- Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում կհիմնադրվի Իրավաբանական լաբորատորիա
Երևանի պետական համալսարանի, ՀՀ գլխավոր դատախազության և Հայ իրավաբանների միության համագործակցության արդյունքում Գլխավոր դատախազության վարչական շենքում կհիմնադրվի Իրավաբանական լաբորատորիա, որը կդառնա մասնագիտական գիտելիքները զարգացնելու կրթական հարթակ։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով Իրավաբանական լաբորատորիայի դերն ու նշանակությունը, ընդգծեց, որ այն ապագա իրավաբանների համար ստեղծվող հարթակ է, որը հնարավորություն է տալու ուսանողներին և մասնագետներին կատարելագործելու իրենց գիտելիքները և հմտությունները՝ ժամանակակից իրավական պահանջներին համապատասխան։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, հայտարարելով պայմանավորվածության մասին, ընդգծեց, որ Իրավաբանական լաբորատորիան դառնալու է մասնագիտական նոր, ոչ ֆորմալ հարթակ, որտեղ կողմերի համատեղ ջանքերով կկազմակերպվեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող իրավական հարցերի մասնագիտական քննարկումներ, գործնական աշխատանքներ, սեմինարներ ու գիտաժողովներ, կնախաձեռնվեն առավել արդիական իրավական խնդիրների հետազոտություններ, առկա կլինեն պարբերաբար թարմացվող մասնագիտական գրականություն և այլ նյութեր:
Փոխգործակցության շրջանակում նախատեսվում է կազմակերպել փոխադարձ այցելություններ՝ սփյուռքում գործունեություն ծավալող հայ իրավաբանների և իրավաբան ուսանողների մասնակցությամբ:
«Համոզված եմ, որ մեր արդյունավետ և շարունակական փոխգործակցության արդյունքում Իրավաբանական լաբորատորիան խթանելու է Դատախազությունում պրակտիկա անցնող ուսանողների, փորձաշրջան անցնող դատախազների թեկնածուների, գործող դատախազների մասնագիտական գիտելիքների և պրակտիկ հմտությունների արդիականացումն ու կատարելագործումը»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն հայտնեց Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանին, Հայ իրավաբանների միության խորհրդի նախագահ Լյուսի Վարպետյանին և ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Գերագույն դատարանի դատավոր, Հայ իրավաբանների միության անդամ Արմենուհի Էմի Աշվանյանին՝ նախաձեռնությանն աջակցելու պատրաստակամության համար:
Հայ իրավաբանների միության ներկայացուցիչ Արմենուհի Հովհաննիսյանը, կարևորելով համագործակցության այս ձևաչափը իրավաբանական համայնքի համար, նշեց․ «Այս համագործակցությունը օրենքի գերակայությունն ապահովելու, իրավական ոլորտը զարգացնելու հանձնառության վկայությունն է, ներկայացնում է այն արժեքներն ու տեսլականը, որոնք ունեն երեք կառույցները»։

3. Legal laboratory to be established in administrative building of Prosecutor General's Office
Due to the collaboration between Yerevan State University, the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia and the Armenian Bar Association, a legal laboratory will be established in the administrative building of the Prosecutor General's Office. This laboratory is intended to serve as an educational platform for the development of professional knowledge in the legal field.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan highlighted the forthcoming establishment of the legal laboratory, emphasizing its role as a crucial platform for future lawyers. He noted that it will provide students and professionals with opportunities to enhance their knowledge and skills in accordance with modern legal standards.
Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan added that the laboratory will serve as a new, informal platform where the parties will initiate professional discussions, practical work, seminars and conferences on legal issues of mutual interest. Additionally, they will promote research on current legal topics and provide regularly updated professional literature and materials.
As part of the collaboration, reciprocal visits are planned, involving law students and Armenian lawyers who work in the diaspora.
"I am sure that as a result of our fruitful and continuous collaboration, the legal laboratory will promote the modernization and improvement of the professional knowledge and practical skills of students undergoing internship at the Prosecutor's Office, candidates of prosecutors undergoing probation, and working prosecutors," said Anna Vardapetyan.
Anna Vardapetyan expressed her gratitude to Yerevan State University Rector Hovhannes Hovhannisyan and Armenuhi Amy Ashvanian, a judge on the California Superior Court and member of the Armenian Bar Association, for their willingness to support the initiative.
Armenuhi Hovhannisyan, representative of the Armenian Bar Association, considering this format of collaboration important for the legal community, noted: "This collaboration is evidence of our commitment to uphold the rule of law and to advance the legal field. It reflects the values and vision shared by the three institutions."