- «Սիմետրիայի մեթոդները ֆիզիկայում». ԵՊՀ-ում անցկացվում է միջազգային 19-րդ գիտաժողովը
Երևանի պետական համալսարանում անցկացվում է «Սիմետրիայի մեթոդները ֆիզիկայում» միջազգային 19-րդ գիտաժողովը («SYMPHYS-XIX»)՝ նվիրված ֆիզիկոս-տեսաբան Ալեքսեյ Սիսակյանի հիշատակին։ Գիտաժողովի նպատակն է համախմբել ֆիզիկոսին անձամբ ճանաչած և նրա հետ աշխատած գիտնականներին, ինչպես նաև հնարավորություն ընձեռել երիտասարդ մասնագետներին շփվելու և գործակցային կապեր հաստատելու բնագավառի հայտնի գիտնականների հետ:
Սեպտեմբերի 8-13-ը անցկացվող գիտաժողովը կազմակերպվել է ԵՊՀ հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ և նվիրված է պրոֆեսոր Ալեքսեյ Սիսակյանի հիշատակին, որը կարևոր ներդրում է ունեցել միջուկային, տարրական մասնիկների, բարձր էներգիայի ֆիզիկայի ուսումնասիրության մեջ, ինչպես նաև ֆիզիկայում համաչափությունների տարբեր հայեցակետերի հետազոտության ուղղությամբ:
Արդեն 19-րդ անգամ անցկացվող միջազգային գիտաժողովի շրջանակում աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած գիտականներն անդրադառնում են ֆիզիկայի բնագավառում համաչափության մեթոդների ուսումնասիրությունների վերջին ձեռքբերումներին, ինչպես նաև մի շարք այլ թեմաների, ինչպիսիք են՝ անվերջ չափանի համաչափություններ և սուպեր համաչափություններ, ինտեգրվող և սուպեր ինտեգրվող համակարգեր, դիֆերենցիալ և տարբերակելի հավասարումների համաչափություններ, քվանտային օպտիկա, կոհերենտ վիճակներ, Վիգների բաշխման ֆունկցիա, բարձր էներգիաների ֆիզիկա, բազմամասնիկների դինամիկա, մաթեմատիկական մեթոդներ և այլն: Գիտաժողովի մասնակցիները ներկայացնում են իրենց կատարած հետազոտությունները, որոնց արդյունքները հետագա համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կհրապարակվեն գիտական հոդվածների տեսքով:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին՝ ԵՊՀ գիտական հարցերի գծով պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանը դրվագներ ներկայացրեց Ալեքսեյ Սիսակյանի և ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, ԵՊՀ Ա. Սիսակյանի անվան հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի նախկին տնօրեն, երջանկահիշատակ Գեորգի Պողոսյանի կյանքից և գործունեությունից: Նա նշեց, որ վերջինս է նախաձեռնել սիմետրիայի, մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի մասին միջազգային գիտաժողովների շարքը՝ հայ գիտնականներին առաջարկելով օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցելու և բարձր վարկանիշ ունեցող ամսագրերում հոդվածներ տպագրելու հարթակ: Պրոռեկտորը կարևորեց այն ներդրումը, որ ունեցել են ֆիզիկոսները ոլորտի զարգացման և գիտության առաջընթացի համար:
ԵՊՀ հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնակատար, ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի միջուկային ֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր, գիտաժողովի կազմակերպիչ Անահիտ Բալաբեկյանն ընդգծեց սիմետրիայի կարևորությունը ֆիզիկայում՝ նշելով, որ շատ օրենքներ ելնում են հենց համաչափությունից:
«Միջոցառումը սկսել ենք անցկացնել դեռ 1993 թվականից՝ նպատակ ունենալով համախմբելու այս բնագավառում աշխատող բոլոր գիտնականներին: Այս տարիների ընթացքում շատ հռչակավոր գիտնականներ են եկել Հայաստան, ինչի արդյուքնում բազմաթիվ գործակցային կապեր են ստեղծվել և ամրապնդվել»,- ասաց նա և հավելեց, որ նախկինում գիտաժողովներին մասնակցած երիտասարդ շատ գիտնականներ այժմ աշխատում են գիտական լավագույն հաստատություններում:
Գիտաժողովի շրջանակում մասնակիցները ներկայացնում են առցանց և անցանց զեկուցումներ իրենց կատարած հետազոտությունների մասին:
Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի (Դուբնա) առաջատար գիտաշխատող, գիտաժողովի կազմակերպիչ Ելենա Կոլգանովան, խոսելով ԵՊՀ-ի հետ համագործակցության մասին, ասաց, որ վաղուց են համագործակցում Երևանի պետական համալսարանի, Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտի (Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա) գործընկերների և, առհասարակ, Հայաստանի գիտնականների հետ։ Այս գիտաժողովը շատ օգտակար է գործընկերային այդ կապերը պահպանելու, ինչպես նաև ամպրապնդելու տեսանկյունից:
«Գիտաժողովի շրջանակում մաթեմատիկոսներն ու ֆիզիկոսները ներկայացնում են իրենց տեսությունները, քննարկում գիտության ոլորտի ձեռքբերումները, ինչպես նաև անդրադառնում ոլորտի մասնագետների համար ընդհանուր թեմաների։ Լավ է, որ գիտաժողովին ներկա են և՛ ֆիզիկոսներ, և՛ մաթեմատիկոսներ, քանի որ քննարկվում են մաթեմատիկական մի շարք մոդելներ, որոնք հետագայում օգտագործվում են ֆիզիկական որոշ երևույթներ բացատրելու համար»,- շեշտեց Ե. Կոլգանովան:
Երկու տարին մեկ անգամ անցկացվող այս գիտաժողովը ոչ միայն արդյունավետ հարթակ է, այլև նոր գաղափարների ստեղծմանը նպաստող միջավայր:
Ակադեմիկոս Գուրգեն Սահակյանի անվան տեսական ֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արամ Սահարյանը, որը նույնպես գիտաժողովի շջրանակում զեկուցմամբ է հանդես գալու, ասաց, որ իր աշխատանքը նվիրված է գրավիտացիոն դաշտի ազդեցությանը քվանտային երևույթների վրա:
«Սիմետրիայի մեթոդները կիրառվում են ֆիզիկայի գրեթե բոլոր ոլորտներում: Սիմետրիան կարևոր դեր է խաղում ժամանակակից ֆիզիկայում, տարրական մասնիկների ֆիզիկայից մինչև տիեզերագիտությունը: Եվ այսօրինակ գիտաժողովների շնորհիվ է, որ գիտնականներին հնարավորություն է ընձեռվում հանրայնացնելու կատարած գիտական աշխատանքները, հետազոտությունները: Այն շատ կարևոր է նաև երիտասարդ կադրերի պատրաստման տեսանկյունից, և պատահական չէ, որ գիտաժողովը անցկացվում է ԵՊՀ-ում՝ մի բուհում, որն առաջատարն է ՀՀ-ում»,- փաստեց Ա. Սահարյանը:
