Students from Oxford, Cambridge and Edinburgh universities participated in courses at YSU. In the near future, summer and winter schools are planned for students of partner universities and other interested persons. In addition, for the first time YSU hosted three master's students from one of the world's leading educational institutions, the Massachusetts Institute of Technology (MIT). They conducted workshops on various topics for YSU bachelor's students for a month."
H. Hovhannisyan informed that 1494 articles, 16 monographs, 36 educational manuals and 14 textbooks were published during the reporting period. 243 of the articles were published in authoritative international journals included in the "Scopus" indexing database.
"For the second year, internal scientific grants have been established at YSU, 10 internal scientific grants have been established in the reporting year. Grants for scientific business trips have also been established. During the reporting period, international and intra-university digital platforms such as "Scopus", "Research4Life", "EBSCO", international databases, as well as other authoritative electronic resources became available to the YSU community," said YSU Rector.
He noted that during the reporting period, 28 new scientific grant programs with a total fund of 710 million AMD were launched, scientific equipment of 1.2 billion AMD was purchased, 27 auditoriums, 3 laboratories and 18 workrooms were renovated.
"Within the framework of YSU reforms, we have worked on building faculty workrooms. We have implemented the training of the teaching and auxiliary staff which we consider an important component stage of the process․ As a result, the scope of the employees' functions has been specified and expanded, and the salary has been increased by 45 percent," the Rector noted.
The YSU Board of Trustees unanimously assessed the rector's annual activity report as satisfactory, then unanimously approved the YSU structure, the staff list, as well as the annual estimate of income and expenses for 2024. By the way, while presenting the latter, the YSU Rector mentioned that in 2024 it is planned to increase salary of employees by 10%, which will come into effect from September, as well as it is planned to provide the 13th salary at the end of the year and a bonus of 50% paid in the summer.
In addition, H. Hovhannisyan stated that the estimate provides funding for internal grant programs, re-equipment of auditoriums and laboratories, acquisition and overhaul of smart boards, and other processes.
H. Hovhannisyan emphasized the increase of additional scientific and educational services required by entrepreneurs as a significant achievement. According to him, the volume of the mentioned services are increasing by almost 100 percent compared to the previous year.
With the last issue on the agenda, the Board of Trustees approved the contracts of the "Yerevan State University" foundation exceeding the limit of 100 million AMD.