- «Պատերազմը, սահմանը և մշակույթը». գիտաժողով ԵՊՀ-ում
Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետում անցկացվում է երկօրյա գիտաժողով, որի շրջանակում քննարկվում են սահմանամերձ բնակավայրերի մշակութային ժառանգության պահպանությանն առնչվող հարցեր: Գիտաժողովին ամփոփվում են 2 տարվա ընթացքում կատարված ուսումնասիրության արդյունքները։ Ներկայացվող զեկուցումները նախատեսվում է ամբողջացնել կոլեկտիվ մենագրության մեջ:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի «Երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր–2022» մրցութային ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ, դասախոս Հայկուհի Մուրադյանը հետազոտական թիմի հետ անցկացրել է «Համայնքը և հանրային մշակութային տարածքի փոխակերպուﬓերը հետխորհրդային Հայաստանում սահմանաﬔրձ բնակավայրերի օրինակով» թեմայով հետազոտություն:
Հետազոտական թիմի անդամները շուրջ երկու տարի կատարել են դաշտային աշխատանքներ՝ դիտարկելով սահմանամերձ բնակավայրերի մշակութային փոփոխությունները և հաշվի առնելով պատերազմների հետևանքները:
Ծրագրի ղեկավար Հայկուհի Մուրադյանը, խոսելով հետազոտության և գիտաժողովի կարևորության մասին նշեց. «Գիտաժողովը հնարավորություն է տալիս մեկ հարթակում համախմբելու գիտական հանրույթի՝ այս խնդրով զբաղվող ներկայացուցիչներին, ընդ որում՝ ոլորտի լավագույն մասնագետներին: Կարծում եմ՝ սա կարևոր քայլ է հետազոտության արդյունքները ներկայացնելու, մշակութային ժառանգության պահպանությանն առնչվող խնդիրներին և դրանց լուծման տարբերակներին ծանոթանալու համար»:
Չնայած հետազոտությունը կատարվել է Տավուշի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ բնակավայրերում, սակայն գիտաժողովին ներկայացվող զեկուցումների աշխարհագրությունն առավել ընդգրկուն է. թեմաներն առնչվում են սահմանին գտնվող մշակութային կոթողների հեռանկարներին, խնդիրներին, պահպանությանը:
Հետազոտական թիմի մյուս անդամներն են ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ Նժդեհ Երանյանը, նույն ամբիոնի հայցորդ, ասպիրանտ Անուշ Սաֆարյանը, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ասպիրանտ Համազասպ Աբրահամյանը: Թիմի խորհրդատուն է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյան:
Նրանցից յուրաքանչյուրը հետազոտությանը մասնակցել է կոնկրետ ուղղվածությամբ: Հայկուհի Մուրադյանը զբաղվել է մշակութային կառույցների՝ խորհրդային և հետխորհրդային շրջանում կատարված փոխակերպումների ուսումնասիրությամբ, Անուշ Սաֆարյանը դիտարկել է պատերազմի պատճառով մշակութային լանդշաֆտի փոխակերպումները՝ ուսումնասիրելով, թե ինչ նոր հուշարձաններ և խաչքարեր են ի հայտ եկել, ում նախաձեռնությամբ, ինչպես են դրանք տեղադրվել և արդյունքում ինչ փոփոխությունների է ենթարկվել մշակութային լանդշաֆտը: Խմբի երրորդ մասնակիցը՝ Նժդեհ Երանյանը, զբաղվել է սահմանամերձ բնակավայրերի նորահայտ հուշարձանների «ճակատագրերի» հետազոտմամբ՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ սահմանին շատ մոտ գտնվող հուշարձաններին մարդիկ հասանելիություն չեն ունենում վտանգավոր լինելու պատճառով:
Հետազոտական թիմի խորհրդատու, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը, կարևորելով կատարված ուսումնասիրության և գիտաժողովի նշանակությունը, ասաց. «Ուրախությամբ փաստեմ, որ հետազոտության շրջանակում մեր փորձառու մասնագետներին են միացել նաև բազմաթիվ երիտասարդ գիտաշխատողներ, ինչը վկայությունն է գիտական մտքի հարատև զարգացման: Չափազանց կարևորում եմ այս գիտաժողովի անցկացումը, քանի որ սա միջագային գիտական հանրույթին դիմելու հնարավորություն է՝ ներկայացնելով Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը»:
Պրոֆեսորը նաև ընդգծեց, որ մշակութային ժառանգության պահպանումը չպետք է կապվի դրա ծագման, ժամանակի, էթնիկական և դավանական դիմագծին. յուրաքանչյուր պարագայում այն ենթակա է պահպանման:
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ. Մխիթար Գաբրիելյանը՝ նշելով, որ նմանօրինակ գիտաժողովները կարևոր են ոչ միայն գիտական, այլև կրթական կյանքի զարգացման համար՝ ուսանողներին հնարավորություն ընձեռելով ծանոթանալու մշակութային ժառանգության պահպանությանը և հարակից այլ խնդիրների:
Հավելենք, որ գիտաժողովը կշարունակվի նաև վաղը։ Գիտաժողովին զեկուցումներով են հանդես գալիս մասնագետներ ոչ միայն Հայաստանից, այլև արտերկրից:

3. "War, Boarder and Culture": conference at YSU
