- «Համալսարանական միջավայրը մղում է ուսանողներիս հասնելու լավագույնին». Ռուզաննա Բեկջանյան
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի ուսանող Ռուզաննա Բեկջանյանը «Լավագույն ուսանող» մրցույթի հանրապետական (միջբուհական) փուլի արդյունքում բժշկության ոլորտում բակալավրի կրթական ծրագրով առաջին տեղի մրցանակակիր է:
Բժշկության ոլորտում հաջողության հասնելու գրավականը, ըստ Ռուզաննայի, ԵՊՀ-ում ստացած որակյալ կրթությունն է, ինչպես նաև մասնագիտական գիտելիքները հարստացնելու ջանքերը:
Հետաքրքրված լինելով ժամանակակից մասնագիտություն ընտրելու գաղափարով և դեղագիտությամբ՝ Ռուզաննան ընդունվել է Երևանի պետական համալսարանի ֆարմացիայի ինստիտուտ (անվճար հիմունքներով): Մեզ հետ զրույցում Ռուզաննան նշեց, որ ուսումնառության տարիներին ծանոթանալով մասնագիտական մի շարք նրբությունների և ուսումնասիրելով «դեղերի աշխարհը»՝ այժմ կատարելագործում է մասնագիտական հմտություններն ու կարողությունները, ինչն էլ հենց ուղենշում է, թե ինչ ճանապարհ պետք է անցնել լավագույն ուսանող ճանաչվելու համար:
«Մենք մասնագետներ ենք, որոնք փորձում են դեղերի մասին իրենց գիտելիքները ճիշտ կիրառել գործնականում: Մեր մասնագիտությունը մեզ հնարավորություն է տալիս ինքնուրույն սինթեզելու, հայտնաբերելու նոր ու արդյունավետ դեղեր: Բժիշկն ախտորոշում է հիվանդությունը, իսկ մենք ուղղորդում ենք նրանց՝ բուժումների համար միլիոնավոր դեղերի մեջ ճիշտ ընտրություն կատարելու հարցում: Զարգացած երկրներում առաջնորդվում են հենց այս սկզբունքով, և հուսով եմ, որ ապագայում Հայաստանում ևս կկիրառվի այս մեթոդը»,- ընդգծեց Ռուզաննան:
Համալսարանում ստացած համակողմանի կրթության և ձեռք բերած գիտելիքների շնորհիվ Ռուզաննան հաջողություններ է գրանցել մի շարք մրցույթներում:
«Այբ» կրթական հիմնադրամը 2021 թվականին կազմակերպել էր մրցույթ, որին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության բուհերի բնագիտական հոսքերի ուսանողները: 5 հոգուց բաղկացած թիմը, որի ներկայացուցիչներից էր Ռուզաննան, պատրաստել ու ներկայացրել է հանձնարարված թեմայով առաջադրանքը՝ սահիկաշարի տեսքով, և եզրափակիչում ճանաչվել հաղթող: Թիմը «PMI Science» գիտահետազոտական կենտրոնից ստացել է հատուկ մրցանակ և առաջին կարգի դիպլոմ:
Ռուզաննան շեշտում է, որ հաջողության հասնելու համար ամենակարևոր նախապայմանը որակյալ կրթություն ստանալն է. «Ինձ համար ուսումը նպատակներին հասնելու միակ ճանապարհն է: Համալսարանական միջավայրը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի անվերապահ աջակցությունն ուսանողներիս մղում է հասնելու լավագույնին»:
Անդրադառնալով մրցույթում գրանցած իր հաջողությանը՝ Ռուզաննան նշեց. «Ցանկանում եմ, որ լավագույն ուսանող դառնալս օրինակ լինի բոլոր այն ուսանողների համար, որոնք նոր են կերտում իրենց մասնագիտական ուղին»:
Ամփոփելով խոսքը՝ Ռուզաննան փաստեց, որ ՀՀ բուհերի լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման 2023 թվականի մրցույթում գրանցած հաղթանակն առանցքային դերակատարում է ունենալու իր սահմանած նպատակակետին հասնելու գործում: Նա նշեց, որ մտադրվել է կրթությունը շարունակել Ֆարմացիայի ինստիտուտի «Ֆարմացիա» մագիստրոսական ծրագրում:
Նշենք, որ մրցույթին մասնակցել են առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրի 2-4-րդ կուրսերի, իսկ մագիստրոսական կրթական ծրագրի՝ առաջին կիսամյակն ավարտած ՀՀ պետական և հավատարմագրված կրթական ծրագրեր իրականացնող ոչ պետական բուհերի ուսանողները:

3. The university environment motivates us to achieve the best results- YSU Student
Ruzanna Bekjanyan, a student of the YSU Institute of Pharmacy, won the first place prize in the "Best Student" republican competition in the field of medicine with an undergraduate educational program.
Ruzanna states the quality education that she receives at YSU, as well as the efforts she takes to enrich professional knowledge are the key to her success in the field of medicine.
Being interested in the idea of choosing a modern profession and pharmacy, Ruzanna was admitted to the Institute of Pharmacy of Yerevan State University (on a free basis). In the interview with us, Ruzanna mentioned that during her studies getting acquainted with several professional nuances and studying the "world of drugs", she is now improving her professional skills and abilities, which is exactly what indicates the path to take to emerge as the best student.
"We are specialists who try to apply their knowledge of drugs correctly in practice. Our profession gives us the opportunity to synthesize and discover new and effective drugs on our own. A doctor diagnoses a disease and we guide the patients in making the right choice among millions of drugs for treatment. Developed countries are guided by this principle, and I hope that in the future this method will be used in Armenia as well," emphasized Ruzanna.
Due to the comprehensive education she received at the university and the knowledge she gained, Ruzanna has achieved success in a number of competitions.
In 2021, the "Ayb" educational foundation organized a competition in which the students of science streams from the RA universities participated. The team of 5 students, one of the representatives of which was Ruzanna, prepared and presented the task on the assigned topic in the form of a slide and emerged as the winner in the final stage. The team received a special award and a first-class diploma from the PMI Science R&D Center.
Ruzanna emphasizes that the most important prerequisite for success is to get a quality education. "For me, studying is the only way to achieve my goals. The university environment and the unconditional support of the teaching staff motivate us, the students to achieve the best results."
Referring to her success in the competition, Ruzanna mentioned. "I want my win at the "Best Student" republican competition to be an example for all students who are now building their professional path."
Summarizing her speech, Ruzanna stated that her win at the "Best Student" competition will play a key role in reaching her set goal. She mentioned that she intends to continue her education in the Master's program "Pharmacy" of the Institute of Pharmacy.
It should be noted that 2nd- 4th-year students of the undergraduate academic program and those who completed the first semester of the graduate academic program from RA state and non-state universities implementing accredited educational programs participated in the competition.