- Գիտության անվտանգությունը՝ ժամանակի մարտահրավեր
Միջազգային բաց ու թափանցիկ հաղորդակցությունը, գիտական տեղեկության և տվյալների տարածումը, հետազոտական նյութերի փոխանակումը կարող են ոչ միայն ապահովել համաշխարհային գիտական մտքի զարգացում, այլև դառնալ նոր մարտահրավեր ու սպառնալիք՝ տվյալների ոչ պատշաճ մշակման, տարածման ու կիրառման դեպքում: Այս հարցերն են արծարծվել «ASCE-2024» միջազգային գիտաժողովին, որին մասնակցել է նաև ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոս, ի․գ․թ․, դոցենտ Տաթևիկ Դավթյանը։
«Գիտության անվտանգություն» եզրույթը համեմատաբար նոր երևույթ է. մասնագիտական հանրության ուշադրության առանցքում է հայտնվել միայն 2021 թվականից: Արդեն 8-րդ անգամ կազմակերպվող «ASCE-2024» միջազգային գիտաժողովի նպատակն է համախմբել թեմայով հետաքրքրված գիտական հանրությանը: Յուրաքանչյուր տարի մեկ հարկի տակ են հավաքվում աշխարհի առաջադեմ երկրների (ԱՄՆ, Կանադա, Մեծ Բրիտանիա, Սինգապուր, Ավստրալիա, Գերմանիա, Նիդերլանդներ, ԵՄ այլ երկրներ)՝ վերոնշյալ ոլորտի քաղաքականություն մշակողները, ծրագիրն իրականացնող կառույցները, կառավարությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ակադեմիական համայնքն ու համալսարանների ներկայացուցիչները:
Այս տարի գիտաժողովին մասնակցեցին աշխարհի 21 երկրներից շուրջ 500 ներկայացուցիչներ (ևս 200-ը՝ առցանց): Գիտաժողովին մասնակցեց նաև Հայաստանը՝ ԵՊՀ-ն։
Գիտաժողովին զեկուցում է ներկայացրել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դասախոս, ի․գ․թ․, դոցենտ Տաթևիկ Դավթյանը:
«Իմ կատարած հետազոտությունը վերաբերում է գիտության անվտանգության ոլորտի գլոբալ մարտահրավերներին, առաջադեմ երկրների արձագանքման ռազմավարություններին, Հայաստանի Հանրապետությունում առկա վիճակին՝ առաջարկելով ոլորտի քաղաքականության մշակման ուղղություններ»,- պատմեց նա։
«Բաց հասանելիությամբ համացանցային աղբյուրները միշտ չէ, որ վստահելի են»,- չնայած բոլորս մշտապես լսում ենք նմանօրինակ զգուշացումներ, սակայն բազմաթիվ են դեպքերը, երբ մարդիկ հայտնվում են համացանցային խաբեբաների թիրախում: Տաթևիկ Դավթյանը պատմեց, որ հենց այսպես երիտասարդ ասպիրանտի՝ գյուղատնտեսական նշանակության ԱԹՍ-ների մասին ամբողջ տեղեկությունն արտահոսել է՝ հայտնվելով կիբերհանցագործների ձեռքում, երբ գիտնականը աշխատանքային համակարգչով միացել է բաց վայ-ֆայի: Արդյունքում տնտեսական-շուկայական մրցակցությունից դուրս են մնացել գիտնականը և նրան ներկայացնող երկիրը:
Այսպես՝ տեղեկության չգիտակցված արտահոսքից մինչև գումարի դիմաց գաղտնի տեղեկության վաճառք, մտավոր սեփականության գողություն, օտարերկրյա միջամտությամբ գիտական արդյունքների անօրինական յուրացում. ժամանակակից գիտական աշխարհին սպառնացող մարտահրավերներն են։
«Պետք է նշեմ, որ զեղծարարները սովորաբար ձեռք բերված գաղտնի կամ բաց (հայտնի) տեղեկությունն օգտագործում են մարդկանց որոշումների վրա ազդելու, մարդու իրավունքները ոտնահարելու, ժողովրդավարությունը, ակադեմիական ազատությունը, թափանցիկությունը, հետազոտության ամբողջականությունը, հավաստիությունը, վստահելիությունը վարկաբեկելու նպատակով: Նրանց թիրախում են գիտնականները, գիտաշխատողները, ուսանողները, գիտական հաստատությունների վարչական ապարատը»,- մանրամասնեց Տ. Դավթյանը:
Նշենք, որ «ASCE» գիտաժողովը համակարգում է ԱՄՆ Տեխասի համալսարանի հետազոտական անվտանգության գրասենյակը (Texas A&M University System Research Security Office)՝ գործակցելով ԱՄՆ դաշնային կառավարության մարմինների հետ:
«Այս գիտաժողովը կարևոր նշանակություն ունի գիտության անվտանգության ոլորտում գլոբալ համագործակցության և մարտահրավերներին դիմակայելու հարցերում՝ հանդիսանալով միջազգային հարթակ, բարձրացնելով իրազեկվածության մակարդակը և առաջարկելով առկա խնդիրների լուծումներ»,- նշեց Տաթևիկ Դավթյանը:
Գիտաժողովի ժամանակ քննարկվել են ակադեմիական հանրության առջև ծառացած մարտահրավերները՝ գիտության և տեխնոլոգիաների գործակցության միտումների վերլուծությունից մինչև ակադեմիական միջավայրում օտար ազդեցության դրսևորումներ, ռիսկեր ու կառավարում: Քննարկվել են նաև հետազոտական անվտանգության ամերիկյան, կանադական և եվրոպական մոտեցումները՝ առաջարկելով արժեքավոր հեռանկարներ Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից և Նիդերլանդներից՝ բաց գիտության, սպառնալիքների և ճկունության հավասարակշռման վերաբերյալ:
Գիտության անվտանգության հիմնահարցերի դիտարկումը կարևոր է բոլոր երկրների համար, քանի որ ակադեմիական ազատությունը և միջազգային գործակցությունը գիտական առաջընթացի հիմնաքարերն են, իսկ գիտական հայտնագործությունները կատարվում են փոխկապակցված միջազգային էկոհամակարգում՝ միասնաբար օգտագործելով ամբողջ աշխարհի մտավոր ներուժը, տաղանդը, ֆինանսական ռեսուրսները: Հետևաբար գիտական անվտանգ միջավայր ունենալու համար անհրաժեշտ է բոլոր օղակների ներգրավվածությունը:
Տաթևիկ Դավթյանը նշեց, որ ՀՀ գիտության ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրությունը, ռազմավարությունն ու քաղաքականությունը չեն նախատեսում գիտության անվտանգությանն ուղղված միջոցառումներ, կանոնակարգեր կամ ուղեցույցներ: Սակայն «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքով սահմանվել է ակադեմիական բարեվարքություն հասկացությունը, որով բուհերը պարտավորվում են սահմանել բարեվարքության կանոնակարգեր և ստեղծել դրանց գործողության մեխանիզմներ:
Նա ընդգծեց, որ սա դրական քայլ է, սակայն ակադեմիական բարեվարքության և գիտության անվտանգության հայեցակարգերը, որքան էլ ընդհանուր շատ կողմեր ունեն և լրացնում են միմյանց, նույնական չեն:
Ոլորտը կանոնակարգելու նպատակով Տաթևիկ Դավթյանն իր կատարած գիտական հետազոտությամբ առաջարկել է կատարել իրազեկման արշավներ գիտնականների, բուհերի համապատասխան ստորաբաժանումների (էթիկա, գիտական քաղաքականություն և այլն) ղեկավարության հետ՝ սահմանելով խնդիրը և մշակելով համապատասխան քաղաքականություն:

