- ԵՊՀ-ն համագործակցության համաձայնագիր է կնքել՝ զարգացնելու քիմիայի ուղղությունը
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և «Ինստրուկտարիում» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ծովինար Բիլյանը, կարևորելով երկու կառույցների ներուժի միջոցով համատեղ ուսումնական ու գիտահետազոտական ծրագրերի և նախագծերի իրականացման անհրաժեշտությունը, ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր։
Համաձայնագրով ԵՊՀ-ն և «Ինստրուկտարիում» ընկերությունը միավորելու են իրենց ջանքերը քիմիայի, սննդի անվտանգության, լաբորատոր գործունեության, ստանդարտացման, արդյունաբերական անվտանգության և այլ ոլորտներում գիտահետազոտական աշխատանքներ կատարելու, համատեղ մագիստրոսական և բակալավրիատական կրթական ծրագրերի իրականացման համար:
Սահմանված նպատակներին հասնելու համար կողմերը պատրաստակամ են ներդնելու ուսումնալաբորատոր, գիտաարտադրական ու ուսումնամեթոդական բազաներ, լաբորատորիաներ, մարդկային ռեսուրսներ, մասնագիտական գիտելիքներ, ունակություններ և հմտություններ:
Համաձայնագրի շրջանակում ընկերությունը վերապատրաստման դասընթացներ է կազմակերպելու ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի համակազմի և սովորողների համար «Աշխատողների անվտանգության ապահովում և առողջության պահպանություն, անվտանգության պահանջները քիմիական լաբորատորիաներում, հրդեհային անվտանգություն, առաջին մինչբժշկական օգնություն» թեմաներով:
Բացի դրանից՝ համատեղ իրականացվելու են ծրագրեր՝ միտված ուսանողների մասնագիտական գիտելիքների, գործնական և լաբորատոր հմտությունների ու կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև կազմակերպվելու են պրակտիկաներ, գործնական և լաբորատոր պարապմունքներ։

May 21, 2024 | 16:08
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and Tsovinar Bilyan, General Director of Instructarium Company, highlighting the need to implement collaborative educational and research programs and projects through the combined potential of both institutions, signed a cooperation agreement.
In accordance with the agreement, YSU and Instructarium Company will collaborate to conduct scientific research in chemistry, food safety, laboratory practices, standardization, industrial safety, and other fields, while also developing joint master's and bachelor's educational programs.
In order to achieve the set goals, the parties are ready to establish scientific production and educational methodical bases and laboratories, as well as introduce human resources, professional knowledge, abilities and skills.
Within the framework of the agreement, the company will organize training courses for the teaching staff and students of YSU Chemistry Faculty on topics such as ensuring employee safety and health protection, safety requirements in chemical laboratories, fire safety and pre-medical first aid.
Additionally, collaborative efforts will be directed towards organizing programs aimed at enhancing students' professional knowledge, practical and laboratory skills, along with facilitating practices, practical sessions and laboratory classes.