ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում պրոֆեսորադասախոսական համակազմի և ուսանողների համար «Դեհիդրոպեպտիդները և դրանց ածանցյալները. սինթեզ, կենսաբանական ակտիվություն և պոտենցիալ կիրառություն» («Dehydropeptides and their derivatives – synthesis, biological activity and potential use»») թեմայով զեկուցմամբ հանդես եկավ Օպոլեի համալսարանի քիմիայի և ֆարմացիայի ինստիտուտի գիտաշխատող, դոկտոր Պավել Լենարտովիչը (Paweł Lenartowicz)։
Դոկտոր Լենարտովիչը իր զեկուցման շրջանակում անդրադարձավ չհագեցած ամինաթթուների և պեպտիդների օրգանական սինթեզի մեթոդներին և դրանց կենսաբանական հատկությունների բացահայտմանը՝ ուղղված իր կատարած հետազոտություններին: Նա նաև ներկայացրեց ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում գործուղման ընթացքում կատարած հետազոտական աշխատանքները՝ ուղղված դեհիդրոամինաթթուների և թիրախային պեպտիդների համակցման ամենաարդյունավետ մեթոդների բացահայտմանը և քաղցկեղի առաջացման փուլերից մեկում առանցքային դեր ունեցող ATIC ֆերմենտի պոտենցիալ արգելակիչների սինթեզին:
Զեկուցմանը հաջորդած քննարկման ընթացքում ներկաներն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերեցին՝ բանախոսին ուղղելով իրենց հետաքրքրող հարցերը։
Դոկտոր Պավել Լենարտովիչի հետազոտական աշխատանքները ([H1] (H-index: 6, Scopus)) ուղղված են դեղագործության ոլորտում հետաքրքրություն ներկայացնող մոլեկուլների սինթեզին և կենսաբանական պոտենցիալի բացահայտմանը։
Հիշեցնենք, որ դոկտոր Պավել Լենարտովիչը ս.թ. մարտի 4-ից ապրիլի 2-ը ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտի գիտահետազոտական կենտրոնում կատարում է հետազոտություններ թերապևտիկ պոտենցիալով նոր պեպտիդոմիմետիկ միացությունների սինթեզի ոլորտում, Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորված «Հորիզոն Եվրոպա» Մարի Սկլոդովսկա-Կյուրի անձնակազմի փոխանակումներ (MSCA Staff Exchanges) ծրագրի «Պուրինի de novo բիոսինթեզի խախտում քաղցկեղի դեմ պայքարելու համար՝ մոլեկուլներից դեպի բջիջներ և in vivo ուսումնասիրություններ (PurHumanDrome)» («Disrupting purine de novo biosynthesis to fight cancer - from molecules to cells to in vivo studies») թեմայով դրամաշնորհի շրջանակում։

5. Innovative approaches to synthesis and application of dehydropeptides discussed at YSU
Dr. Paweł Lenartowicz, a researcher at the Institute of Chemistry and Pharmacy at the University of Opole, delivered a lecture on the topic "Dehydropeptides and Their Derivatives – Synthesis, Biological Activity, and Potential Use" to the academic staff and students of YSU Institute of Pharmacy.
In his presentation, Dr. Lenartowicz addressed methods for the organic synthesis of unsaturated amino acids and peptides, as well as the exploration of their biological properties, based on his research. He also presented the research conducted during his visit to YSU Institute of Pharmacy, which aimed to uncover the most efficient methods for combining dehydroamino acids and target peptides, as well as the synthesis of potential inhibitors of the ATIC enzyme, which plays a crucial role in one of the stages of cancer development.
During the discussion that followed the lecture, attendees actively participated by asking questions to the speaker.
Dr. Paweł Lenartowicz's research studies (H-index: 6, Scopus) are focused on the synthesis of molecules of interest in the pharmaceutical field and the exploration of their biological potential.
It is worth noting that from March 4 to April 2 of this year, Dr. Lenartowicz has been conducting research at the research center of YSU Institute of Pharmacy in the field of synthesizing novel peptidomimetic compounds with therapeutic potential, under the EU-funded "Horizon Europe" Marie Skłodowska-Curie Actions Staff Exchanges (MSCA Staff Exchanges) program, as part of the grant project titled "Disrupting Purine De Novo Biosynthesis to Fight Cancer – From Molecules to Cells to In Vivo Studies (PurHumanDrome)."