Նշենք, որ միջազգային 19-րդ գիտաժողովին մասնակցելու, ոլորտին առնչվող խնդիրների մասին քննարկումներ անցկացնելու և փորձի փոխանակման նպատակով այս տարի Հայաստան են ժամանել մոտ 60 գիտնականներ Մեքսիկայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Լեհաստանից, Բուլղարիայից և այլ երկրներից:

3. 19th International Conference on Symmetry Methods in Physics held at YSU
Yerevan State University is hosting the 19th International Conference on Symmetry Methods in Physics (SYMPHYS-XIX), dedicated to the memory of theoretical physicist Alexei Sissakian. This conference aims to bring together scientists who knew Professor Alexei Sissakian personally and worked with him, as well as to provide young specialists with the opportunity to interact with and establish cooperative relations with prominent scholars of the field.
The conference, scheduled for September 8-13, is organized by the YSU International Center for Advanced Studies and is dedicated to the memory of Professor Alexei Sissakian. Professor Sissakian made significant contributions to the study of nuclear, elementary particle physics, high energy physics, and research of various aspects of symmetries in physics.
At the 19th International Conference on Symmetry Methods in Physics, scientists from around the world gather to discuss the latest advancements in symmetry methods and related topics. These include infinite-dimensional symmetries and supersymmetries, integrable and superintegrable systems, symmetries of differential and difference equations, quantum optics, coherent states, Wigner distribution function, high energy physics, multiparticle dynamics, and mathematical methods. Conference participants present their research, and the findings will be published as scientific articles following collaborative efforts.
Welcoming the conference participants, Rafayel Barkhudaryan, the Vice-Rector for Scientific Affairs at YSU, presented episodes from the lives and activities of Alexei Sissakian and the late Georgi Poghosyan, Doctor of Physical-Mathematical Sciences, the former Director of the YSU International Center for Advanced Studies named after A. Sissakian. He mentioned that G․ Poghosyan initiated the series of international conferences on symmetry, mathematics and physics, providing Armenian scientists with a platform to collaborate with foreign colleagues and publish articles in high-ranking journals. The vice-rector also emphasized the significant contributions of these physicists to the advancement of the field and the progress of science.
Professor Anahit Balabekyan, Acting Director of YSU International Center for Advanced Studies, Head of Nuclear Physics Chair at YSU Institute of Physics, one of the conference organizers, emphasized the importance of symmetry in physics, noting that many laws are derived from symmetry.
"We have been organizing this conference since 1993 with the aim of bringing together scientists working in this field. Over the years, many renowned scientists have visited Armenia, leading to the creation and strengthening of numerous collaborative connections," she said. She also noted that many young scientists who previously participated in these conferences are now working at leading scientific institutions.
During the conference, participants present their reports both online and offline.
Elena Kolganova, a leading researcher from the Joint Institute for Nuclear Research (Dubna) and one of the conference organizers, spoke about the long-standing cooperation with YSU, the Yerevan Physics Institute (A.I. Alikhanyan National Science Laboratory), and Armenian scientists in general. She noted that this conference is highly beneficial for maintaining and strengthening these collaborative ties.
"In the framework of the conference, mathematicians and physicists present their theories, discuss recent achievements in their fields, and address common topics of interest. It is good that both physicists and mathematicians are present, as many mathematical models discussed here are later used to explain various physical phenomena," stressed E. Kolganova.
Held every two years, this conference is not only a fruitful platform, but also an environment conducive to the generation of new ideas.
Professor Aram Saharyan, Head of the Chair of Theoretical Physics named after Academician Gurgen Sahakyan, who will also be presenting at the conference, said that his work focuses on the effects of gravitational fields on quantum phenomena.
"Symmetry methods are used in nearly all areas of physics. Symmetry plays a crucial role in modern physics, ranging from elementary particle physics to cosmology. Conferences like this provide scientists with the opportunity to publicize their scientific works and studies. They are also vital for training young specialists, and it is no coincidence that this conference is held at YSU, a leading university in Armenia," stated A. Saharyan.
This year, around 60 scientists from Mexico, France, Russia, Poland, Bulgaria, and other countries have arrived in Armenia to participate in the 19th International Conference. They are engaging in discussions on various issues related to the field and exchanging expertise.