3. Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանը դասախոսություն կարդաց ԵՊՀ-ում
Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը համալսարանում անցկացրած դասախոսության շրջանակում ներկայացրեց Շվեդիայի և Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների պատմությունն ու համագործակցության ուղիները, ինչպես նաև Շվեդիայի արտաքին քաղաքական մոտեցումը աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրավիճակում։
Խոսելով Շվեդիայի աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող զարգացման ծրագրերից՝ դեսպանը նշեց, որ դրանց մեծ մասն ուղղված է ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքներին, գենդերային հավասարությանը, կոռուպցիայի կանխարգելմանը, տնտեսական զարգացմանը, շրջակա միջավայրի պահպանությանը։
Պատրիկ Սվենսոնը, անդրադառնալով ՀՀ-ում գործող այն կազմակերպություններին և հիմնադրամներին, որոնց հետ ունեն գործընկերային հարաբերություններ, ասաց, որ ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն ունեն  պարբերաբար հայտարարվող դրամաշնորհների մրցույթների շրջանակում իրենց նախագծերը ներկայացնելու այդ կառույցներին և ստանալու ֆինանսավորում։
«Մենք ֆինանսավորում ենք նաև թափոնների կառավարման ոլորտում իրականացվող ծրագրերը, նպաստում էլեկտրաարդյունավետության բարձրացմանը, համագործակցում դատական համակարգի հետ, որ դատավորները դառնան ավելի փորձառու, ինչպես նաև առավել արդյունավետ աշխատեն ԶԼՄ-ի հետ։ Աջակցում ենք նաև ՀՀ ԶՈՒ-ում կանանց ներգրավմանը նպաստող ծրագրերին»,- ասաց Պատրիկ Սվենսոնը։
«Ինձ համար շատ հետաքրքիր է աշխատել Հայաստանում. մշակույթը, լանդշաֆտը ինձ հիացնում են, մարտահրավերներին դիմակայելու մարդկանց պատրաստակամությունը՝ ևս»,- ընդգծեց դեսպանը։
Դասախոսությունից հետո ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները և ուսանողները հնարավորություն ունեցան իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղելու դեսպանին։

April 29, 2024 | 15:42
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson presented the history of the diplomatic relations between Sweden and Armenia and the ways of cooperation, as well as Sweden's foreign policy approach in the current geopolitical situation as part of his lecture delivered at the university.
Speaking about the development programs implemented in Armenia with the support of Sweden, the ambassador noted that most of them are aimed at strengthening democracy, human rights, gender equality, prevention of corruption, economic development and environmental protection.
Patrik Svensson, referring to the organizations and foundations operating in the Republic of Armenia, with which they have established partnership relations, said that Armenian citizens have the opportunity to present their projects to these institutions and receive funding within the framework of regularly announced grant competitions.
"We also finance the programs implemented in the field of waste management, contribute to the increase of electrical efficiency, cooperate with the judicial system, so that the judges become more experienced, as well as work more effectively with the mass media. Additionally, we also support programs that encourage the involvement of women in the Armenian Armed Forces," said Patrik Svensson.
"It is very interesting for me to work in Armenia. The culture, the landscape and the willingness of people to face challenges fascinate me" emphasized the ambassador.
After the lecture, YSU faculty members and students had the chance to ask the ambassador their questions.