- ԵՊՀ գիտնականների հետազոտությունները՝ միջազգային հեղինակավոր գիտական հանդեսներում
ԵՊՀ մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետում, նպատակ ունենալով շարունակաբար զարգացնելու գիտահետազոտական ուղղությունը, կատարում են նորարարական հետազոտություններ՝ գիտական հոդվածներ հրապարակելով բարձր՝ Q1 վարկանիշ ունեցող միջազգային գիտական հանդեսներում։
Ֆունկցիաների տեսության և դիֆերենցիալ հավասարումների ամբիոնի պրոֆեսոր, ֆ․մ․գ․դ․ Գրիգորի Կարագուլյանը լեհ մաթեմատիկոս Աննա Կամոնտի հետ համատեղ հետազոտություն է կատարել ու «Վեյվլետ բազմանդամներ և Վեյլի բազմապատկիչներ» վերտառությամբ հոդվածը հրապարակել Q1 վարկանիշ ունեցող ամերիկյան «Մաթեմատիկական անալիզ» ամսագրում։
Հայ պրոֆեսորը ավելի քան 60 գիտական հոդվածի հեղինակ է, որից 10-ից ավելին հրատարակվել է Q1 վարկանիշ ունեցող հանդեսներում։
«Դեռևս 2021 թ․ տպագրված գիտահետազոտական իմ երեք աշխատանքները նվիրված են տարբեր բնույթի մաքսիմալ օրթոգոնալ գումարների գնահատականներին։ Աննա Կամոնտն առաջարկեց դիտարկել նմանատիպ խնդիրներ վեյվլետ-ձևափոխությունների համար։ Որոշ ժամանակ անց սկսեցինք խնդրի հետ կապված մեր համատեղ հեռավար քննարկումները։ Շուրջ երկու ամիս ակտիվ աշխատելու արդյունքում ստացվեց լուծել առաջադրված խնդիրն իր վերջնական տարբերակով»,- ասաց Գ․ Կարագուլյանն ու տեղեկացրեց, որ այդ աշխատանքը հրատարակվել է 2023 թ․։
Հայ և լեհ հետազոտողների աշխատանքի գլխավոր արդյունքը մի անհավասարություն է, որն առնչվում է մաթեմատիկայի ժամանակակից ուղղություններից մեկին` վեյվլետների տեսությանը։
«Աշխատանքում այն կիրառվել է օրթոգոնալ շարքերին ու վեյվլետներին վերաբերող որոշ խնդիրների ուսումնասիրության մեջ։ Մասնավորապես՝ գտնվել է վեյվլետ-բազմանդամային շարքերի զուգամիտության Վեյլի բազմապատկիչների ճշգրիտ ասիմպտոտիկան, ինչպես նաև տրվել է վերջավոր թվով վեյվլետ-ձևափոխություններից ծնված մաքսիմալ ֆունկցիայի ճշգրիտ նորմային գնահատականը»,- նշեց պրոֆեսորը՝ ներկայացնելով հետազոտության թեման։
Հետազոտողներն ի սկզբանե նպատակ էին դրել լուծելու Վեյլի բազմապատկիչների խնդիրը վեյվլետ-բազմանդամ համակարգերի համար, սակայն արդյունքները գերազանցել են սպասելիքները, որովհետև հայտնաբերվել են շատ ավելի ընդհանուր գնահատականներ՝ տարբեր բնույթի կիրառություններով հանդերձ։
«Աշխատանքի արդյունքներն ու առաջադրված մեթոդները կունենան այլ կիրառություններ վեյվլետների և հարակից մաթեմատիկական ուղղությունների մեջ։ Վեյվլետների տեսությունը մաթեմատիկայի ժամանակակից ուղղություններից է, որի ակունքները գալիս են կիրառական խնդիրներից։ Վեյվլետները լայն կիրառություն ունեն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են քվանտային ֆիզիկան, երկրաբանությունը, պատկերների մշակումը և տոմոգրաֆիան»,- նշեց պրոֆեսորն ու շեշտեց, որ թեպետ ամբողջ մաթեմատիկայում չափազանց փոքր է այն հետազոտությունների բաժինը, որոնք անմիջականորեն կապված են մարդկային առօրյա խնդիրների հետ, սակայն մաթեմատիկան պտղատու ծառի նման ամբողջական օրգանիզմ է և առատ բերք տալու համար սեր ու շարունակական ուշադրություն է պահանջում։
Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի Հավանականությունների տեսության և մաթեմատիկական վիճակագրության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, ֆ․մ․գ․դ․ Վիկտոր Օհանյանի հոդվածները ևս հրատարակվում են բարձր՝ Q1 վարկանիշ ունեցող միջազգային ամսագրերում։
Վիկտոր Օհանյանը 2023 թ․ իր ասպիրանտի՝ Դավիթ Մարտիրոսյանի հետ համահեղինակությամբ Քեմբրիջի համալսարանի «Կիրառական հավանականություն» ամսագրում հրատարակել է իր հերթական գիտահետազոտական աշխատանքը՝ «Հարթ ուռուցիկ տիրույթում չորս ուղիղների հատման հավանականությունները» վերտառությամբ։
Հետազոտությունը վերաբերում է ստոխաստիկ երկրաչափությանը, երկրաչափական հավանականությունների տոմոգրաֆիկ մեթոդներին։ Այն ուղղված է հավանականային մեթոդներով ուռուցիկ մարմինների վերականգնման խնդրի լուծմանը։
«Ուշագրավ է, որ այս խնդիրը լուծված է բոլոր դեպքերի համար՝ բացի եռաչափ դեպքից, որը, ըստ էության, կիրառություններում ամենապահանջվածն է»,-ասաց պրոֆեսոր Օհանյանը։
Նա, ներկայացնելով իր հետազոտության կարևորությունն առօրյա կյանքում հանդիպող խնդիրների լուծման համատեքստում, ընդգծեց, որ ներկայում բժշկական տոմոգրաֆիական գործիքները մոտավոր են որոշում ուռուցքի ձևը և չափսը (չափման սխալը լինում է անհայտ)։ Ուստի այդ հետազոտությունը նաև միտված է հավանականային տոմոգրաֆիական մեթոդներով ուռուցքի ձևը և չափսը ճշգրիտ որոշելուն:
Պրոֆեսոր Օհանյանը, ամփոփելով խոսքը, նշեց, որ հավանականային տոմոգրաֆիան լայն հասկացություն է, քանի որ հնարավոր է օգտագործել տարբեր մոդելներ այդ խնդրի լուծման ժամանակ (կովարիոգրամ, լարի երկարության բաշխում, պատահական կետերի նետման պրոցեսի, պատահական ուղիղներով կամ հարթություններով տիրույթի հատումների սիմուլյացիա)․ «Ցավոք աշխարհում մինչ օրս միակության հարցը լուծված չէ: 2024 թ․ Q3 վարկանիշ ունեցող «Journal of Contemporary Mathematical Analysis» ամսագրում տպագրված մեր վերջին հոդվածում շարունակվում են այդ հետազոտությունները»:
Նշենք, որ Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի Հավանականությունների տեսության և մաթեմատիկական վիճակագրության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, ֆ․մ․գ․դ․ Վիկտոր Օհանյանն ավելի քան 100 գիտական հոդվածների հեղինակ է։

February 08, 2024 | 15:12
The YSU Faculty of Mathematics and Mechanics pursues the goal of continuously developing the scientific research direction carrying out innovative research and publishing scientific articles in international scientific journals with Q1 rating.
Professor Grigori Karagulyan, Doctor of Physical and Mathematical Sciences at the Chair of Function Theory and Differential Equations, conducted joint research with Polish mathematician Anna Kamont and published the article titled "Wavelet polynomials and Weyl multipliers" in the American "Mathematical Analysis" journal with Q1 rating.
The Armenian professor is the author of more than 60 scientific articles, more than 10 of which were published in Q1 journals.
"My three research works published in 2021 are dedicated to the estimation of maximal for orthogonal sums of different natures. Anna Kamont proposed to consider similar problems for wavelet transforms. After a while, we started our joint remote discussions related to the problem. As a result of working actively for about two months, we managed to solve the proposed problem in its final version," said G. Karagulyan and informed that this work was published in 2023.
The main result of the work of Armenian and Polish researchers is an inequality that is related to one of the modern directions of mathematics - the theory of wavelets.
"In the work, it was applied in the study of some problems related to orthogonal series and wavelets. In particular, the exact asymptotics of the Weyl multipliers of the convergence of wavelet-polynomial series have been found, as well as the exact norm estimate of the maximum function generated from a finite number of wavelet transformations was presented," the professor noted while talking about the topic of the research.
Initially, the researchers were aimed at solving the Weyl multiplier problem for wavelet-polynomial systems, but the results exceeded expectations since much more general estimates were found with a variety of applications.
"The results of the work and proposed methods will have other applications in wavelets and related mathematical directions. The theory of wavelets is one of the modern directions of mathematics, the origins of which come from applied problems. Wavelets are widely used in fields such as quantum physics, geology, image processing and tomography," the professor noted and emphasized that although the amount of research directly related to everyday human problems is extremely small in mathematics, mathematics is a complete organism like a fruit tree and requires love and continuous attention to give abundant harvest.
The articles of Professor Viktor Ohanyan, Head of the Chair of the Theory of Probability and Mathematical Statistics of the Faculty of Mathematics and Mechanics and Doctor of Physical and Mathematical Sciences are also published in high-impact international journals with Q1 rating.
In 2023, Viktor Ohanyan, co-authored with his PhD student Davit Martirosyan, published his another research work titled "Intersection Probabilities of Four Lines inside a planar convex domain" in Cambridge University's "Applied Probability" journal.
The research on stochastic geometry and tomographic methods of geometric probabilities is aimed at solving the problem of recovery of convex bodies using probabilistic methods.
"It is noteworthy that this problem is solved for all cases, except for the three-dimensional case, which, in fact, is the most demanded in applications," said Professor Ohanyan.
Presenting the importance of his research in the context of solving problems encountered in everyday life, he emphasized that currently medical tomographic tools determine the shape and size of convex curves approximately (the measurement variation is unknown). Therefore, this research is also aimed at accurately determining the shape and size of convex curves using probabilistic tomographic methods.
Professor Ohanyan, summing up the speech, noted that probabilistic tomography is a broad concept, as it is possible to use different models when solving this problem: "Unfortunately, the issue of unity in the world has not been resolved to this day. Our latest article, published in the Contemporary Mathematical Analysis Journal with Q3 rating in 2024, in the continuation of that research."
Professor Viktor Ohanyan, Head of the Chair of the Theory of Probability and Mathematical Statistics of the Faculty of Mathematics and Mechanics and Doctor of Physical and Mathematical Sciences is the author of more than 100 scientific articles.