A two-day conference is being held at the Faculty of History, Yerevan State University, as part of which issues related to the preservation of cultural heritage in border settlements are discussed. At the conference, the outcomes of the 2-year study are summarized. The presented reports are planned to be completed in a collective monograph.
Within the framework of the competition program "Young Researchers Research Support Program-2022" of the Higher Education and Science Committee of MoESCS RA, Haykuhi Muradyan, Assistant and Lecturer at the Chair of Culturology, YSU Faculty of History, along with a research team, conducted a research study on the topic "Community and Transformations of Public Cultural Space in Post-Soviet Armenia on the Example of Border Settlements".
Members of the research team conducted field research for nearly two years, observing cultural changes in border settlements and considering the effects of war.
Project Manager Haykuhi Muradyan, referring to the importance of the research and the conference, noted: "The conference provides an opportunity to bring together on one platform the representatives of the scientific community addressing this problem, as well as the best specialists in the field. I think this is a crucial step to present the research outcomes, to learn about the issues related to the preservation of cultural heritage and the potential solutions."
Although the research was conducted in the border settlements of Tavush, Syunik and Gegharkunik provinces, the geography of the reports presented at the conference is more comprehensive; the topics are related to the prospects, problems and preservation of cultural monuments on the border.
The other members of the research team are Nzhdeh Yeranyan, Assistant Professor at the Chair of Culturology, YSU Faculty of History, Anush Safaryan, an applicant at the same chair and a PhD student, Hamazasp Abrahamyan, a PhD student at the Institute of Archeology and Ethnography NAS RA. The consultant of the team is Professor Hamlet Petrosyan, Head of the Chair of Culturology at the YSU Faculty of History.
Each team member pursued a distinct direction in their research. Haykuhi Muradyan studied the transformations of cultural structures during the Soviet and post-Soviet period, Anush Safaryan studied the transformations of the cultural landscape resulting from war, studying what new monuments and khachkars (cross-stones) emerged, on whose initiative, how they were installed and what changes the cultural landscape underwent as a result. The third member of the group, Nzhdeh Yeranyan, was engaged in researching the "destinies" of newly discovered monuments in the border settlements, taking into account the fact that people are unable to visit the monuments located very close to the border because of threatening danger.
Consultant of the research team and Professor Hamlet Petrosyan, highlighting the importance of the conducted study and the conference, said: "I am happy to state that many young researchers have joined our experienced specialists in the scope of the research, which is proof of the continuous development of scientific mind. I attach great importance to the holding of this conference, as this is an opportunity to address the international scientific community and present the cultural heritage of Armenia."
The professor also pointed out that the preservation of cultural heritage should not be related to its origin, time period, ethnic and religious aspects; regardless of all that, it should be preserved.
At the conference, Mkhitar Gabrielyan, Dean of the YSU Faculty of History, Candidate of Historical Sciences, welcomed the attendees and noted that similar conferences are pivotal not only for the advancement of scientific and educational life but also for providing students with the opportunity to learn more about the preservation of cultural heritage and other related issues.
The conference will continue tomorrow. Specialists from both Armenia and abroad make reports at the conference.