- Արժևորելով ձեռքբերումներն ու հնարավորությունները. շրջանավարտների ավարտական միջոցառում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ 2023-2024 ուստարվա շրջանավարտներին հանդիսավորությամբ ճանապարհելու, օրը հիշարժան դարձնելու, ինչպես նաև ուսումնառության ընթացքում ձեռքբերումներն ու հաջողությունները ևս մեկ անգամ արժևորելու նպատակով Երևանի պետական համալսարանի բակում անցկացվեց ԵՊՀ շրջանավարտների ավարտական միջոցառումը:
ԵՊՀ-ն յուրաքանչյուր տարի մասնագիտական մեծ ճանապարհորդության է ուղարկում հազարավոր շրջանավարտների, որոնք համալրում են տարբեր ոլորտների լավագույն մասնագետների շարքերը: Նրանք մասնագիտական հաջողությունների են հասնում գիտության, կրթության, մշակույթի, տնտեսության քաղաքականության և հասարակական կյանքի տարբեր բնագավառներում: Շուրջ 3300 մասնագետ այսուհետ իր գործունեությունը կծավալի Հայաստանում ու Հայաստանից դուրս՝ տարածելով ԵՊՀ-ում ստացած գիտելիքներն ու համակարգային արժեքները: Այս տարի համալսարանն ունի բակալավրիատի 2046 առկա ուսուցմամբ ու 418 հեռակա ուսուցմամբ և մագիստրատուրայի 667 առկա ուսուցմամբ, 153 հեռակա ուսուցմամբ շրջանավարտ:
ԵՊՀ շրջանավարտների ավարտական միջոցառման մեկնարկը ազդարարվեց ՀՀ և ԵՊՀ օրհներգերով։ ԵՊՀ օրհներգը հնչեց Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի երգչախմբի կատարմամբ։
Հաջողություն մաղթելով 2023-2024 ուստարվա շրջանավարտներին և խոսելով ԵՊՀ առաքելության մասին՝ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշեց. «Համալսարանը՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության մտավոր ինքնիշխանության կարևորագույն կենտրոն, պետք է անի ամեն բան, որ մեր պետությունն ու հասարակությունը շարունակաբար համալրվեն մոտիվացված, բանիմաց, արդյունավետություն և զարգացում ապահովող, առաջադեմ, միջավայր փոխող, դժվարություններ ու ճգնաժամեր հաղթահարող անհատականություններով։ Սա է մեր առաքելությունը, սրան պետք է ուղղված լինեն մեր բոլոր ջանքերն ու ծրագրերը»։
ԵՊՀ ռեկտորը հավելեց, որ պետք է շարունակաբար բարելավել ու շրջապատող աշխարհի առաջնահերթություններին համապատասխանեցնել ԵՊՀ կրթական ծրագրերը, շարունակել հետազոտել և գիտական նոր ձեռքբերումներ արձանագրել:
Անդրադառնալով այս տարվա շրջանավարտներին՝ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ կրթական այս շրջանի ավարտն անցած ճանապարհը գնահատելու և ապագայի համար հեռանկար սահմանելու հնարավորություն է։ Այն պետք է օգտագործել ապագան ճիշտ կառուցելու համար:
Ի՞նչ է տվել ԵՊՀ-ն, և ի՞նչ հնարավորություններ է ընձեռում ԵՊՀ շրջանավարտ լինելը․ իր փորձի մասին պատմեց ավարտական միջոցառման հիմնական բանախոս, ԵՊՀ շրջանավարտ, «Թել-Սել» ընկերության տնօրեն Արտյոմ Ղազարյանը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ լինելը և ԵՊՀ շրջանավարտներին իմ մաղթանքը հղելը։ Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտ լինելը նշանակում է ոչ միայն մեր երկրի բարձրակարգ պրոֆեսորադասախոսական կազմի սան լինել, այլև այն առանձնահատուկ կոչում է, որն ավելի է արժևորվում կյանքի ընթացքում:
Երբ ես պատրաստվում էի բուհ ընդունվելուն, ապրում էինք տնակում, ունեի փոքրիկ մի անկյուն իմ գրքերի և տետրերի համար, որտեղ իր առանձնահատուկ տեղն ուներ ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի նկարը։ Այստեղ կրթություն ստանալը իմ նպատակն էր»,- պատմեց Ա. Ղազարյանը՝ շեշտելով, որ գիտելիքը ամենամեծ և անփոխարինելի հիմնաքարն է, առաջ մղող ուժը:
«Հիշե՛ք, որ 20 տարի անց շնորհակալություն եք հայտնելու այն դասախոսներին, որոնք պահանջել են ավելի լավ սովորել, միշտ ձգտել ավելիին՝ թույլ չտալով բավարարվել ցածր գնահատականով: Սովորե՛ք անդադար, կատարելագործվե՛ք և ամեն օր դարձե՛ք ավելի լավը, սիրե՛ք հայրենիքը ու արե՛ք ամեն բան հանուն մեր երկրի առաջընթացի: Մաղթում եմ ձեզ մեծ նվաճումներ, հաջողություններով լի ապագա»,- դիմելով շրջանավարտներին՝ ասաց Ա. Ղազարյանը:
Լավագույն առաջադիմություն ունեցող 42 շրջանավարտներ ԵՊՀ բոլոր ֆակուլտետներից հանդիսավորությամբ ստացան իրենց ավարտական վկայականները։
ԵՊՀ շրջանավարտների անունից ելույթ ունեցավ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի մագիստրոս Մարինե Մկրտչյանը՝ խոսելով համալսարանական տարիների, մասնագիտական ձեռքբերումների և դրանցում ԵՊՀ-ի ունեցած դերի մասին։
«Ինչպես ես, այնպես էլ շատ շրջանավարտներ, երբ առաջին անգամ մուտք էինք գործում համալսարան, երբևէ չէինք պատկերացնի, որ հենց այս պատերի ներսում պետք է ունենանք մեր կյանքի ամենահիշարժան շրջափուլերից մեկը։ Այսօր, երբ հետհայացք եմ նետում նախորդ 5 ուսումնական տարիներին, հասկանում եմ, որ հիմնականում հիշում եմ համալսարանական այն ձեռքբերումներս, որոնց հասել եմ մեծ դժվարություններով։ Համալսարանական կյանքը միայն անհոգ օրեր չեն, այլ նաև խոչընդոտների ու մարտահրավերների հաղթահարման մի ընթացք, որի ժամանակ դասախոսական անձնակազմը մատնանշում է դրանց լուծման ուղիները և նպաստում, որ զարգացնենք անընդհատ փոփոխվող աշխարհում արագ կողմնորոշվելու կարողությունը, քննադատական մտածողությունն ու կյանքի բոլոր օրերում սեփական դեմքն ու դիմագիծը պահելու կարևորությունը»:
