- Քննարկվել են Կոլորադոյի համալսարանի և ԵՊՀ-ի միջև գործակցության նոր ուղիները
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցն ապրիլի 26-ին և 27-ին աշխատանքային այցով Կոլորադո նահանգում էր՝ Դենվեր, Ավրորա և Բոլդեր քաղաքներում։ Կոլորադոյի համալսարանում (Դենվեր) անցկացված հանդիպմանը Լիլիթ Մակունցը ներկայացրել է ԵՊՀ ռեկտորի՝ համագործակցության նամակ-առաջարկը, գործընկերների հետ քննարկել ԵՊՀ-ի և Կոլորադոյի համալսարանի միջև համագործակցության ուղիներն ու կրթական հատուկ ծրագրեր կազմելու հնարավորությունները։
Ապրիլի 26-ին դեսպանը հանդիպել է Դենվերի տնտեսական զարգացման և հնարավորությունների գործակալության համաշխարհային բիզնեսի զարգացման տնօրեն Ստեֆանի Գարնիքայի, Դենվերի համաշխարհային առևտրի կենտրոնի նախագահ և գործադիր տնօրեն Քերըն Գարվիցի, քաղաքապետարանի ներկայացուցիչների և այլ փորձագետների հետ։
Դեսպանն առանձին հանդիպում է ունեցել տարբեր ոլորտների կին առաջնորդների հետ, այցելել Կոլորադոյի համալսարան (Դենվեր), հանդիպել ծրագրերի համակարգման ղեկավար Անդրեյ Միխաիլչենկոյի հետ, ոչ ընդարձակ հանդիպում ունեցել հայ ուսանողների միության ներկայացուցիչների հետ Բոլդեր ուսանողական քաղաքում։
Կոլորադոյի համալսարանում (Դենվեր) անցկացված հանդիպմանը Լիլիթ Մակունցը ներկայացրել է ԵՊՀ ռեկտորի՝ համագործակցության նամակ-առաջարկը, ըստ որի՝ առաջարկվում է ԵՊՀ-ի և Կոլորադոյի համալսարանի միջև ստեղծել համագործակցության նոր ուղիներ և կազմել կրթական հատուկ ծրագրեր։ Այցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության հետ տնտեսական համագործակցության հնարավորություններին և ուղիներին, ընդգծվել է հայ համայնքի դերն ու նշանակությունը ինչպես Կոլորադո նահանգի, այնպես էլ Հայաստանի զարգացման գործում։
Կոլորադոյի ամենահայաշատ քաղաքում՝ Ավրորայում, դեսպանը հանդիպել է քաղաքապետ Մայք Քոֆմանի հետ։ Քաղաքապետը բարձր է գնահատել հայ համայնքի ակտիվությունը՝ ընդգծելով, որ քաղաքի զարգացման և մի շարք ծրագրերի իրականացման գործում իրենց ներդրումն ունեն բազմաթիվ հայեր։
Ապրիլի 27-ին տեղի է ունեցել դեսպանի հանդիպումը Կոլորադոյի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը նա հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով հայ-ամերիկյան հարաբերություններին, այդ ուղղությամբ վերջին տարիներին կատարված աշխատանքներին և մի շարք այլ հարցերի։

3. New ways of cooperation between Colorado University and YSU discussed
On April 26 and 27, Armenian Ambassador to the USA Lilit Makunts was on a working visit to the State of Colorado, in the cities of Denver, Aurora and Boulder. At the meeting held at the University of Colorado (Denver), Lilit Makunts presented the YSU rector's proposal letter for cooperation, discussed with colleagues the ways of cooperation between YSU and the University of Colorado and the potential development of specialized educational programs.
On April 26, the ambassador met with Stephanie Garnica, Director of Global Business Development at the Denver Agency for Economic Development and Opportunity Office, Kern Garwitz, Chairman and CEO of the World Trade Center Denver, representatives of the municipality and other experts.
The ambassador had a separate meeting with women leaders of various fields, visited the University of Colorado (Denver), met with Associate Dean for Academic Programs Andrey Mikhailitchenko, and had a brief meeting with the representatives of the Armenian Student Association in Boulder student city.
At the meeting held at the University of Colorado (Denver), Lilit Makunts presented the YSU rector's proposal letter for cooperation. The proposal aims to create new ways of cooperation between YSU and the University of Colorado and to develop specialized educational programs. During the visit, the potential ways of economic cooperation with the Republic of Armenia were discussed, highlighting the role and importance of the Armenian community in the development of both the State of Colorado and Armenia.
In Aurora, the most Armenian-populated city in Colorado, the ambassador met with Mayor Mike Coffman. The mayor highly appreciated the activity of the Armenian community, emphasizing that many Armenians contribute to the development of the city and the implementation of various programs.
On April 27, the ambassador met with representatives of the Armenian community of Colorado. At the meeting, she delivered a speech referring to the Armenian-American relations, the works done in that direction in recent years and various other issues.