- ԵՊՀ-ում էր բարերար Քեն Կակոսյանը
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում «Քեն Կակոսյան ընտանիք» կրթաթոշակային հիմնադրամի կրթաթոշակառու ուսանողները հանդիպեցին Կակոսյան ընտանիքի անդամներին՝ Քեն Կակոսյանին և նրա որդուն:
Քեն Կակոսյանի նախաձեռնությամբ «Քեն Կակոսյան ընտանիք» կրթաթոշակային հիմնադրամն արդեն երկրորդ տարին կրթաթոշակ է տրամադրում Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի մարզաբնակ ուսանողներին՝ փոխհատուցելով նրանց ուսման վարձավճարները: Կրթաթոշակը՝ որպես ֆինանսական աջակցություն, հատկացվում է այն ուսանողներին, որոնք ունեն ուսման բարձր առաջադիմություն և մեծ ակտիվություն են ցուցաբերում իրենց համայնքներում:
Կրթաթոշակ ստացած ուսանողները հանդիպման ժամանակ ծանոթացան Քեն Կակոսյանի հետ, հնարավորություն ունեցան շփվելու, հարցեր ուղղելու, ինչպես նաև ներկայացնելու իրենց ծրագրերը՝ նշելով, թե ինչպես են իրենց ուսումն ու հետազոտական նախագծերը նպաստելու համայնքային կյանքի բարելավմանը և զարգացմանը։
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով կրթաթոշակի տրամադրումն ուսանողներին, նշեց, որ այս նախաձեռնությունը կարևոր ներդրում է ոչ միայն ուսանողների անհատական աճի, այլև երկրի ապագայի համար։
«Մենք շատ կարևորում և արժևորում ենք «Քեն Կակոսյան ընտանիք» հիմնադրամի ներդրումը կրթական գործընթացներում, քանի որ այն ծառայում է ի շահ ուսանողի: Այդ ներդրումների և աջակցության արդյունքում ուսանողները, ստանալով կրթաթոշակ, հնարավորություն կունենան իրենց համայնքներում իրականացնելու զարգացման նոր ծրագրեր և շարունակելու մասնագիտական կարիերան: Շնորհավորում եմ և՛ Երևանի պետական համալսարանի, և՛ մյուս բուհերի ուսանողներին «Քեն Կակոսյան ընտանիք» կրթաթոշակին արժանանալու համար։ Կրթությունն է ամեն ինչի հիմքը և լավ ապագայի գրավականը»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը:
Հանդիպման ժամանակ Քեն Կակոսյանը նշեց. «Շատ ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար: Հուսով եմ, որ ուսումն ավարտելուց հետո լավ աշխատանք կգտնեք և մեր հայրենիքին օգտակար մասնագետներ կդառնաք: Եթե ծրագիրը հաջող ընթացք ունենա, այն կլինի շարունակական»,- ընդգծեց Քեն Կակոսյանը:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի (ՀԱԱՀ) ներկայացուցիչներն ու ուսանողները։ ՀԱԱՀ ռեկտորի պարտականությունները կատարող Հրաչյա Զաքոյանը շեշտեց, որ կրթաթոշակառուները կնպաստեն իրենց համայնքի կայացմանը՝ աջակցելով իրենց հասարակության և պետության առաջընթացին:

May 30, 2024 | 14:36
In the YSU Academic Council Session Hall, the beneficiary students of the Kenn Kakosian Family Scholarship Fund had the privilege of meeting Kenn Kakosian and his son.
For the second year, at the initiative of Kenn Kakosian, the Kenn Kakosian Family Scholarship Fund has been providing scholarships to Yerevan State University, American University of Armenia and Armenian National Agrarian University students living in provinces, compensating their tuition fees. The scholarship program offers financial support to students who demonstrate high academic progress and active involvement in their communities.
During the meeting, the scholarship recipients had the chance to meet Kenn Kakosian, engage in conversations, pose inquiries, as well as present their plans, highlighting how their studies and research projects will contribute to the advancement and development of community life.
Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University, emphasizing the importance of providing scholarships to students, noted that this initiative is an important investment not only for students’ individual growth, but also for the future of the country.
"We highly value and appreciate the contribution of the Kenn Kakosian Family Scholarship Fund to educational processes, as it serves for the benefit of students. As a result of these investments and support, students will have the opportunity to implement new development projects in their communities and continue their professional careers. I congratulate the recipients of the Kenn Kakosian Family Scholarship from both Yerevan State University and other universities. Education stands as the cornerstone of everything and the guarantee of a good future," the YSU rector said.
At the meeting, Kenn Kakosian expressed his delight, saying, "I'm very happy to see all of you. I hope that upon completing your studies, you will find a good job and become useful specialists for our motherland. Should the program demonstrate success, we aim to sustain its continuity."
Representatives and students from the Armenian National Agrarian University (ANAU) were also present at the meeting. Hrachya Zakoyan, Acting Rector of ANAU, emphasized that the scholarship recipients will contribute to the advancement of their communities by supporting the progress of their society and state.