- ԵՊՀ թիմը ճանաչվել է Թբիլիսիում կայացած դատախաղ-մրցույթի հաղթող
«Վիլլեմ Ս. Վիս միջազգային առևտրային արբիտրաժ» դատախաղ-մրցույթում հայկական թիմերի մասնակցության պատմության մեջ առաջին անգամ Երևանի պետական համալսարանի թիմը Թբիլիսիում անցկացված մրցափուլի հաղթող է ճանաչվել` միավորների էական առավելությամբ զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը:
Վրաստանում ս.թ. փետրվարի 14-18-ը կայացած նախնական դատախաղին մասնակցել են 10 թիմեր Գերմանիայից, Վրաստանից, Հայաստանից և Ադրբեջանից: Հայաստանը ներկայացնում էին Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի և Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի թիմերը։
ԵՊՀ թիմի կազմում էին Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներ Անահիտ Ալոյանը, Թամարա Ղազարյանը, Էրիկ Մանուկյանը և Յուրիկ Յոլյանը, որոնց նվիրումի, աշխատասիրության ու թիմային աշխատանքի շնորհիվ Երևանի պետական համալսարանի անունն այս անգամ բարձր հնչեց նաև միջազգային այս հարթակում: Թիմի մարզիչներն էին ԵՊՀ քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի ասպիրանտներ Դավիթ Ղարիբյանը և Մանե Մարկոսյանը:
Դատախաղ-մրցույթում ԵՊՀ թիմը հաջողությամբ առաջ է անցել Թբիլիսիի պետական համալսարանի, Թբիլիսիի ազատ համալսարանի, Պասսաուի համալսարանի (Գերմանիա) և Բաքվի պետական համալսարանի թիմերից:
ԵՊՀ թիմի ներկայացուցիչ, Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանող Անահիտ Ալոյանը հաղթող է ճանաչվել երկու հատուկ անվանակարգերում` արժանանալով «Օտարերկրյա լավագույն բանախոս» մրցանակին՝ Վրացական արբիտրների ասոցիացիայի (Georgian Association of Arbitrators) կողմից և «Գերազանցության, նվիրումի, էնտուզիազմի և աշխատասիրության համար» հատուկ մրցանակին՝ վրացական «SunBreath Corp. Legal Services» իրավաբանական ընկերության կողմից:
Դատախաղի այս փուլը կազմակերպվել էր «Արբիտրաժի նախաձեռնություն Վրաստան» (Arbitration Initiative Georgia) կազմակերպության և ԱՄՆ առևտրի գերատեսչության առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագրի (Commercial Law Development Program) գործակցության շրջանակում: Վերջինս նաև հատուկ կրթաթոշակ կտրամադրի ԵՊՀ թիմին` գրանցած աննախադեպ արդյունքների համար:
Հիշեցնենք, որ այս փուլին կհաջորդի միջազգային համալսարանների թիմերի հետ դատախաղը, որը տեղի կունենա Վիեննայում ս.թ. մարտի 22-28-ը։ Դատախաղին մասնակցելու են աշխարհի շուրջ 400 համալսարաններ, 4000 ուսանողներ և մոտ 2000 արբիտր։
ԵՊՀ թիմի գրանցած արդյունքների շնորհիվ այս տարի ևս Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագիրը Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնի (AMCA) հետ միասին կհամաֆինանսավորի ԵՊՀ թիմի մասնակցությունը Վիեննայում։
Դատախաղ-մրցույթների առանձնահատկությունը տարբեր երկրներում փորձնական դատախաղերի կազմակերպման միջոցով տվյալ երկրում արբիտրաժի զարգացմանը նպաստելն է։
Հավելենք, որ Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնը (AMCA) փորձնական դատախաղը կազմակերպել էր ս.թ. փետրվարի 10-ին Երևանում։

3. YSU team is the winner of moot competition held in Tbilisi
For the first time in the history of the participation of Armenian teams in the Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot competition, the team of Yerevan State University hit record high and occupied the first position in the round held in Tbilisi.
10 teams from Germany, Georgia, Armenia and Azerbaijan participated in the pre-moot held in Georgia on February 14-18. Armenia was represented by the teams of Yerevan State University, French University in Armenia and American University in Armenia.
The YSU team included Anahit Aloyan, Tamara Ghazaryan, Erik Manukyan and Yurik Yolyan, students from the Faculty of Law. Due to their dedication, hard work and teamwork, the name of Yerevan State University was also announced on this international platform. Davit Gharibyan and Mane Markosyan, postgraduate students from the YSU Chair of Civil Law, were the coaches of the team.
YSU team successfully beat the teams of Tbilisi State University, Free University of Tbilisi, University of Passau (Germany) and Baku State University in the moot competition.
Anahit Aloyan, a representative of the YSU team, student from the Faculty of Law, won two special nominations, receiving the "Best Foreign Speaker" award from the Georgian Association of Arbitrators and the special award "Excellence, Dedication, Enthusiasm and Diligence" from the Georgian "SunBreath Corp. Legal Services" law firm.
The pre-moot was organized as part of the cooperation between the Arbitration Initiative Georgia and the Commercial Law Development Program (a division of the U.S. Department of Commerce). The latter will also provide a special scholarship to the YSU team for its unprecedented results.
As a reminder, this stage will be followed by the moot with the participation of teams from international universities, which will take place in Vienna on March 22-28. About 400 universities, 4000 students and about 2000 arbitrators will participate in the moot.
Thanks to the results recorded by the YSU team, this year the Commercial Law Development Program together with the Arbitration and Mediation Center of Armenia (AMCA) will co-finance the participation of the YSU team in Vienna.
Moot competitions are aimed at contributing to the development of arbitration in a given country through the organization of moot courts in different countries.
The Arbitration and Mediation Center of Armenia (AMCA) organized the moot court on February 10 in Yerevan.