3. Research security: challenge of the times
Open and transparent international communication, dissemination of scientific information and data, and exchange of research materials can not only ensure the global development of the scientific mind but also become a new challenge and threat in the case of inappropriate processing, dissemination, and usage of data. These issues took center stage at the "ASCE-2024" international conference, in which Tatevik Davtyan, Lecturer at the YSU Faculty of Law, Candidate of Legal Sciences, and Associate Professor, also participated.
The term "research security" is a relatively new phenomenon, gaining prominence within the professional community since 2021. The aim of the "ASCE-2024" international conference, which is being organized for the 8th time, is to unite the scientific community interested in the topic. Every year, policymakers of the above-mentioned field, institutions implementing the program, government representatives, as well as the academic community, and representatives of universities gather under one roof from leading countries such as the USA, Canada, UK, Singapore, Australia, Germany, Netherlands, other EU countries.
This year, around 500 representatives from 21 countries worldwide participated in the conference, with an additional 200 joining as online participants. YSU also participated in the conference representing Armenia.
Tatevik Davtyan, Lecturer in the Chair of Civil Law at the YSU Faculty of Law, Candidate of Legal Sciences, and Associate Professor, presented a report at the conference.
"My research is on the global challenges in research security, the response strategies adopted by leading countries, the current situation in the Republic of Armenia, proposing policy development directions for the field," she said.
"Open access internet sources are not always trustworthy", although we all hear such warnings all the time, many people still fall victim to internet fraud. Tatevik Davtyan said that this is how all the information about the agricultural UAVs of a young graduate student was leaked to cybercriminals when the scientist connected to open Wi-Fi using his work computer. As a result, the scientist and the country representing him were left out of the economic competition.
Hence, the challenges threatening the modern scientific world range from unknowing information leakage to the sale of confidential information for financial gain, intellectual property theft, and illegal appropriation of scientific findings by foreign intervention.
"It's important to note that fraudsters typically use obtained confidential or publicly accessible information to influence people's decisions, violate human rights, discredit democracy, academic freedom, transparency, research integrity, reliability, and trustworthiness. The common targets include scientists, researchers, students, and the administrative staff of scientific institutions," explained T. Davtyan.
It should be noted that the "ASCE" conference is coordinated by the Texas A&M University System Research Security Office in cooperation with the US federal government agencies.
"This conference is of great importance for fostering global cooperation and addressing the challenges in research security; it serves as an international platform to raise the level of awareness and provide solutions to existing problems," noted Tatevik Davtyan.
At the conference, the challenges faced by the academic community were discussed, ranging from analyzing trends in science and technology cooperation to addressing manifestations of foreign influence in academic environments, risks, and management. American, Canadian, and European approaches to research security were also discussed, providing valuable insights from Germany, the UK, and the Netherlands on balancing open science, threats, and resilience.
The consideration of research security issues holds significance for all countries as academic freedom and international cooperation are the cornerstones of scientific progress, and scientific discoveries are achieved within an interconnected global ecosystem, jointly leveraging the intellectual potential, talent, and financial resources of the whole world. Thus, ensuring a secure scientific environment requires the involvement of all circles.
Tatevik Davtyan pointed out that the legislation, strategy, and policy regulating the field of science in Armenia do lack specific measures, regulations, or guidelines focused on ensuring research security. However, the law "On Higher Education and Science" defines the concept of academic integrity, requiring universities to establish integrity regulations and create mechanisms for their operation.
She emphasized that this is a positive step. However, while academic integrity and research security have much in common and complement each other, they are not identical concepts.
Tatevik Davtyan, through her research, proposed conducting awareness campaigns with scientists and relevant university departments' management (ethics, scientific policy, etc.), with the goal of defining the problem and developing an appropriate policy to regulate the field.