- Շեքսպիրի գործերն արդի համատեքստում. միջազգային գիտաժողով ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ-ում հյուրընկալվեցին արտերկրից ժամանած շեքսպիրագետներ՝ մասնակցելու «Շեքսպիրը իշխանության, իշխանության չարաշահման և բռնապետության մասին. երեկ, այսօր և վաղը» թեմայով միջազգային գիտաժողովին, որը կազմակերպվեց Արտասահմանյան գրականության ամբիոնի ու Հայ շեքսպիրյան միության նախաձեռնությամբ։
2016 թ. հիմնադրված Հայ շեքսպիրյան միությունը, որի անդամների կազմում են թատերագետներ, բանաստեղծներ, թարգմանիչներ, արդեն 5-րդ անգամ է Հայաստանում կազմակերպում շեքսպիրյան միջազգային գիտաժողով։
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի արտասահմանյան գրականության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Անուշ Սեդրակյանը, ներկայացնելով գիտաժողովի ընթացքում քննարկվող առանցքային թեման, նշեց, որ դիտարկման տիրույթում են Շեքսպիրի գործերը բռնապետության համակարգում, այսինքն՝ բռնապետության ուժի կիրառման, ուժի չարաշահման համատեքստում, քանի որ բռնապետության մեջ մարդն առավել մեծ խնդիր ունի արժեքների պահպանման տեսանկյունից. «Շեքսպիրը իր ժամանակի, պատմության կրողն է, բայց նաև համամարդկային տենդենցի կրողն է, որն արտահայտվում է մեր իրականության մեջ, համաշխարհային զարգացումներում»։
Լոնդոնի Քուին Մերի համալսարանի պրոֆեսոր Հասմիկ Սեմյորը, որը Հայ շեքսպիրյան միության հիմնադիրն է, ընդգծեց, որ նմանօրինակ գիտաժողովները շարունակական են. «Այս տարի Հայաստան են ժամանել շեքսպիրագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից։ Գիտաժողովի նպատակն է քննարկել ոչ միայն Շեքսպիրի գործերը, այլև արտերկրից ժամանած հյուրերին ծանոթացնել հայկական մշակույթին՝ թանգարաններ ու պատմամշակութային վայրեր կազմակերպվող այցելություններով»։
ԵՊՀ արտասահմանյան գրականության ամբիոնի պրոֆեսոր Արա Առաքելյանը, խոսելով աշխարհահռչակ գրողներ, դրամատուրգներ Ուիլյամ Շեքսպիրի ու Գյոթեի մասին, ընդգծեց, որ մեծ գրողներն անկաշկանդ իրենց ստեղծագործություններում հիշատակել են նախորդ գրողներին։ Նա, մեջբերելով Գյոթեի «Ֆաուստ» ստեղծագործությունը, որտեղ հեղինակը նրբորեն անդրադարձել է Շեքսպիրի «Համլետ» ողբերգությունից Օֆելյային առնչվող դրվագին, նշեց․ «Գյոթեի «Ֆաուստ» ողբերգության մեջ Մեֆիստոֆելեսը Մարգարիտի համար երգ է երգում, որ հանկարծ նա չսխալվի ու գնա Շեքսպիրի «Համլետ»-ի Օֆելյայի՝ խելագարության ճանապարհով»։
Արա Առաքելյանն իր զեկույցում նշեց նաև, որ 17-րդ դարում կային 4 նշանավոր կերպարներ, որոնք գերիշխում էին եվրոպական գեղարվեստական գիտակցության վրա, դրանք էին՝ Սերվանտեսի «Դոն Կիխոտը», Մոլիերի «Դոն Ժուանը», Գյոթեի «Ֆաուստը», Շեքսպիրի «Համլետը»։
Գիտաժողովին զեկույցներով հանդես եկան ԵՊՀ արտասահմանյան գրականության ամբիոնի և արտերկրից ժամանած պրոֆեսորներ։
Բանախոսներն իրենց զեկույցներում անդրադարձան «Շեքսպիրը և բռնապետության դրսևորումները Եղիսաբեթյան Անգլիայում և ժամանակակից աշխարհում», «Արհեստական ինտելեկտի բռնապետությունը և Շեքսպիրի գործերը», «Համաճարակի ընթացքում բռնապետությունը և Շեքսպիրի պատկերացումները համաճարակային բռնապետության մասին», «Թագավորի և բռնակալի արքետիպերը, նմանություններն ու տարբերությունները. ինչպե՞ս են այդ արքետիպերը զարգանում հեթանոսական և քրիստոնեական արժեքների պարագայում» թեմաներին։
Նշենք, որ այս տարի նշվում է Ուիլյամ Շեքսպիրի ծննդյան 460-ամյակը։ Հայաստանում կազմակերպվող Շեքսպիրյան 5-րդ միջազգային գիտաժողովի գործընկերն է նաև Հայաստանում ամերիկյան համալսարանը։

3. Shakespeare's works in modern context: International conference at YSU
YSU hosted Shakespeare scholars from around the world for the international conference "Shakespeare on Tyranny and the Abuse of Power: Then, Now, and Tomorrow". The event was organized by the Chair of Foreign Literature in collaboration with the Armenian Shakespeare Association.
Founded in 2016, the Armenian Shakespeare Association, which includes theater experts, poets, and translators, is organizing an international Shakespeare conference in Armenia for the 5th time.
Professor Anush Sedrakyan, Head of the Chair of Foreign Literature at the YSU Faculty of European Languages and Communication, introduced the main topic of discussion, emphasizing that they would explore Shakespeare's works within the context of tyranny—specifically, the use and abuse of power. In such systems, individuals face significant challenges in maintaining their values. "Shakespeare embodies his era and history, but he also represents a universal trend that resonates with our reality and global developments," she noted.
Professor Hasmik Seymour from Queen Mary University of London, the founder of the Armenian Shakespeare Association, highlighted that similar conferences have been held regularly. "This year, Shakespeare scholars from various countries, including the USA, Great Britain, Italy, and France, have come to Armenia. The purpose of the conference is not only to discuss Shakespeare's works but also to introduce our international guests to Armenian culture through organized visits to museums and historical sites."
Professor Ara Arakelyan from the YSU Foreign Literature Chair discussed the world-famous writers William Shakespeare and Johann Wolfgang von Goethe, emphasizing how great authors often reference their predecessors in their works. He quoted an episode from Goethe's "Faust," where the author subtly alludes to Ophelia from Shakespeare's tragedy "Hamlet." He noted, "In Goethe's 'Faust', Mephistopheles sings a song for Marguerite, cautioning her against following the path of madness that Ophelia takes in Shakespeare's 'Hamlet'."
In his report, Ara Arakelyan noted that the 17th century was marked by four prominent characters that dominated European artistic consciousness: Cervantes's "Don Quixote", Molière's "Don Juan", Goethe's "Faust", and Shakespeare's "Hamlet".
Professors from the YSU Foreign Literature Chair, along with international scholars, presented their reports at the conference.
The topics of reports included "Shakespeare and Manifestations of Tyranny in Elizabethan England and the Modern World", "The Tyranny of Artificial Intelligence and Shakespeare's Works", "Tyranny During Epidemics and Shakespeare's Ideas About Epidemic Tyranny", and "King and Tyrant Archetypes, Similarities and Differences: How Do These Archetypes Develop in the Case of Pagan and Christian Values?".
This year marks the 460th anniversary of William Shakespeare's birth. American University in Armenia is also a partner of the 5th International Shakespeare Conference organized in Armenia.