Բանախոսների ելույթներին հաջորդեց ԻնեկոՓիփլի և Ինեկոբանկի աջակցությամբ կազմակերպված տոնական համերգը, որի ժամանակ կատարումներով հանդես եկան «YSU Band», «Լավ էլի» և «Darwin’s Project» երաժշտական խմբերը:

June 17, 2024 | 22:30
To formally bid farewell to the YSU graduates of 2023-2024, ensuring a memorable occasion that honors their achievements and successes throughout their studies, a distinguished graduation ceremony was held in the yard of Yerevan State University.
Every year, YSU sends thousands of graduates on a great professional journey, who join the ranks of the best specialists in various fields. They achieve professional success in various fields of science, education, culture, economic policy and public life. Around 3300 specialists will start their careers in Armenia and beyond Armenia, spreading the knowledge and system values ​​they received at YSU. This year, the university has 2046 full-time and 418 part-time bachelor's degree graduates, as well as 667 full-time and 153 part-time master's degree graduates.
The YSU graduation ceremony began with the anthems of the Republic of Armenia and YSU. The YSU national anthem was performed by the choir of the Charles Aznavour Cultural Center.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan wished success to the graduates of the 2023-2024 academic year and spoke about YSU's mission, noting: "As the most important center of the intellectual sovereignty of the Republic of Armenia, the university must do everything to ensure that our state and society are continuously cultivated with motivated, knowledgeable personalities, who foster efficiency and development, change the environment, overcome difficulties and crises. This is our mission, all our efforts and plans must align towards this."
The YSU rector emphasized the importance of continuously enhancing and keeping YSU's educational programs in line with global priorities, alongside ongoing research and new scientific advancements.
In addressing this year's graduates, Hovhannes Hovhannisyan pointed out that the end of this educational period is an opportunity to evaluate the past path and set a perspective for the future. He encouraged them to seize this opportunity to build the future right.
During the graduation ceremony, Artyom Ghazaryan, a YSU graduate and Chief Executive Officer of Tel-Cell, shared insights into the advantages provided by YSU and the opportunities available to its graduates.
"It is a great honor for me to be here today and to send my best wishes to YSU graduates. Being a graduate of Yerevan State University means not only being a student of our country's high-ranking teaching staff, but also holding a special title that becomes more valuable over time.
When I was preparing to apply to the university, we were living in a small house. I had a cozy nook for my books and notebooks, where the picture of YSU's central building had its special place. It was my goal to get an education here," A. Ghazaryan told, pointing out that knowledge is the biggest and irreplaceable cornerstone and the driving force.
"Remember that in 20 years you will be grateful to the professors who demanded you to learn better, to constantly strive for more, and never settle for low scores. Keep learning, improving and becoming better every day. Love the homeland and do everything for the progress of our country. I wish you great achievements and a future full of success," said A. Ghazaryan.
Forty-two top-performing graduates from all YSU faculties received their graduation certificates.
Master Marine Mkrtchyan, from the YSU Faculty of Journalism, delivered a speech on behalf of YSU graduates, talking about university years, professional achievements and the pivotal role of YSU in shaping their journey.
"Like many of my fellow graduates, when I first entered the university, I never imagined that I would have one of the most memorable periods of my life. Looking back on the past five academic years, I realize that my most vivid memories are of the achievements I earned at the university through hard work. University life is not just about carefree days; it is a journey of tackling obstacles and overcoming challenges, during which the teaching staff guides us in navigating a dynamic world. They instill in us critical thinking skills and emphasize the importance of maintaining our identity through all stages of life."
The speeches were followed by a festive concert organized with the support of InecoPeople and Inecobank, featuring performances by the YSU Band, as well as musical bands Lav Eli and Darwin's Project.